חשד: אם ובתה איתרו קשישים עריריים וגנבו מהם למעלה ממיליון שקלים

החשודות היו מוצבות לעבודות סיעוד דרך חברות כ"א, ובאמצעות איומים ואלימות כפו על הקורבנות, בהם גם ניצולי שואה, להעביר להן את רכושם וחסכונותיהם

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

אם ובתה נעצרו על ידי היחידה המרכזית של מחוז ת"א במשטרה בחשד לעושק ותקיפה של קשישים, בהם ניצולי שואה, וגניבה של כספים בשווי למעלה ממיליון שקלים מהם.

תחילתה של הפרשה לפני כחמישה חודשים אז הגיע מידע מודיעיני לידי ימ"ר ת"א, ולפיו תושבת ת"א בת 54 פועלת יחד עם בתה בת ה-28 לעשוק קשישים עריריים ולגנוב מהם את כלל נכסיהם, ובכלל זה רכוש וכספים שברשותם. הימ"ר פתח בחקירה, ממנה עלה כי השתיים היו מציגות את עצמן בחברות כוח אדם כמי שמעוניינות לעבוד במשרות סיעוד, ובעיקר בטיפול בקשישים. במסגרת העבודות להן הוצבו, היו השתיים מאתרות באופן שיטתי קשישים מחוסרי יורשים, והיו פועלות כדי להעביר לרשותן רכוש בעל ערך וכספים שהחזיקו הללו בחשבונות בנק. כך, במשך כארבע שנים הצליחו השתיים להעביר לחזקתן דירה וכספים בשווי למעלה ממיליון שקלים.

עוד עולה מחקירת המשטרה כי לאחר שהשתיים היו מאתרות קשיש ערירי, הן היו פועלות כדי להשתלט עליו פיזית ונפשית – זאת תוך שימוש באיומים ואף באלימות של ממש. על פי העדויות, האם ובתה נהגו לעבור לגור בדירת הקשיש, ולמנוע ממנו אוכל ושינה כאמצעי לחץ לסור למרותן ולהיענות לדרישותיהן. בהמשך, משנכנע הקשיש להפחדתן, היו ניגשות עמו הנשים לסניף הבנק שלו ושם היה האחרון מעביר לידיהן את כלל חסכונותיו. משנוכחו לדעת החשודות כי לאותו קשיש לא נותרו עוד כספים ורכוש – היו עוברות לקורבן הבא.

במקרה אחד, התקשרו הנשים לקשיש שהכירו, הציגו עצמן כנציגות של חברת הכבלים וטענו כי עומדת נגדו תביעה בסך אלפי שקלים. לאחר מכן, הן הגיעו לביתו והסבירו כי חברת הכבלים עומדת לעקל את כל חשבונותיו ועל כן ייטב לו אם "יבריח" את חסכונותיו ויפקיד אותם בידיהן ל"משמורת". עוד באותו היום, משך הקשיש את כל חסכונותיו, כ-17 אלף שקלים, והעבירם לידי השתיים. במקרה אחר, נסעו שתי החשודות עם בני משפחתן וחבריהן לטיול באילת בעלות של כ-80 אלף שקלים, אותם שילמו באמצעות כרטיס אשראי וכסף מזומן שגזלו מקשיש ניצול שואה, שגם את כספי השילומים שקיבל היה מעביר בקביעות כל חודש לחזקתן.

אחד הקשישים אף סיפר בחקירה במשטרה כי הוא נאלץ להתגנב באמצע הלילה למטבח דירתו, לגנוב לחם לחדרו ולאכלו בהסתר. אותו קשיש ציין בפני החוקרים כי לאחר כמה חודשים, הוא החליט לאשפז את עצמו בבית החולים לבריאות הנפש אברבנאל – זאת כדי להימלט מסחיטתן של הנשים. קשיש נוסף רכש להן לבקשתן יהלומים בשווי עשרת אלפים שקלים, וקורבן אחר העביר לידי החשודות דירה בבת ים, שנמכרה מאוחר יותר בחצי מיליון שקלים, אותם שלשלו האם ובתה לכיסן.

נכון לעתה ידוע לימ"ר ת"א על חמישה קשישים שנפלו קורבן למעלליהן של השתיים – כולם כאמור עריריים וללא בני משפחה המעורבים בחיי היום-יום שלהם. עם זאת, מעריכים במשטרה כי קיימים עוד קשישים נוספים שנסחטו ונעשקו על ידי החשודות ומקווים לאתרם בהמשך. בשל מצבם הפיזי והנפשי הירוד של הקשישים, חקירותיהם נעשו בעזרת עובדות סוציאליות ובסיוע של נציגי שירותי הרווחה. "מדובר בפרשייה של אמא ובת שעשו במהלך ארבע השנים האחרונות ניסיון לסמן קשישים עריריים בעלי מוגבלויות כדי להשתלט על נכסיהם וכספיהם", אמר סגן ניצב ניסים דאודי, ראש מפל"ג תשאול בימ"ר ת"א, "הן לא בחלו בשום אמצעי, הפעילו אלימות, אימה ופחד, ועשקו את הקשישים. יש לנו כרגע חמישה קורבנות ואנו מאמינים שנגיע לעוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ