בית הדין מעכב דיון בתיק הפלילי של נילי פריאל

ביה"ד לעבודה מעכב זה 10 חודשים החלטה בעניין בקשת פריאל לקבל לידיה כתבי אישום אחרים שהוגשו נגד אזרחים על העסקת עובדת זרה

כתבת המשפט של "הארץ" במרכז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת המשפט של "הארץ" במרכז

עיכוב משמעותי חל בדיון בתיק הפלילי נגד נילי פריאל, רעייתו של אהוד ברק, בשל השתהות של 10 חודשים בהחלטת בית הדין לעבודה, האם לקבל או לדחות את ערעור המדינה על בקשת פריאל להעביר לידיה כתבי אישום דומים לזה שהוגש נגדה. זאת, אף שהחוק קובע ששופט חייב לפרסם פסק דין בתוך 30 יום לאחר מתן הסיכומים.

כתב האישום נגד פריאל הוגש במארס 2011, על כך שהעסיקה שלא כדין, בעבודות משק בית, עובדת זרה שנכנסה לישראל באשרת כניסה כעובדת סיעודית. פריאל הגישה בקשה לבטל את כתב האישום, בהסתמך על טענת ההגנה מן הצדק, וטענה שאכיפת החוק היתה בררנית ושרירותית כלפיה, על יסוד של שיקולים זרים.

לבקשה זו קדמה בקשה של פריאל לממונה על חופש המידע ברשות ההגירה, לקבל כתבי אישום שהוגשו בשלוש השנים האחרונות נגד אזרחים פרטיים, בהבדל מחברות, בשל העסקת עובד זר בעבודות משק בית. התשובה שקיבלה היתה שבשלוש השנים האחרונות הוגשו 2,330 כתב אישום, אך לא ניתן לסווג את המידע לפי סוג המעסיק או טיב הנסיבות.

בפברואר 2012 החליט שופט בית הדין האזורי בתל אביב לחייב את המדינה להעביר 58 כתבי אישום אחרים לידי פריאל, אך דחה בקשת אחרת של פריאל לחשוף חומר הקשור לעובדת הזרה שהעסיקה.

פריאל והעובדת הזרה נבארו בבית הדיןצילום: מוטי מילרוד

השופט לא קיבל את טענת המדינה שמסירת כתבי האישום תהווה פגיעה בפרטיות הנאשמים, שכן מדובר במסמכים פומביים המוגשים לבית הדין, הדן בהם בדלתיים פתוחות.

על החלטה זו ערערה הפרקליטות לבית הדין הארצי. ב-7 ביוני 2012 התקיים דיון בערר בפני רשם בית הדין הארצי אילן סופר. מאז חלפו עשרה חודשים ולא התקבלה כל החלטה.

מרגע הגשת הערר הופסק הדיון בתיק הפלילי בבית הדין האזורי, שאמור להכריע בבקשתה של פריאל לבטל את כתב האישום. דוברת בתי הדין לעבודה מסרה כי "פסק הדין נמצא בשלבי כתיבה והוא יינתן בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ