המשנה לפרקליט המדינה על הולילנד: בוחנים בקשת אולמרט לסגור התיק נגדו

עו"ד שוקי למברגר סיפר שרה"מ לשעבר ונאשם נוסף ביקשו לסגור את התיק בעקבות מות עד המדינה. לדבריו, "אם לא יהיה סיכוי סביר להרשעה, לא נמשיך במשפט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשנה לפרקליט המדינה הפורש, עו"ד שוקי למברגר, אומר כי הפרקליטות בוחנת בקשה של שני נאשמים בתיק הולילנד לסגור את התיק נגדם, בעקבות מותו של עד המדינה שמואל דכנר. בין המבקשים גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.  

במהלך פאנל "פוליטיקאים תחת חקירה" בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין‬ באילת, נשאל הלילה (חמישי) למברגר "האם יש זכות קיום לתיק הולילנד?". הוא השיב כי "אנחנו צריכים לבדוק בכל שלב של ההליך המשפטי אם יש סיכוי סביר להרשעה. היום מונחת לפנינו בקשה של חלק מהסנגורים לסגור את התיק נגד אותם נאשמים. אנחנו בוחנים את הדברים האלה. המבחן יהיה פשוט להכרעה. אם יש סיכוי להרשעה למרות מותו של העד נמשיך את התיק. אם נגיע למסקנה שהסיכוי לא סביר, לא נמשיך במשפט. זה מה שבוחנים".

סנגוריו של אולמרט נפגשו באחרונה עם צוות התביעה במשפט כדי להציג בפניהם את הסיבות שבגינן יש לדעתם לסגור את התיק נגדו עקב מותו של עד המדינה. בפגישה ביקשו הסנגורים, עורכי הדין אלי זהר ורועי בלכר, להציג לפרקליטות את חולשת הראיות נגד ראש הממשלה לשעבר לאחר מות עד המדינה, ואת הסתירות שהתגלו לדעתם בעדות של דכנר בעניינו.

אולמרטצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי ההערכה, הפרקליטות לא תכריע בבקשה לפני תום פרשת התביעה – אז תוכל להעריך במלואן את הראיות שבאמתחתה. בין עדי התביעה המרכזיים שאמורים להעיד בקרוב, נמנה גם אחיו של אולמרט, יוסי, אשר על פי האישום קיבל מדכנר 500 אלף שקלים לבקשת אחיו. אולמרט האח אמור להעיד באמצעות שידור וידאו מארה"ב בין 6 ל-8 במאי, ועדותו משמעותית בשאלת מודעותו של אולמרט להעברת הכסף.

בחקירתו אישר יוסי אולמרט כי קיבל כסף מדכנר, אך לא אישר את טענת הפרקליטות כי הכסף הועבר לו לבקשת אחיו. יוסי אולמרט טען כי אינו יודע מי ביקש מדכנר להעביר לו את הכסף והעלה את האפשרות שמדובר באברהם נתן, אשר בעדותו הכחיש אפשרות זו. מודעותו של אולמרט להעברת הכסף קריטית לצורך הוכחת האישום בשוחד נגדו. 

עד המדינה בתיק הולילנד מת בעיתוי דרמטי מבחינת ראש הממשלה לשעבר - זמן קצר לאחר שהחלה חקירתו הנגדית בידי סנגוריו. עו"ד בלכר חקר את דכנר במשך שלושה דיונים, אך הספיק לעסוק רק באירועי הרקע לכתב האישום, ולא בליבת האישום נגד אולמרט – המייחסת לו לקיחת שוחד בשל כספים שהועברו מדכנר לאחיו, יוסי אולמרט, למהנדס העיר אורי שטרית ולראש לשכתו לשעבר, שולה זקן.

למברגרצילום: תומר אפלבאום

אולמרט לא נאשם בגין לקיחת כספים לכיסו. העובדה שפרקליטיו לא הספיקו לעמת את דכנר עם ליבת האישומים נגדו, פתחה לו פתח לטעון טענות בדבר משקל עדותו הראשית של עד המדינה ובדבר קבילותה. 

לאחר מותו של דכנר התברר שאולמרט התכוון להציג בחקירתו הנגדית מסמך המוכיח כי בתאריך בו טען דכנר כי ראש הממשלה לשעבר ביקש ממנו להעביר כסף לאחיו, שהה ראש אולמרט בארה"ב באחת מהטיסות שבמימונן הכפול הואשם בפרשת ראשונטורס. 

אולמרט אינו היחיד שביקש לבחון מחדש את המשך ההליכים נגדו לאור מותו של עד המדינה. גם דני דנקנר, יו"ר תעשיות מלח לשעבר, פנה לפרקליטות באמצעות סנגורו, עו"ד נבות תל צור, בבקשה דומה. עם זאת, בין תל צור לצוות הפרקליטות עוד לא נערכה פגישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ