טיוטת דו"ח המבקר: אטיאס התערב למען חרדים בתוכניות בנייה, בניגוד להנחיות

לפי הדו"ח, שר הבינוי והשיכון לשעבר עסק בבקשות של אנשים פרטיים והתערב בהחלטות של מינהל מקרקעי ישראל. מקורביו: זה חלק מתפקידו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שר הבינוי והשיכון לשעבר, אריאל אטיאס, התערב בהחלטות פרטניות של מינהל מקרקעי ישראל לטובת הציבור החרדי והדתי בשני מיזמי נדל”ן בלוד ובפתח תקוה. כך עולה מטיוטת דו”ח מבקר המדינה שהופצה למבוקרים, ופרטים ממנה פורסמו אמש (ראשון) בערוץ 10. על פי טיוטת דו”ח מבקר המדינה, השר לשעבר אטיאס התערב בהחלטות המינהל ועסק בבקשות של אנשים פרטיים, בניגוד להנחיית מבקר המדינה.

בסביבתו של אטיאס לא הכחישו כי התערב בשינוי תוכניות בניין ערים (תב”ע) בפרויקטים שונים, אך טענו כי מתוך כ-150 אלף יחידות דיור ששווקו בתקופתו, כ-20 אלף בלבד שווקו לציבור החרדי. עוד הבהירו כי אטיאס ראה בהתערבות זו חלק מתפקידו כשר הבינוי והשיכון, שעליו להוציא לפועל את מדיניות הממשלה.

על פי טיוטת דו”ח מבקר המדינה, בפרויקט “אחיסמך” בלוד, היו אמורות להיבנות 3,000 יחידות דיור לאוכלוסייה מבוססת, ואולם כתוצאה מעשרות מפגשים בין השר לשעבר אטיאס למנהל מינהל מקרקעי ישראל הוסב הפרויקט לטובת צרכיה של האוכלוסייה החרדית. בטיוטת הדו”ח נכתב כי הפרויקט נידון עשרות פעמים בפגישות בין אטיאס למנהל המינהל.

אריאל אטיאסצילום: דניאל בר און

בסביבתו של אטיאס טענו אמש כי מאחר שמאחורי הפרויקט עמדו ממילא יזמים חרדיים, אטיאס התערב לטובת שינוי תוכנית בניין העיר על פי צרכיהם.

פרויקט נוסף שמוזכר בטיוטת דו”ח מבקר המדינה הוא פרויקט “נחלים” בפתח תקוה, שהיה באחריות מינהל מקרקעי ישראל, ובו תוכננה בנייה של 1,200 יחידות דיור. לפי טיוטת הדו”ח, לאחר שכשליש מיחידות הדיור כבר שווקו, קידם אטיאס תוכנית חדשה במטרה להתאים את הפרויקט לאוכלוסייה דתית, וזאת בניגוד לעמדת הדרגים המקצועיים במינהל מקרקעי ישראל ודעתו של מנהל המינהל. כתוצאה מכך קטן מספר יחידות הדיור ששווקו ונפגעה ההכנסה לקופת המינהל.

בסביבת אטיאס טענו שהביקורת לגביו לא התמקדה בהסבת פרויקטים נדל”ניים לטובת האוכלוסייה החרדית, אלא בהתערבותו הפרטנית בשינויי תוכניות בניין עיר בפרויקטים שונים. לטענתם, אטיאס ראה בהתערבות זו חלק מתפקידו, ובלעדיה לא היתה משמעות לסמכויותיו, שנועדו לאפשר לו להוציא לפועל את מדיניות הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ