ליברמן על השגריר בן אריה: הוא אידיוט, ידעתי שיסבך אותי

מתמלילי חקירתו במשטרה ב-2010 בפרשת מינוי השגריר, עולה כי שר החוץ לשעבר סתר את עדותו של בן אריה והטיח ביקורת בשוטרים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בלילה שבו הכל קרה ירדתי לארוחת ערב ופגשתי את פאינה קירשנבאום. היא שאלה אותי בערב למה אתה מצוברח, אמרתי לה איזה אידיוט ואינטליגנט הוא – הוא עוד יסבך את שנינו, אני ידעתי את זה". כך תיאר יו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, את הרגשתו לאחר המפגש במלון בבלארוס, עם השגריר לשעבר זאב בן אריה. בפגישה מסר לו בן אריה, לפי כתב האישום, מידע מהבקשה לחיקור דין בעניינו של ליברמן, שנשלחה לממשלת בלארוס.

תמלילי חקירת ליברמן במשטרה, שנעשו במארס 2010, ושהוגשו בהסכמה לבית משפט השלום בירושלים, נחשפו הערב (שלישי) בערוץ 10. מחרתיים ייפתח פרק ההוכחות במשפטו של ליברמן וצפויים להעיד בו השגריר לשעבר זאב בן אריה ומבקר משרד החוץ לשעבר ויקטור הראל.

על המידע הרגיש שקיבל ליברמן מבן אריה הוא אמר בחקירה: "הוא נתן לי את המעטפה, אמר לי תסתכל, אני לא יכול לנחש מה יש בפנים, אני לא ביקשתי, פתחתי, ראיתי, אמרתי תודה, יצאתי משם מיד לשירותים, זרקתי את זה במים".

זאב בן אריה בבית המשפט, באוקטובר אשתקדצילום: אוליבייה פיטוסי

בגרסה המופיעה בכתב האישום נכתב כי ליברמן הכניס את הפתק לכיס. ליברמן טוען עוד בחקירתו כי "אמרתי לו (לבן אריה) שזה שטות, שזה לא רציני... חשבתי שהדבר היה מיותר והעפתי את זה (את המעטפה) וזהו. לא התייחסתי מעולם אחר כך לזה, לא דיברתי אתו וכל הסילופים שלכם. אתם מנסים להכניס לי מלים לפה, שכביכול קידום של בן אריה היה בתמורה שהוא..."

ליברמן אמר שהגרסה של בן אריה, נכונה, למעט התדרוך המפורט שהוא מספר שנתן לליברמן. לדברי ליברמן בחקירה, כפי שפורסמה הערב, הוא הניח שבן אריה נלחץ מחקירת המשטרה ולכן אמר את שאמר. "זה אדם ישר, אמין, אם היה פה יושב זאב בן אריה ואני הייתי חוקר אותו לבד 10 שעות רצוף, בלי כל הידע ומקצועיות שלכם, הוא היה גם מודה שהוא צלב את ישו".

כשנשאל ליברמן למה המליץ על בן אריה לתפקיד שגריר לטביה, השיב: "לא המלצתי עליו, אתה מנסה כל הזמן להכניס לי מלים לפה".

לאורך החקירה התייחס ליברמן בזלזול לחוקרי המשטרה. כששאלו אותו מה תפקיד השגריר, ענה: "קח תקשי"ר (תקנון שירות המדינה) ותקרא, אני לא על תקן קריין פה". כן רמז ששאלות החוקרים צפויות: "אתה רק שואל שאלה, כבר אפשר לקרוא עליך את כל השאלות... מרוב מקצועיות אתה כל כך שקוף, שברור מה אתה הולך לשאול, בוא נדבר, לא צריך ללכת סחור סחור... הרי אתם קודם כל עושים עיגול ואחר כך מכניסים המטרה לתוך העיגול".

כשהסביר החוקר שהעבירה שביצע בן אריה דינה שלוש שנות מאסר, ענה ליברמן: "למה לא הוצאה להורג?".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ