בעקבות התערבות המבקר: "קרמשניט" הועלה לדרגת ניצב משנה

למרות שהיה קצין בולט נותר אפרים ארליך במשך שנים רבות בדרגת סנ"צ, לאחר שעדותו הביאה להתפטרות המפכ"ל קראדי. המפכ"ל דנינו: הצדק נעשה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

לאחר מאבק של שנים רבות הועלה אתמול (רביעי) אפרים ארליך, המכונה קרמשניט, לדרגת ניצב משנה במשטרה. שמו של ארליך עלה לכותרות במהלך חשיפת פרשת האחים פריניאן שבעקבותיה הוקמה ב-2005 ועדת זיילר, ובסוף עבודתה התפטר מפכ"ל המשטרה משה קראדי. ארליך, שנחשב לקצין בולט במשטרה, נלחם על קידומו מאז אותה פרשייה. באותה תקופה ניסו גורמים במשטרה לפגוע בקריירה של קרמשניט, והוא הועבר לפיקוד מרחב חברון למרות שהתבלט ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב ובמלחמתו במכוני הליווי ובבתי ההימורים בעיר. הוא הספיק גם לשרת באגף התנועה ובמקומות נוספים שלא נחשבו לקידום מבחינה מקצועית.

ארליך פנה למבקר במדינה וביקש כי יתערב ויספק לו הגנה מפני הפגיעה שחווה לאחר שחשף שחיתות ציבורית במשטרה. לאחרונה הסכימו במשטרת ישראל להצעת התיווך של המבקר הנוכחי לפיה ארליך יועלה לדרגת ניצב משנה ובמקביל יועבר למערך כיבוי האש שם יעמוד בראש אגף המודיעין שיוקם בארגון. אתמול התייחס מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, להעלאה בדרגה של ניצב משנה ארליך: "הצדק, גם אם לעיתים משתהה, בסופו של דבר מגיע", אמר.

ועדת זיילר, בראשות השופט בדימוס ורדי זיילר, חקרה במשך שנה וחצי קשרים בין שני עבריינים מוכרים, האחים עודד ושרון פריניאן, לבין צמרת המשטרה. בין היתר נחקר כיצד התמסמס תיק הרצח של העבריין פנחס בוחבוט על ידי השוטר צחי בן אור, ונדונה העברת מאות אלפי שקלים מקציני משטרה המשטרה יורם לוי ורובי גלבוע לעבריין עודד פריניאן בתמורה להחזרת סוללות ואפודי אב"כ שנגנבו ב-1998 מבסיס פיקוד העורף ביבנה.

"מחזה שבו יש נרצחים, יש רוצחים, יש גורמי אכיפת חוק, אך אין אשמים המורשעים ברצח", נכתב בסיכום דו"ח ועדת זיילר, שפורסם בתחילת 2007. המפכ"ל דאז, משה קראדי - ששימש בתקופה הרלוונטית כמפקד מחוז דרום - התפטר בעקבות הדו"ח הקשה נגדו.

במאי 2006 נחשף כי עד המפתח של הפרשה כולה, שכונה "מיסטר איקס", הוא ארליך, שהיה באותה העת סגן ניצב ומפקד היחידה המרכזית באגף התנועה. ארליך העיד במסלול העדויות החשאיות מתוך רצון שזהותו לא תיחשף בפומבי, ובעקבות עדותו נבדקו גם נסיבות מינויו של קראדי לתפקיד מפכ"ל המשטרה ב-2004 בידי השר לביטחון פנים דאז צחי הנגבי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ