4 מכוניות הוצתו בכפר עכברה בצפת: "אל תגעו לנו בבנות"

המשטרה מעריכה כי המכוניות הוצתו בעקבות מעצר שני נערים בחשד שתקפו נער תושב הכפר; לבני: "מדובר בגזענות לשמה"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

אלמונים הציתו הלילה (שלישי) 4 מכוניות בכפר עכברה שנמצא בשטח צפת. על חומה סמוכה רוססה כתובת: "אל תגעו לנו בבנות. תג מחיר". שרת המשפטים ציפי לבני אמרה בתגובה כי מדובר ב"גזענות לשמה".

סגן ניצב עופר קנטרוביץ', מפקד משטרת צפת, סיפר כי במשטרה בודקים כמה כיווני חקירה ובהם גם את האפשרות כי המניע להצתה הוא מעצרם של שני נערים מצפת החשודים שהכו קשות נער מעכברה לפני כשבוע, לאחר שנפגש עם נערה יהודייה מצפת. חוקרי תחנת המשטרה בצפת אספו ממצאים מהזירה. 

ראש העיר צפת, אילן שוחט, הגיע למקום והביע שאט נפש מהמעשים. ארבע המכוניות שהוצתו שייכות לבני משפחת חליחל, שמתגוררים בכניסה לכפר. גם  שרת המשפטים מסרה בתגובה כי ״מדובר בתופעה אלימה ומכוערת של גזענות לשמה. בתופעות כאלה, בהן יש מי שמונעים משנאה ושלוקחים את החוק לידיים צריך להילחם ביד קשה ובכל מקום בו היא מתרחשת - בצפת או ביהודה ושומרון״.

כלי הרכב שהוצתו בעכברהצילום: אתר Panet

עורך הדין ג'לאל חליחל, שמכוניתו הוצתה, העריך כי לא היתה כוונה לפגוע במשפחתו, אלא רק ניצול של המיקום הנוח של כלי הרכב. הוא הוסיף כי הוא מחזיק משרד במרכז העיר זה שנים, ושיחסיו עם תושביה טובים מאוד. לדבריו, זו הפעם הראשונה בה הוא נתקל בגילויי אלימות "אין לי מושג מי פגע ברכב שלי", אמר.

סנ"צ קנטרוביץ' ציין כי בתקופה האחרונה לא היו בעיר כי אירועים על רקע של מתיחות בין ערבים ליהודים. ואכן האירועים האחרונים בהם נרשמו אירועים גזעניים בעיר היו לפני שנתיים. במקרה אחד הציתו שני נערים יהודים שתי מכוניות של סטודנטים ערבים שלמדו במכללה האקדמית צפת. המכוניות הוצתו בחניון מעונות הסטודנטים. מכונית נוספת, שחנתה לידן נפגעה מהלהבות. במקביל להצתת המכוניות רוססו כתובות נאצה בגנות הערבים ובהן "ערבים החוצה", "מוות לערבים", "נקמה" ו"כהנא צדק" על חומת המכללה. יומיים אחרי ההצתה נדקר ביער עין זיתים, צעיר, תושב הכפר גוש-חלב, בידי יהודים.

שלושה חודשים מוקדם יותר הוצתה מכונית אחרת, וחודשיים קודם לכן הותקפו בצפת שלושה סטודנטים ערבים הלומדים בעיר על ידי 30 תוקפים יהודים. ההתקפה כללה גם ירי באוויר מצד אחד התוקפים.

המתיחות בין ערבים ויהודים בצפת החלה בסוף שנת 2010, בעת שבעיר נערך "כנס חירום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת". בכנס נאמר כי מקור הבעיה הוא המכללה בעיר, שרוב תלמידיה ערבים. דוברים בכנס התריעו מפני כוונת הממשלה להקים בעיר בית ספר לרפואה, שלדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש".

כמה חודשים לפני הכנס יצאו 18 רבנים ובראשם רב העיר, שמואל אליהו, במכתב הקורא שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. מרבית הרבנים החתומים על הקריאה היו מצפת.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ