נדחתה תביעת הפיצויים שהגיש "קפטן ג'ורג'"

בית המשפט קיבל את הטענה כי חלה על התביעה התיישנות, אך ביקר את המדינה על הסתרת קלטות התומכות בגרסת החוקר של מוסטפא דיראני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דליה גנות, דחתה היום (ראשון) את תביעת הפיצויים שהגיש "קפטן ג'ורג'", אחד מחוקריו של המחבל מוסטפא דיראני, וקיבלה את טענת המדינה כי חלה על התביעה התיישנות. ג'ורג', ששמו אסור לפרסום, הגיש תביעה נגד המדינה על נזקים שנגרמו לו לכאורה לאחר שנדחק מיחידה 504 של חיל המודיעין בה שירת כקצין, לאחר שדיראני התלונן נגדו כי נהג בשיטות חקירה אלימות ואף אנס אותו. הוא טען בתביעה כי הוא סובל מנכות נפשית ונגרמו לו ולבני משפחתו נזקים רבים ותבע פיצוי בגובה של חמישה מיליון שקלים וחצי.

המדינה טענה כי יש לדחות את התביעה על הסף מחמת התיישנותה, שכן חלפו למעלה משבע שנים מאז סיים ג'ורג' את העסקתו ב-2002. בתשובה לכך טען ג'ורג' כי חשיפת ראיה ששודרה בתוכנית "עובדה" ב-2011 התומכת בגרסתו - מבטלת את טענת ההתיישנות. בתוכנית הובא תיעוד מחקירתו של דיראני, ובה נראה בבירור כי מפקד היחידה, קצין בדרגת אלוף-משנה, הוא זה שניהל את החקירה בעת שדיראני היה עירום.

בעבר פנה ג'ורג' לבג"ץ ודרש לגלות את הקלטת, אולם המדינה הסתירה את דבר קיומה ומסרה לו קלטות אחרות. ג'ורג' טען כי לא ניתן היה להגיש את התביעה בטרם גילוי הקלטת אשר מוכיחה לדבריו את טענותיו, והוסיף כי הסתרתה מהווה תרמית והונאה. הוא גם טען כי בתגובתה הראשונה דרשה המדינה שישלם אגרה ולא הזכירה כי חלה התיישנות, אך בית המשפט דחה טענה זו בנימוק שהמדינה יכלה לשמור לעצמה את הזכות לטעון זאת בהמשך.

צילום: ערוץ 2

אולם למרות דחיית התביעה, מתחה השופטת גנות ביקורת חריפה על המדינה על הסתרת הקלטת והצהרה כוזבת בפני בית המשפט. "לא אוכל לסיים את פסק הדין מבלי להביע את מורת רוחי מהתנהלות המדינה, כפי שעולה לכאורה מכתבי הטענות", כתבה. "לא ניתן להתעלם מהעובדה שהתובע הלין על הסתרת ראיות ואף נקט בהליכים משפטיים בניסיון לגלותם. במסגרת הליכים אלו הגישה המדינה תצהיר לבג"ץ ובו טענה כי אין בנמצא ראיות נוספות. מתברר, כי תצהיר זה לא כלל הצהרת אמת במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב - הוא כלל הצהרה כוזבת, עובדה שהינה חמורה להפליא, מה עוד שמדובר בהתנהלות של המדינה בהליכים בפני בג"ץ".

כשפנה ג'ורג' לבג"ץ בעבר כדי לטהר את שמו, הועברו לידיו 46 קלטות עם תיעוד החקירה, אך הקלטת החשובה ביותר לא הגיעה לידיו. בתגובת משרד המשפטים לגילוי הקלטת נאמר כי "זו הפעם הראשונה שגורמי החקירה, גורמי הפרקליטות הצבאית והפרקליטות... נחשפים לקיומה של הקלטת הזו ולאור גילוי זה ישקלו אילו צעדים משפטיים יש לנקוט".

על כך כתבה השופטת גנות כי "הנני ערה לתגובת משרד המשפטים שניתנה לאחר גילוי הקלטת ודי אם אומר, כי מדובר בתגובה תמוהה ומפתיעה על דרך ההמעטה". היא ציינה עוד כי "המדינה לא טענה כי מדובר בזיוף, ואם אכן מדובר בקלטת אותנטית, הרי שמדובר בהקלטה שנעשה על ידי המדינה עצמה, ומשכך, הכיצד לא ידעה על קיומה? למדינה הפתרונים. התנהלות זו מותירה תחושה קשה ובלתי נעימה, במיוחד משום שמדובר בהתנהלות מדינה כלפי רשויות החוק במדינה, והנני מצרה על כך עד מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ