סנגורו של דן כהן: אין מגעים להסדר טיעון

השופט לשעבר ייחקר שוב במשרדי הרשות לניירות ערך על הראיות שנאספו מאז עזב את הארץ. סנגורו שוקל לערער על הארכת מעצרו עד תום ההליכים

רויטל חובל
כתבת המשפט של "הארץ" במרכז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
כתבת המשפט של "הארץ" במרכז

חרף המגעים להסדר טיעון טרם הסגרתו לישראל, הודיע אתמול לבית המשפט סנגורו של השופט לשעבר דן כהן, עו"ד איתן מעוז, כי בכוונתם לנהל את התיק ופניהם לשלב ההוכחות. אתמול התקיים הדיון הראשון בתיק הפלילי שנפתח כבר לפני ארבע שנים, עם הגשת כתב האישום נגדו. בשיחה עם "הארץ" הבהיר מעוז כי הם לא מנהלים מגעים עם הפרקליטות להסדר טיעון.

בחודשים האחרונים ניהלה פרקליטות המדינה מו"מ מתקדם עם עורכי דינו של כהן שעיקריו שובו של כהן לישראל, הודאה בקבלת שוחד של מיליוני שקלים וריצוי של עד ארבע שנות מאסר מאחורי סורג ובריח. כהן נעצר בהפתעה ברחוב בפרו והוסגר לישראל, לאחר שהשלטון בפרו התחלף והחליט להפוך את ההחלטה של הנשיא הקודם. בפרקליטות קיוו כי במסגרת הסדר הטיעון יגרמו לכהן לדבר על הגורמים הנוספים בחברת החשמל שהיו מעורבים בפרשה, אך בשלב זה, כהן מציג את הרושם שבכוונתו לנהל משפט.

בדיון שהתקיים אתמול ביקשה התובעת בתיק, ראשת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, עו"ד אורלי דורון, לאפשר לרשות לניירות ערך להשלים את חקירתה ולחקור את כהן על הראיות שנאספו מאז עזב את הארץ, על אף שהוגש כתב אישום כבר הוגש ולכאורה החקירה הייתה אמורה להסתיים. בחקירתו האחרונה של כהן טרם יציאתו את הארץ, הוא בחר שלא להתעמת עם חומר הראיות שהוגש לפניו ושמר על זכות השתיקה. מאז התבקש להתייצב להשלמת החקירה ולהצגת מלוא הראיות שהצטברו, אך כבר שהה בפרו ובנסיבות האלה, לא ניתנה גרסתו לדברים ולא ניתנה לו הזדמנות להתייחס למכלול הראיות שנאספו לאחר שעזב את הארץ. הסנגור מעוז הותיר את ההחלטה בפני בית המשפט והשופט נעתר לבקשה.

צילום: דניאל בר און

חומר החקירה נגד כהן מכיל 800 קלסרים ב- 270 ארגזים. מדברי סנגורו בדיון עולה כי כהן מעוניין לקחת חלק פעיל בהגנתו ולכן ביקש ממפקד הכלא שיאפשרו לו לאחסן את הקלסרים הרבים בספריית הכלא, כדי שיוכל לקרוא ולהתכונן לקראת הדיונים. כהן מואשם בקבלת שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס הגרמנית ומאיש העסקים המנוח עזרא הראל. כתב האישום שהוגש נגדו ב- 2009 מייחס לו גם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט.

בשבוע שעבר הגישה חברת חשמל תביעה אזרחית על סך 200 מיליון שקל נגד כהן, מנכ"ל סימנס לשעבר אורן אהרונסון וחברת סימנס, בגין הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מפרשת השוחד במכרז לרכישת טורבינות גז. בחברת החשמל טוענים כי מעשיו של כהן נודעו לה רק בדיעבד, במהלך 2009 ובכתב התביעה מציינת החברה כי גם כיום אין בידיה את התמונה השלמה, לרבות האם סימנס שילמה שוחד לגורמים נוספים בחברת החשמל והאם גורמים נוספים היו מעורבים בפרשה. ב-2008 הגישה סימנס תביעה אזרחית נגד אהרונסון והצדדים עדיין מנסים להגיע לפשרה בתיק זה.

ערב חג הפסח החליט שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב גלעד נויטל להאריך את מעצרו של כהן עד תום ההליכים, בעקבות החשש שקיים שכהן ישבש הליכי חקירה וינסה להימלט מן הארץ, כפי שכבר עשה בעבר. סנגורו מעוז אומר כי הם עדיין שוקלים אפשרות לערער על ההחלטה בפני בית המשפט העליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ