המדינה: אם הבדואי היה רוכש מפה של שטח האש הוא לא היה נפצע

בית המשפט מתח ביקורת על תשובת המדינה לתביעה שהגיש תושב הפזורה שידו נקטעה מפגיעת פצצת מצרר בנגב וקבע לו פיצויים בסך 850 אלף שקלים

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

ידו הימנית של עלי אבו גלדיאן נקטעה, הוא נפצע ברגלו השמאלית וצלקות מכסות את כל חלקי גופו כתוצאה מהתפוצצות נפל של פצצת מצרר בשטח הסמוך לבסיס שבטה בנגב, שלא היה מגודר ומסומן. הוא הגיש תביעת נזיקין לבית המשפט ודרש פיצוי, אך בתשובתה טענה המדינה כי היה עליו לרכוש וללמוד את מפות שטחי האש באזור. הבוקר (ראשון) קבע סגן נשיא בית משפט השלום בבאר שבע, השופט עידו רוזין, כי משרד הביטחון ומינהל מקרקעי ישראל ישלמו לאבו גלדיאן פיצויים בגין כאב וסבל והפסד השתכרות – בסך 853,561 שקלים.

בשנת 2003 נכנס אבו גלדיאן, תושב הפזורה הבדואית, אל שטח האש של בסיס שבטה, בסמוך לשדה בוקר. אבו גלדיאן נכנס לשטח כדי לחפש אחר גמלים שאבדו לו, כשלפתע התפוצצה בקרבתו פצצת מצרר והוא נפצע באורח קשה. אחד מחבריו של אבו גלדיאן פינה אותו לקבלת טיפול רפואי ראשוני, ולאחר מכן הוא הועבר לבית החולים סורוקה, שם שהה למעלה מחודש וחצי לצורך טיפול רפואי שיקומי מורכב.

נציג הפרקליטות טען בבית המשפט כי אבו גלדיאן כלל לא הגיע למקום כדי לחפש אחר גמליו, אלא כדי לגנוב מתכות הנמצאות שם. השופט רוזין דחה את הטענה וקיבל את גרסתו של אבו גלדיאן. יתרה מזו, בפסק הדין מותח סגן הנשיא ביקורת חריפה על משרד הביטחון וקובע כי למרות שהצבא ידע כי באזור מסתובבים תושבי הפזורה הבדואית, הללו לא הוזהרו כראוי מפני הסכנות המצויות בו. "הגעתי לכלל מסקנה כי הנתבעות התרשלו רבתי בתחזוקת שטח האש, בפרט בתחזוקת שטח המצרר", כתב השופט רוזין, "מכל העדויות שהובאו לפניי, עולה תמונה מדאיגה של שטח אש עם סכנות רבות, ללא גידור וללא סימון המזהיר את האזרחים מפני הסכנות בשטח".

האזור שליד בסיס שבטה בו נפצע אבו גלדיאןצילום: אליהו הרשקוביץ

נציג פרקליטות מחוז דרום אף העלה באחד הדיונים בתביעה טענה, ולפיה היה על אבו גלדיאן לרכוש את מפות שטחי האש הסמוכים לביתו ובכך להימנע מלהגיע אליהם ולא להסתכן. סגן הנשיא דחה כאמור אף את טענה זו, וקבע כי גם אם היו ברשותו מפות אלה, אין הוא יכול היה להבחין בשטח אשר לא היה כלל מסומן. כמו כן, קובע השופט רוזין כי בקשת הנתבעות כי אבו גלדיאן יחזיק מפות של שטחי אש "הינה בלתי סבירה, שכן הנתבעות יכלו למנוע את הנזק בעלויות לא גבוהות אילו היו פועלות כנדרש".

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה: "הפרקליטות לומדת את פסק הדין ושוקלת האם להגיש ערעור". מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "פסיקת בית המשפט התקבלה ברשות והיא נלמדת בימים אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ