2 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר ל"מחבל היהודי" יעקב טייטל

טייטל הורשע ב-10 עבירות, בהן רצח 2 פלסטינים, 2 ניסיונות נוספים לרצוח וכן פגיעה בפרופ' זאב שטרנהל. טענותיו לאי שפיות בעת ביצוע המעשים נדחו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים33
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר אחר הצהריים (שלישי) שני מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר בפועל על יעקב טייטל, שהורשע ברצח שני פלסטינים בסוף שנות ה-90 וכן בשני ניסיונות רצח נוספים ובגרימת חבלה. כמו כן, טייטל יחוייב לפצות את משפחות הנרצחים ב-360 אלף שקלים ואת משפחות שאר הנפגעים בתקיפותיו ב-320 אלף שקלים נוספים.

בין היתר הורשע טייטל על פי הודאתו ברצח סמיר אכרם בלביסי, נהג הסעות בן 22, בירייה מטווח קצר בראשו ב-1997, וכן ברצח עיסא ג'בארין, בן 57, בשתי יריות מטווח קצר באותה שנה. זאת, לאחר שהחליט "לרצוח ערבים" כדבריו.

בנוסף הורשע טייטל בניסיון רצח של נהג טרקטור מבית ג'אלה - בו פגע כשהניח מטען חבלה בסביבת מנזר בית ג'מאל הסמוך לבית שמש כי חשב שמתקיימת בו פעילות מיסיונרית שבמסגרתה מפותים ילדים יהודים, וכן בניסיון רצח של דיוויד אורטיז מאריאל באמצעות מטען חבלה, משום שחשב שהוא מנהיג קבוצת יהודיים משיחיים. כמו כן הורשע בחבלה בכוונה מחמירה לאחר שב-2008 ניסה לפגוע בפרופ' זאב שטרנהל באמצעות הנחת מטען חבלה בסמוך לביתו.

טייטל בביהמ"ש המחוזי בי-ם, היוםצילום: אמיל סלמן

בגזר הדין כתבו השופטים צבי סגל, משה דרורי ומשה יועד הכהן כי "הוכח לפנינו, כי רגשות משטמה ותסכול שימשו לנאשם בביצוע עבירותיו, עת ערכים מקודשים הפכו כאבק לרגליו. ידענו כי קדושים הם החיים ויש לכבדם בכל צורה – אך לא מצאנו סימן וזכר לידיעתנו זו באמתחתו של הנאשם; מקורותינו ציוו : "לא תרצח" – אך הנאשם סכר אוזניו ועיניו, רצח וניסה לרצוח בדם קר. כל עבירה שביצע, גובלת ב"זיהום" של הלב והמחשבה כאחד". הם הוסיפו: "הדבר מקבל משנה תוקף רועם, שעה שלפנינו מעשי רצח אך ורק על רקע מוצאם הערבי של הקורבנות, ללא כל איום נצפה של נשק או הפחדה מצדם כלפיו. גם שאר העבירות שעבר הנאשם בוצעו על רקע אידיאולוגי. אין המדובר במקרה בדיד או בתקלה, שכן לפנינו – תופעה.

"שיטת משטר דמוקרטית ראויה", נכתב בגזר הדין, "היא זו בה קשרי הגומלין בין חלקי העם היושב במדינה, יהודים וערבים כאחד, לבין מוסדות המדינה, מלוּוים בתחושת אמון וביטחון כללי השׁוֹרֶה על האזרח, יהא מוצאו אשר יהא...ההכרעה בפרשה אינה מותירה כל מקום לספק: מעשי הרצח, ניסיונות הרצח וכל שאר העבירות שביצע הנאשם כוונו ללב ערכיה האמורים של המדינה; אך יודגש – כוונות זדון אלו לא יוכלו לה לחברה הנאבקת בחורמה בקמים עליה".

השאלה המרכזית בגזר הדין היתה האם לקבל את טענת הסנגורים כי יש להפחית מעונשו של טייטל בשל מצבו הנפשי הקשה לכאורה. השופטים, עם זאת, ניתחו את מצבו הנפשי וכפי שקבעו בהכרעת הדין פסקו כי הוא היה מודע באופן מלא למעשיו ולכן אינו זכאי להקלה בעונשו.

בבית המשפט טייטל הודה בעשרה אישומים מתוך 14 שיוחסו לו במקור, אך טען להיעדר אחריות פלילית בטענה כי לא היה שפוי בעת ביצועם. בית המשפט קבע כי טייטל כשיר לעמוד לדין, והכרעת הדין, המשתרעת על כ-100 עמודים, התמקדה בשאלת אחריותו המשפטית למעשים.

לאחר סקירת שורה של חוות דעת מקצועיות שהוגשו בעניין מצבו הנפשי של טייטל קבעו השופטים כי לא עומדת לו הגנת אי השפיות ועל כן יש להרשיעו בעבירות בהן הודה. כבר לפני כשנה קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי טייטל כשיר לעמוד לדין. בית המשפט קיבל לידיו שתי חוות דעות פסיכיאטריות סותרות ובסופו של דבר, החליטו השופטים צבי סגל, משה דרורי ומשה יועד הכהן כי טייטל כשיר לעמוד לדין באשמת רצח. הם קבעו כי הוא אינטליגנטי ומבין את המתרחש, ואין בכך שהוא לא מכיר בסמכות בית המשפט להעלות או להוריד מכשירותו לעמוד לדין.

מאז החל משפטו, התנהג טייטל כמשוגע. הוא הודיע כי אין הוא מכיר בסמכות בית המשפט, וטען כי "מדובר בבית זונות". סנגוריו אשר אוחיון ומיכאל עירוני טענו כי בשל מצבו הנפשי הוא אינו כשיר לעמוד לדין.

מצבור הנשק שנמצא ברשותו של טייטל, ב-2009צילום: משטרת ישראל

טייטל, בן 37, נולד במדינת פלורידה שבארצות הברית. אביו היה רופא שיניים בצי האמריקאי. לדברי החוקרים, במסעותיו עם האב בין בסיסי הצי פיתח הבן התעניינות בכלי נשק. טייטל שהה בארץ לתקופות ממושכות בשנות ה-90. ב-1997 הוא בא פעם נוספת לישראל, לדבריו מתוך כוונה לנקום בפלסטינים על פיגועי ההתאבדות הקשים שאירעו באותה תקופה.

על פי עדותו, ב-8 ביוני באותה שנה הוא רצח את סמיר בלביסי, נהג מונית פלסטיני, במזרח ירושלים. כעבור חודשיים רצח את פלסטיני נוסף, עיסא מחאמרה, ליד ההתנחלות כרמל בדרום הר חברון. לדבריו, לשני מעשי הרצח שימש אקדח, שהצליח להבריח עמו כשהוא מפורק בעת טיסה לארץ בחברת התעופה "בריטיש אירוויז". טייטל סיפר כי הסתיר את האקדח, לאחר הרציחות, ליד בית החולים "שערי צדק" בירושלים. החוקרים חיפשו עמו את מקום המסתור, אך זה לא אותר, ייתכן שבגלל עבודות הבנייה הרבות שנעשו באזור מאז.

טייטל חזר לארצות הברית זמן קצר לאחר הרצח השני, כנראה גם משום שחשש כי ייעצר. הוא שהה בארצות הברית כשלוש שנים והסתבך שם במעשי בריונות על רקע פלילי. משום כך, חזר לארץ בשנת 2000. אז, על סמך מידע מודיעיני שהגיע לשב"כ בדבר מעורבות אפשרית שלו ברצח ליד כרמל, נחקר בשב"כ ובמשטרה, אולם הכחיש את החשדות המיוחסים לו ושוחרר. מעצרו לא הפריע לו לקבל רישיון נשק בארץ.

לפני 12 שנים הוא עלה לישראל, נישא לרבקה ולשניים נולדו ארבעה ילדים. בעבר היה קשור לאנשי ימין קיצוני, אולם לטענתו את כל השורה הארוכה של פיגועים וניסיונות פיגוע ביצע לבדו, בלא כל סיוע או ידיעה של אנשים אחרים.

בנוסף לאקדח שהחזיק ברישיון, הוא הסתיר ברשותו עוד ששה רובים וארבעה אקדחים. הנשק הוחזק, במצב שהחוקרים תארו כ"מצוין" בביתו בשבות-רחל ובעומק הקרקע בחצר הבית. "זה ארסנל של ממש, מוכן לשימוש, שרמת האחזקה שלו לא היתה מביישת נשקייה צה"לית", אמרו. בין הרובים נמצאו רובה צלפים מדגם רוגר ורובה אם-15.

טייטל נעצר ב-7 באוקטובר 2009 בשכונת הר נוף בירושלים, בעת שהדביק כרוזים בהם שיבח את הרצח ב"בר-נוער" בתל אביב וקרא ליהודים מאמינים לבצע מעשי אלימות נוספים נגד "סדומאים" (הומואים). את הרוצח במועדון כינה בכרוז "הדב השחור". ברשותו נתפס אקדח טעון ובו קליע בקנה. על הכרוזים חתם בשם חבורת שליסל (שמו של חרדי שדקר ופצע משתתפים במצעד הגאווה בירושלים ביולי 2005). טייטל נעצר לאחר מעקב ממושך ונחקר מבלי שהותר לו לראות עורך דין. בתי משפט שונים, ובהם בג"ץ, אישרו פעם אחר פעם את הארכת המעצר ומניעת המפגש עם פרקליטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ