שוטר מג"ב הורשע בשני מעשי שוד של חנות בגדה

השוטר סעיד מלשע הורשע כי שדד סיגריות ומזון מחנות בכפר רמאדין בעת סיור. כשנשאל על ידי חבריו אם שילם, ענה: "מה שקורה בשטח נשאר בשטח"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שוטר מג"ב, סעיד מלשה, הורשע בשני מעשי שוד של חנות בשטחי יהודה ושומרון בעת סיור משטרתי ובשיבוש הליכי משפט. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי בלקיחת מצרכים מהחנות מבלי לשלם, כשהוא לבוש במדים וחמוש ברובה, היה כדי ליצור איום המצדיק הרשעתו במעשי שוד ולא בגניבה, אף שלא נקבע כי עשה שימוש בנשקו לצורך המעשים. בית המשפט זיכה אותו מעבירת מרמה והפרת אמונים.

מלשה הואשם כי בעת סיור עם שוטרים נוספים בג'יפ של מג"ב בכפר רמאדין ביהודה ושומרון באפריל 2010 נכנס לחנות, ביקש מהקופאי שתי חפיסות סיגריות, ניגש למקרר, הוציא בקבוק קולה, וביקש כוסות חד פעמיות. הוא שאל את הקופאי: "אתה עושה בעיות?" משהשיב לו בשלילה, מלשה לקח ממתקים ומסטיקים שהיו על הדלפק, הכניסם לכיס ויצא מהחנות כשהוא אוחז בנשקו מורם כלפי מעלה.

כחודש לאחר מכן נכנס מלשה שוב לאותה החנות. הפעם, מלבד הקופאי, נכח בה מוכר נוסף שדרש ממנו לשלם. מלשה שאל אותו: "מה קרה? איפה הבחור שהיה פה בפעם שעברה?" ורצה לצאת בלי לשלם. המוכר יצא לג'יפ וניסה לספר לשוטרים האחרים מה שקרה. אך הצוות עזב את המקום לאחר שמלשה שב עם המצרכים מבלי לשלם.

מאוחר יותר שאלה אחת השוטרות את מלשה אם שילם על המצרכים והוא השיב בשלילה ואמר: "מה שקורה בשטח נשאר בשטח". בשל אמירה זו, שעל פי בית המשפט נועדה להשתיק את חבריו מלחשוף את מעשיו, הוא הורשע בעבירה של שיבוש הליכי משפט.
בחקירה הכחיש מלשה את ההאשמות וטען כי שילם עבור הסיגריות והקולה ולא לקח מצרכים נוספים. בבית המשפט אישר כי גם עבור הסיגריות והקולה לא שילם אך הכחיש כי יצא מהחנות כשנשקו מורם.

המחלקה לחקירות שוטרים ייחסה למלשה עבירות שוד, ולא גניבה, מאחר שלטענתה המדים והנשק יצרו איום על המוכר וכי השימוש בהם היווה ניצול לרעה של כוח תפקידו.

השופט רפי כרמל מבית המשפט המחוזי בירושלים כתב בפסק הדין כי "כאשר הנאשם נכנס לחנות הספציפית, לאחר שהגיח מג'יפ מג"ב, בו נמצאים לוחמים, כשהוא לבוש במדיו, חמוש ברובה סער, כאשר הקורבן לאירוע נטול כל יכולת או כוח להתנגד למעשיו, מדובר באיום מנקודת מבט של האדם הסביר ויש בהתנהלות כזו כדי להטיל אימה בלבו של האדם הסביר בנסיבותיו של האדם נגדו הופנה האיום. אין על כן נפקות ממשית לשאלה האם הנאשם הרים את נשקו או לאו. גם אם לא עשה כן (כפי שהונח לטובתו) עדיין מכלול הסיטואציה יוצר הטלת אימה בלבו של הקופאי בחנות הספציפית". בית המשפט הוסיף כי "לו היה אדם אחר, שאינו איש מג"ב חמוש, עושה אותן פעולות, נקל לשער תגובת הקופאי במקום".

ממח"ש נמסר כי בפסק דין נוסף שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בירושלים, בו הורשעו שוטרי מג"ב בשוד של פלסטינאים בנסיבות דומות, קבע בית המשפט כי מתחם הענישה ההולם הוא בין שנתיים לשש שנות מאסר בפועל.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ