הפרקליטות: ייתכנו נזקים ראייתיים בשל הימלטות השופט לשעבר דן כהן

המדינה טוענת כי קיימת אפשרות סבירה שכהן מעלים כספים נוספים שעלולים לשמש אותו בניסיון להשפיע על עדים ושהוא עשוי לברוח שוב

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ייתכנו נזקים ראייתיים בתיק השוחד נגד השופט לשעבר דן כהן בשל הימלטותו ארוכת השנים לפרו. כך העריכה היום (רביעי) עו"ד אורלי דורון מפרקליטות המדינה בדיון בערר שהגיש כהן על הארכת מעצרו עד תום ההליכים. "הפרשה הזו לא התחילה בכלל להישמע, ושבע שנים בהקשר הזה זה זמן מאוד ממושך כאשר מדובר בפרשה שהתחילה משנת 96", אמרה דורון, "אנו חושבים שיש משמעות לדברים וייתכנו נזקים ראייתיים". דורון טענה כי אם ישוחרר כהן למעצר בית יש חשש כי יימלט שוב. לדבריה, "מדובר באדם מאוד מתוחכם שאי אפשר לתת בו אמון".

דורון ביקרה את כהן שטען בעררו כי פעל כדין כשיצא מן הארץ מאחר שלא עמד נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ וניצל את זכויותיו המשפטיות כשקיים מגעים עם התביעה לצורך חזרתו בהסדר. "הטיעון שלו מקומם", אמרה, "הגישה שלו היא שהוא רואה את עצמו מעל החוק, כמי שיכול לייצר לעצמו תנאים אחרים מאשר נחקרים אחרים, כמי שיכול להתנות תנאים ולבוא בדברים. הוא דרוש לחקירה והוא צריך להתייצב ואנו לא צריכים לנהל מגעים. אבל הוא ידע במשך שבע שנים שהוא דרוש לחקירה". לדבריה, "החשש להימלטות תקף כי הוא לא חזר מרצונו אלא בשל הליכי ההסגרה".

באשר לטענתו של כהן כי כל כספיו נתפסו וכי אינו מחזיק סכומי כסף נוספים במקומות סודיים אמרה דורון: "אנו חולקים על כך. הדברים גם לא מתיישבים זה עם זה". לדבריה, "הוא טוען שבכספים האלה אין זיקה לעבירות. אם הטענה שלו שאין זיקה, אז הוא לא יכול לטעון שכל הכספים נתפסו", אמרה.

השופט דן כהן בבית משפט המחוזיצילום: דניאל בר און

דורון ציינה כי 7.5 מיליון דולר מכספיו של כהן נתפסו בקנדה וכי 10 מיליון דולר נוספים נתפסו בליכטנשטיין, אך לא על ידי הרשויות בישראל. "אנו לא יודעים על הכספים בליכטנשטיין ובפרו", אמרה. לשאלת השופט צבי זילברטל מי הקפיא אותם אם כך, השיב סנגורו של כהן, עו"ד איתן מעוז, כי כספיו של כהן בליכטנשטיין הוקפאו על ידי הרשויות שם.

"השיטות שהוא נקט כללו שימוש בחשבונות נאמנות על שם בעלים שהם אנשי קש, העברת כספים ברחבי העולם, מעבר שיטתי ממדינה למדינה, בקטעים מסוימים היתה בעלות שלו על חברה, שהוא הכחיש בארץ. היו צריכים לבצע חקירות בכל העולם", אמרה דורון. "בהקשר הזה, הקביעה של בית המשפט כי עולה אפשרות סבירה שהוא מעלים כספים נוספים היא קביעה נכונה. לבית המשפט היה קשה לתת בו אמון ולאפשר חלופת מעצר".

דורון טענה כי כספיו של כהן עלולים לשמש אותו בניסיון להשפיע על עדים ולשבש את הליכי המשפט. מעוז השיב על כך: "לאחר שכתב האישום מונח לומר לעדים שיחזרו מהם להעיד – זה לא יכול להשפיע. מדובר על עבירות שאירעו לפני 12 שנה. האם עכשיו הוא ינסה להשפיע על עדים?".

מעוז הסכים עם טענת הפרקליטה כי התנהגותו של כהן לא לגיטימית בשל היותו שופט ועורך דין במשך שנים רבות. עם זאת, אמר כי העובדה שכהן נמנע מלהגיע לארץ לחקירות אין משמעותה שהוא עתיד לעבור על החוק ולהפר צווי בתי משפט בעתיד, לכך אין ראיות, הוסיף.

"אלה שאלות שנגזרות מנתוני העבר, מההיגיון ומהפסיקה וניתן להשתמש בכך", השיב לו השופט זילברטל. מעוז השיב כי כל התקופה ניהל כהן מגעים עם התביעה ושאל: "האם כך אדם מתנהג כאשר הוא רוצה להימלט?". זילברטל השיב לו: "זה אדם שרוצה להגיע רק בתנאים שלו". החלטתו של זילברטל בסוגיית המשך מעצרו של כהן עדיין לא ניתנה.
באוגוסט 2005, ארבעה ימים לאחר שנחקר באזהרה בחשד לקבלת שוחד של מיליונים מחברת סימנס תמורת קידום ענייניה בחברת החשמל, עזב כהן את הארץ לפרו. הוא נעצר לפני כחודש בלימה והוסגר לישראל.תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ