דן כהן כופר באשמה בבית המשפט; נדחה ערעורו על מעצרו

השופט לשעבר שהוסגר מפרו יקבל מחשב נישא ללא חיבור לרשת האינטרנט. כך יוכל ללמוד מתאו את חומר החקירה נגדו, המאוגד ב-800 קלסרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בפעם השלישית התיישב היום (ראשון) השופט לשעבר דן כהן על כס הנאשמים באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב, לכבוד דיון ההקראה שנקבע בכתב האישום שהוגש נגדו לפני ארבע שנים. כהן כפר באשמה, מבלי לתת תשובה מפורטת לטענות כתב האישום נגדו. לדברי סניגורו, עו"ד איתן מעוז, תשובה מפורטת לכתב האישום תינתן לאחר שיועבר חומר הראיות נגדו.

אחר הצהריים, דחה בית המשפט העליון את הערר שהגיש כהן על מעצרו עד תום ההליכים. השופט צבי זילברטל כתב בהחלטתו כי כהן, שנמלט לפרו בזמן חקירתו בחשד ללקיחת שוחד בעת כהונתו כדירקטור בחברת החשמל, הוכיח במעשיו שאין הוא ראוי לאמון.

"כגודל האמון שרחשו לעורר בעבר – כך גודל השבר שנגרם כתוצאה מהפרתו הבוטה על ידו", כתב זילברטל, "העורר מעל באמון שניתן בו. העובדה שהעבירות המיוחסות לעורר נעשו, לכאורה, על ידי מי שהרקע האישי והמקצועי שלו איפשר ליתן בו אמון ולהפקיד בידיו סמכויות וכוחות, מבליטה את חומרת המעידה ושוללת במידה רבה את האפשרות לשוב וליתן בעורר אמון".

דן כהןצילום: מוטי מילרוד

זילברטל כתב כי לכך יש להוסיף את "התעוזה המופלגת שגילה העורר, מבחינת ההיקף הכספי של העבירות, מבחינת התחכום שבמעשים ומבחינת הבוטות והיעדר המורא שבהפרת החוק מצד מי שניתן היה להניח לגביו כי לא יהין לעשות כן", וכי "לכל זאת מתווספת העובדה שהעורר הראה שביכולתו (הן מבחינה כלכלית, הן מבחינת ההיערכות והנכונות האישית הכרוכות בכך) לצאת את הארץ ולשהות במדינה רחוקה פרק זמן ממושך ביותר ובדרך זו לסכל את האפשרות לקיים את משפטו".

זילברטל ציין כי לא בשל יכולתו הכלכלית החליט שאין מקום לשחרר את כהן, "אלא בשל נכונותו (המוכחת) לנצל יכולת זו לשם הימלטות מהליכי חקירה ומשפט, ולעניין זה אין משמעות רבה לשאלה האם עצם היציאה מהארץ מהווה עבירה אם לאו. המערער כבר הוכיח בפועל שהוא נכון לשלם מחיר אישי וכלכלי כבד כדי להתחמק ממשפט". 

מדינת ישראל מאשימה את כהן על שקידם בשנת 2001 זכייה של סימנס במכרז של חברת החשמל לרכישת שלוש טורבינות בעלות של 370 מיליון דולר. על פי כתב אישום שהוגש נגדו, שילשל כהן לכיסו כמיליון יורו בתמורה לסיוע שהגיש לסימנס בזכייה במכרז שבו התמודדה נגד חברת ג’נרל אלקטריק.

כהן מואשם בקבלת שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס הגרמנית ומאיש העסקים המנוח עזרא הראל. כתב האישום שהוגש נגדו ב- 2009 מייחס לו גם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט. באוגוסט 2005, ארבעה ימים לאחר שנחקר באזהרה בחשד לקבלת שוחד, עזב כהן את הארץ לפרו. רק בחודש שעבר נעצר והוסגר לישראל.

על פי תשובתו החלקית לכתב האישום שהוגשה היום לבית המשפט, כהן כופר בעובדות המוצגות בכתב האישום ומציין שדברים מסוימים אינם בידיעתו. כך למשל ציין שאינו יודע שאיש העסקים עזרא הראל רכש בספטמבר 1993 את השליטה בחברת תעשיות רוגוזין.

סניגורו אמר כי בשב"ס הסכימו למסור לכהן מחשב ללא גישה לרשת האינטרנט, שבעזרתו יוכל לעיין בחומר החקירה הסרוק שיועבר אליו, הכולל כ-800 קלסרים ב-270 ארגזים. עדיין לא ברור מתי יחל שלב ההוכחות בתיק, שכן ארגזי חומרי החקירה טרם הועברו להגנה. מועדי חקירות העדים ייקבעו בין השאר על בסיס החלטת בית משפט העליון האם להותיר את דן כהן במעצר או לשחררו בתנאים מגבילים.

בדיון בבית המשפט נכחה בתו של כהן וכן עמיתים לשעבר, דוגמת עורך הדין יהודה רסלר. "כהן ואני ניהלנו תיקים אחד נגד השני ואני מכיר אותו הרבה שנים. לראות אותו אזוק כואב לי ומה שהוא עובר בבית המשפט זה השפלה", אמר רסלר.

כהן צפוי להיחקר עוד על ידי חוקרי הרשות לניירות ערך על הראיות שנאספו מאז עזב את הארץ. בחקירתו האחרונה של כהן טרם יציאתו את הארץ, הוא בחר שלא להתעמת עם חומר הראיות שהוגש לפניו ושמר על זכות השתיקה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ