המחוזי ביטל את שחרורו המוקדם של חבר מחתרת בת עין עופר גמליאל

ועדת השחרורים של השב"ס הורתה על שחרורו המוקדם של עופר גמליאל לפני שבועיים, אך בית המשפט קבע כי תוכנית השיקום שנקבעה עבורו אינה מספקת

רויטל חובל
כתבת המשפט של "הארץ" במרכז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
כתבת המשפט של "הארץ" במרכז

בית המשפט המחוזי מרכז קיבל היום (שלישי) את עמדת השב"כ וביטל את שחרורו המוקדם מהכלא של עופר גמליאל, חבר מחתרת בת עין. גמליאל נידון ב-2003 ל-15 שנות מאסר בגין ניסיון רצח ועבירות נשק, לאחר שהניח יחד שני חברים נוספים במחתרת בת עין מטען חבלה ליד בית ספר מוסלמי לבנות במזרח ירושלים. ועדת השחרורים בשב"ס החליטה לפני כחודשיים להורות על שחרורו המוקדם של גמליאל, בתנאי שיתייצב בתחנת המשטרה פעמיים בחודש ולא יוכל לצאת מהארץ עד מאי 2017. בנוסף, נקבעה לגמליאל תוכנית שיקום הכוללת עבודה בנגריה, לימוד בכולל ומפגשים טיפוליים. בחודש שעבר הגישה פרקליטות מחוז מרכז בשם היועץ המשפטי לממשלה עתירה מינהלית כנגד החלטת ועדת השחרורים.

על פי הדו"חות שהוצגו בפני ועדת השחרורים, בעבר סבל גמליאל מבעיות משמעת והוא לא לקח את מלוא האחריות למעשיו, שכן טען כי ניסה למנוע משותפיו למחתרת להניח את המטען, ללא הצלחה. בינואר השנה דיווחו גורמי הטיפול בשב"ס כי הוא מתפקד באופן חיובי, משמש כחונך לאסיר בהשגחה ונמצא בטיפול עם עובדת סוציאלית. יחד עם זאת, הוצגה בפני ועדת השחרורים חוות דעת של השב"כ, שהתנגד לשחרורו המוקדם. ועדת השחרורים טענה כי המדינה והשב"כ מתנגדים לשחרורו המוקדם של גמליאל רק לשם הרתעה מהתנהגות עבריינית פוטנציאלית בשטחים.

המדינה טענה מנגד שגמליאל לא לקח אחריות כנה וממשית על מעשיו וכי הוועדה התעלמה מהרקע האידיאולוגי לביצוע העבירה ולהתנהגותו השלילית במאסר. כמו כן טענה המדינה כי הוועדה התעלמה מכך שגמליאל לא החל בטיפול משך כל תקופת מאסרו, אלא רק יצר קשר טיפולי סמוך מאוד למועד החלטת הוועדה לשחררו. כמו כן טענה המדינהה כי שחרור מוקדם של המשיב יפגע במידה חמורה באמון הציבור במערכת המשפט.

עופר גמליאל בדרכו לדיון בבית המשפט ב-2009צילום: אמיל סלמן / ג'יני

עורך דינו של גמליאל טען לאפליה לעומת חבר נוסף במחתרת בת עין, ירדן מורג, ששוחרר בשחרור מוקדם בנובמבר 2009. שותף שלישי, שלמה דביר, עדיין מרצה את מאסרו ובקשתו לשחרור מוקדם תלויה ועומדת בפני הוועדה. כמו כן ציין עורך הדין את המקרה של טלי פחימה, ששוחררה על תנאי בהסכמת המדינה למרות שלא התחרטה ולא נטען ששחרורה המוקדם עלול לפגוע באמון הציבור.

הרכב בית המשפט, בראשות השופט אברהם טל, קבע כי אמנם נקבע כי היקף ההתערבות של בית המשפט בהחלטת ועדת שחרורים מצומצם, אך "כלל יסוד הוא כי על אסיר לרצות את מלוא תקופת המאסר שהוטלה עליו ולא עומדת לו זכות קנויה שמאסרו יקוצר והוא יזכה לשחרור מוקדם, אלא עליו לשכנע את הוועדה שהוא ראוי לשחרור וששחרורו לא יסכן את שלום הציבור". בית המשפט קבע כי התוכנית שהוצגה לא מפחיתה מהמסוכנות של גמליאל וקיבל את עמדת המדינה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ