עוזרו לשעבר של לחיאני הורשע במעורבות באתר הימורים

שמעון וקנין, שהיה עד לאחרונה עוזרו ונהגו של ראש העיר בת ים, הורשע במעורבות בניהול אתר הימורים באינטרנט של ארגון הפשע של עמיר מולנר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

שמעון וקנין, שהיה עד לאחרונה עוזרו של ראש העיר בת ים שלמה לחיאני, הורשע בחודש שעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעבירות של איסור הגרלות והימורים ואיסור החזקה וניהול של מקום הימורים, במסגרת פרשיית הפעלת אתר הימורים באינטרנט שהקים בכיר בארגון הפשע של עמיר מולנר, אורי לוזון.

על וקנין, שהגדיר את עצמו כ"אדם מאוד חזק בעיריית בת ים", ואחרים מעידים עליו שהיה מקורב ביותר ללחיאני, נגזרו חודשיים וחצי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות בבית החולים וולפסון בחולון. בנוסף, הוטל עליו קנס בגובה 20 אלף שקלים. 

כתב האישום נגד וקנין, בן 38, הוגש באפריל 2012 יחד עם כתבי אישום נגד 14 נאשמים נוספים, ובראשם חבר ילדות של וקנין, שרון אללוף, ואורי לוזון, שנחשב ליד ימינו של עמיר מולנר, שמוגדר על ידי המשטרה כראש ארגון פשע. על פי כתב האישום, אללוף, לוזון ואדם נוסף בשם יוסי אוחנה חברו יחד כדי להקים אתר הימורי פוקר באינטרנט. על פי כתב האישום, לצורך קידום האתר גייסו אללוף ואנשיו את וקנין ואחרים כדי שישמשו כסוכנים שיגייסו מהמרים המוכרים להם. פעם בשבוע היה מגיע אל המהמרים אדם שאסף את החובות או שילם את כספי הזכיות. האתר פעל חמישה חודשים במהלך 2009, והפיק עבור מפעיליו רווחים בסך 12 וחצי מיליון דולרים. 

בחקירתו טען וקנין כי רק שיחק פוקר באתר, ולא היה לו קשר להפעלתו. "הפסדתי 400-300 דולר בשבוע", סיפר וקנין בחקירתו במשטרה בינואר 2012. "לפעמים הייתי מרוויח ומפסיד את זה בשבוע שלאחר מכן. הסכום הכי גבוה שהרווחתי היה 1,300 דולר בשבוע. בסך הכל הפסדתי 8,000-5,000 שקלים באתר. שרון אללוף היה נותן לי את הכסף במזומן... היינו נפגשים בבית קפה בטיילת בת ים". הקרבה בין וקנין ללחיאני באה לידי ביטוי באמצע החקירה, כשבשלב מסוים וקנין ביקש להתייעץ עם עורך דין, והתקשר ללחיאני שחיבר בינו לבין עו"ד עופר אשכנזי.

שמעון וקנין. מתוך הפייסבוק

לשאלה מדוע לא דיווח על רווחיו מהאתר, ענה לחוקרי המשטרה: "לא ידעתי שאני עושה משהו אסור. בתפישה שלי אני לא מעלים מסים. אני גם משחק קלפים כל חודש עם חברים ומרוויח לפעמים כסף. הימרתי גם באתר ויקטור צ'נדלר, שנסגר ב-2010". בהמשך אמר "אני מאוד אוהב לשחק פוקר ומתבאס שאין אפשרות לשחק באופן חוקי במדינה הזאת". 

בינואר 2012 נעצר וקנין על ידי היחידה למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ), ונאלץ להתפטר מהעירייה. בחקירתו סיפר כי החל לעבוד בעיריית בת ים זמן קצר לאחר שלחיאני נבחר לראשות העיר בנובמבר 2003, וכי הרוויח עשרת אלפים שקלים בחודש מעבודתו כנהג ועוזרו אישי של לחיאני. 

בהצגת הסדר הטיעון תיארה הסנגורית של וקנין, עו"ד אורלי פרייזלר, את מעורבותו בפרשה. "הוא אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי, ללא תיקים פתוחים. ההסתבכות היא מעצם העובדה שהוא פנה לשחק באתר, דבר שגרר אותו לצירוף שני אנשים באופן מקרי וקצר ביותר", אמרה. 

רוב הנאשמים בפרשה, שייוצגו בין היתר על ידי עורכי הדין ירון גיגי, אורי קינן ואהרון רוזה, הגיעו להסדר טיעון שכלל עונש דומה. על נאשם מספר 1 בפרשה, שרון אללוף נגזרו 11 חודשי מאסר בפועל ועל לוזון נגזרו חמישה חודשי מאסר במצטבר לעונש שהוא מרצה כיום בגין חלקו בפרשת כוכב הצפון שבמסגרתה נשלח לשש שנות מאסר על חלקו בפרשת הברחת 108 ק"ג של קוקאין לישראל.

יחד עם זאת, המשטרה טרם שמה ידיה על מעורב מרכזי בפרשה, עופר כהן, שנמלט לחו"ל לפני שנחקר במשטרה והוא דרוש לחקירה. לדברי הפרקליטות, המשטרה פועלת לאתרו והבאתו לישראל.  

את תגובתו של וקנין לא ניתן היה להשיג. עורכת דינו, אורלי פרייזלר, ביקשה שלא להגיב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ