בג"ץ: על סער להביע עמדתו לגבי המשך כהונת צבי בר

השופטים נתנו לשר הפנים 30 יום להביע את עמדתו, בטרם יקבלו החלטה. ראש העיר רמת גן, הנאשם בשוחד והלבנת הון, מסרב להתפטר מהתפקיד

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ מבקש לקבל בתוך 30 יום את עמדת שר הפנים החדש, גדעון סער, באשר להמשך כהונתו של ראש עיריית רמת גן, צבי בר, הנאשם בשוחד, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. פקודת העיריות קובעת כי לשר הפנים סמכות להעביר ראש רשות מקומית מתפקידו בנסיבות מסוימות. השופטים עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין ועוזי פוגלמן הדגישו כי יקפידו על מסגרת הזמנים. הם ציינו כי עמדת שר הפנים נדרשת בעקבות שתי התפתחויות מרכזיות: הגשת כתב האישום נגד בר והחלטת מועצת העיר רמת גן לא להדיח אותו מתפקידו.

נציגת המדינה, עו"ד מיכל מיכלין-פרידלנדר, אמרה בדיון כי שר הפנים החדש מעודכן בפרטים ומצוי "בתמונה". עם זאת, עמדת המדינה היתה כי ראוי יותר ששר הפנים יקים בשלב זה ועדה שתבחן את הסוגיה. מיכלין-פרידלנדר ציינה כי פקודת העיריות אוסרת על שר הפנים למנות ראש עיר או ועדה קרואה בשנת בחירות.

ארבל דחתה את טענתה. "הוא לא ימנה. אבל לא כתוב שהוא לא יכול לבחון סיטואציה כזאת כמו שאנחנו נמצאים בה היום. כל העניין הזה צריך לבוא לפני השר, להחלטתו, זה בסמכות שלו", אמרה. "הדברים דינמיים, קורים דברים. אי אפשר להתעלם מזה. אנחנו לא מתכוונים למשוך את הדיון", הדגישה ארבל. פוגלמן הוסיף: "אנחנו צריכים לקבל עמדה כתובה. זה רציני מספיק כדי שאתם תודיעו לנו את זה בצורה מנומקת". רובינשטיין אמר כי "הבסיס של כל הדיון הזה הוא כתב האישום. הוועדה לא יכולה לחדש שום דבר בעניין כתב האישום", והוסיף כי צריך לגשת לעניין "תכלס".

ראש העיר רמת גן צבי בר, היום בבית המשפט. פמליה גדולה של בכירי העירייה באה לתמוך בוצילום: אמיל סלמן

את העתירה נגד המשך כהונתו של בר הגיש לפני כשנתיים חבר מועצת העיר רמת ד"ר אבי ליליאן. עו"ד עפר לרינמן, המייצג אותו, אמר בדיון היום כי על בית המשפט להורות לבר להתפטר. "אנחנו זקוקים לא למועצה ולא לשר הפנים בעניין הזה.

העתירה שלנו בעינינו מאוד פשוטה. חובה על ראש העירייה להתפטר. חובה על שר הפנים לפטר אותו במידה שהוא לא עושה את זה. כל יום נוסף בעינינו הוא מיותר". ליליאן הוסיף: "יש פה סוגיה ערכית שהיא מעבר לנושא של רמת גן. ההחלטה לגבי צבי בר תשליך על ראשי עיר נוספים שמואשמים בפרשות נוספות. לכן ראוי שצבי בר יתפטר לאלתר מתפקידו. בג"ץ כרגע יותר מרומז לשר הפנים להפעיל את סמכותו ולפטר את ראש העיר".

פמליה גדולה ובה חברי מועצת עיר, סמנכ"ל העירייה ואנשי הדוברות באה לתמוך בבר בבית המשפט. "הכל היה מכובד מאוד", אמר בר בצאתו מהדיון. "אני סומך על ההחלטה ומקבל אותה. המקום הזה הוא מכובד. הדיונים היו שקולים ומכובדים. אני סומך על בית המשפט טוטאלית". בתשובה לשאלה אם יתמודד לקדנציה נוספת בראשות העיר השיב בר כי הדבר תלוי גם בהחלטת בית המשפט.

על פי חוק, בר אינו חייב להתפטר. חוק הרשויות המקומיות (בחירת ראש רשות וסגניו וכהונתם) קובע כי ראש רשות יועבר מתפקידו רק אם בית משפט הרשיע אותו בעבירה שיש עמה קלון. סנגורו של בר, עו"ד נבות תל צור, אמר כי החלטת בית המשפט ראויה. "יש מקום ששר הפנים ישקול אם הוא רוצה להתערב בפרשה הזאת ואם יש לו סמכות בכלל להתערב, כי החוק בישראל מאוד ברור בעניין של נבחרי ציבור.

שר הפנים גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

יש עדיין חזקת חפות במדינת ישראל. אינטרס הציבור הוא גם להבטיח את אמון הציבור בתקינות ההליך הפלילי והמשפטי נגד נבחרי הציבור – לא לעשות משפטי שדה ולא לחפש קיצורי דרך. אם רוצים לשנות את המצב המשפטי, עם כל הכבוד, שילכו לכנסת ולא לבית המשפט. זה עניין למחוקק".

עו"ד אילן בומבך, המייצג את עיריית רמת גן בעתירה, אמר בדיון כי "לאור הזמן הקצר שנותר ולאור העובדה שהעירייה מתנהלת בצורה יוצאת מן הכלל, אין בהילות לבוא ולקיים דיון. המצב לא מצב גרוע. לא צריך למנות ועדה קרואה. אם אין בעיה – אל תתקן את זה". הצדדים ביקשו להציג את טיעוניהם לשר הפנים לפני שיגבש את עמדתו. בתום הדיון אמר בומבך כי יבקש להבהיר לשר הפנים ש"במקרה הזה אין שום מקום להשתמש בסמכות כל כך דרקונית להדיח ראש עיר מכהונתו".

בינתיים, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-22 באוקטובר, מתחמם המרוץ ברמת גן. עד כה הכריזו על כוונתם להתמודד חברי הכנסת לשעבר כרמל שאמה-הכהן ודוד מנע וחברי מועצת העיר רמת גן ישראל זינגר ואבי ליליאן, מגיש העתירה נגד בר. בנוסף, גם העיתונאי נסים משעל שוקל להתמודד לראשות העיר ועורך בעניין זה סדרת פגישות. הוא צפוי להתמודד רק אם בר יחליט לא לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ