פרקליטי ליברמן לוינשטיין: חקור ההדלפות בתיק

בעקבות פרסום חקירת אנשי לשכתו של שר החוץ לשעבר בדבר נסיעות חריגות לחו"ל ותמלילי חקירותיו, דורשים הסנגורים מהיועמ"ש לפתוח בחקירה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בעקבות הפרסום בערוץ 10 של תמלילי חקירתו של אביגדור ליברמן במשטרה והפרסום אתמול ב"הארץ" בדבר חקירת עובדי לשכתו בחשד לנסיעות חריגות לחו"ל, פנו היום (רביעי) עורכי דינו של שר החוץ לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לחקור את מקור ההדלפות. את פנייתם פתחו הסניגורים, יעקב וינרוט, ירון קוסטליץ, עודד גזית, גיורא אדרת ונתי שמחוני, בשתי המילים "גדשה הסאה". ליברמן עתר פעמיים בעבר לבג"ץ נגד הדלפת חומרי חקירה מהתיק. פרקליטיו של ליברמן מאיימים כי אם וינשטיין לא יפתח בחקירה הם ייפנו לבג"ץ.

בפנייתם ליועץ, כתבו סניגוריו של ליברמן: "לא יכול להיות חולק, שמקור ההדלפה בעניין זה הוא מי מגורמי רשויות אכיפת החוק, שכן אנו קיבלנו את החומרים בעניין בשעות הערב המאוחרות, רק בסמוך מאוד לפרסום בעיתון הארץ".

"עתוי פרסום החומרים הללו ערב פתיחת שלב ההוכחות במשפט, והמגמתיות שבתוכן הפרסומים נגד מרשנו, לא יכולים להותיר ספק, כי מדובר בניסיון פסול להשפיע שלא כדין על ההליך המשפטי... יתרה מכך עצם חקירתם של עובדי לשכתו של מרשנו בסמוך מאוד לתחילת המשפט, עשוי להטיל מורך על מי מעובדי משרדי החוץ שחלקם צפוי כידוע להעיד במשפט". הסניגורים ציינו כי הם מוכנים לעמוד לבדיקה, לרבות בדיקת פוליגרף כדי להוכיח שאינם המדליפים.

אביגדור ליברמן. תיאוריות חלופיותצילום: יוסי זמיר

לחצו לקריאת המסמך ששלחו סניגוריו של ליברמן

אתמול נחשף באתר "הארץ" כי שניים ממקורביו של ליברמן ופקידים בכירים במשרד החוץ נחקרו בחשאי על ידי המשטרה בחשד לנסיעות חריגות לחו"ל. אתמול העבירה הפרקליטות את חומרי החקירה מהפרשה החדשה לפרקליטי ליברמן.

בדצמבר 2012, אחרי התפטרות ליברמן מתפקידו ומהממשלה, נמסר לצוות היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) מידע על התנהלות חריגה של מקורבי ליברמן בלשכת השר ובנסיעות לחו"ל. שלשום הגיעה הבדיקה לשלב החקירה הגלויה, עם זימונם לתשאול של ראש מטה שר החוץ בתקופת ליברמן, שרון שלום, ואחת היועצות בלשכתו, לימור שלאל. שלום נחקר על נסיעות לפאריס ולניו יורק ושלאל על נסיעה לרומא. במקביל נגבו גרסאות משגרירי ישראל באיטליה ובשוודיה, נאור גילאון ויצחק בכמן.

הערב נחשפו בערוץ 10 חלק נוסף מחקירתו של ליברמן בו עומת עם עדותו של דני איילון. ליברמן הכחיש שזימן את סגנו לשעבר לחדרו והורה לו למנות את בן אריה, וכן ששוחח בעניין גם עם יוסי גל, שהיה מנכ"ל משרד החוץ והיום משמש כשגריר ישראל בצרפת.

החוקרים הציגו בפני ליברמן קטע מעדותו של דני אילון מה-20 בדצמבר, כשבועיים לאחר שהודח מרשימת ישראל ביתנו לפיו: "שר החוץ אביגדור ליברמן שוחח עימי. באופן כללי מינוי שגרירים זה בסמכותו של שר החוץ באמצעות ועדת המינויים של משרד החוץ... מתוקף זה היה נהוג ששר החוץ מעת לעת מביע את דעתו ואת רצונו לפני קיום הוועדה וכך היה במקרה של זאב בן אריה". ליברמן הגיב על הדברים בחקירה ואמר: "שלילי. לא היה ולא נברא. זו דעתו של דני וזו עמדתי".

בתגובה לדברי אילון לפיהם התקשר לליברמן לאחר שמינויו של בן אריה עבר בוועדת המינויים וליברמן הודה לו על כך, אמר "ויש כאלה שאומרים שרצחתי את ארלוזורוב". בניסיון של החוקרים ליישב את הסתירה בין העדויות אמר: "אני לא מפרש את האחרים".

כשביקשו החוקרים שוב את תגובתו של ליברמן למעורבותו במינוי בן אריה, "כיוון שרצית לעזור לבן אריה באופן מיוחד וזאת על רקע נאמנותו אליך כשהעביר לך מידע סודי מבקשת חיקור הדין לבלארוס", שוב הכחיש והקל ראש במידע שהביא לידיעתו השגריר לשעבר. "התשובה היא שלילית. הוא לא העביר לי שום מידע קריטי או מידע מודיעיני רגיש. אמרתי לו מיד שזה שטויות ואמרתי לו ביידיש "פיסטי חלויימס" שזה "חלומות סתמיים" ואני אומר גם שלא הבנתי מה כתוב חוץ מהשם שלי", השיב לחוקרים.

בנוסף, נחשפו אתמול בערוץ 10 תמלילי חקירתו של ליברמן מהמשטרה במארס 2010. בחקירתו תיאר ליברמן את הרגשתו אחרי הפגישה עם בן אריה במלון בבלרוס, במהלכה חשף בן אריה בפניו כי רשויות האכיפה ביקשו לערוך חיקור דין בעניינו במדינה. בן אריה מסר לליברמן פתק עם שם של חברה ופרטי חשבון בנק שעליהם ביקשה המדינה לקבל פרטים. "בלילה שבו הכל קרה ירדתי לארוחת ערב ופגשתי את פאינה קירשנבאום. היא שאלה אותי בערב למה אתה מצוברח, אמרתי לה איזה אידיוט ואינטליגנט הוא – הוא עוד יסבך את שנינו, אני ידעתי את זה", אמר.

באולם מספר 232 של בית משפט השלום בירושלים ייפתח מחר שלב ההוכחות בתיק שהינו השריד האחרון שנותר משלל החשדות נגד שר החוץ לשעבר. העדים הראשונים שיישמעו בפני הרכב השופטים חגית מאק קלמנוביץ, יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר, הם השגריר לשעבר זאב בן אריה ומבקר משרד החוץ לשעבר ויקטור הראל.

ההכרעה במשפט ליברמן צפויה תוך חודשים ספורים בלבד. התובעים מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד מיכל סייבל דראל ועו"ד ערן זלר, הודיעו כי הם זקוקים לשלוש עד ארבע ישיבות שיתקיימו במהלך אפריל-מאי כדי לסיים את פרשת התביעה. על פי חוק, בית המשפט אמור לפסוק בתיק 30 יום לאחר שלב הסיכומים של המשפט. אם יורשע בעבירה שיש עמה קלון ויוטל עליו מאסר בפועל של שלושה חודשים ומעלה, ליברמן יהיה מנוע מלהתמודד לכנסת במשך שבע השנים אחרי תום ריצוי העונש.

שרת המשפטים ציפי לבני מסרה בתגובה לפרסום תמלילי חקירותיו של ליברמן: "הדלפת חומרי חקירה היא תופעה פסולה ועל הגורמים האחראים לפעול כדי להפסיקה. זהו מעשה לא תקין ולא ראוי, ודווקא האמונים על אכיפת החוק צריכים להקפיד בכך, בין אם מדובר באיש ציבור או בכל אזרח אחר".

השתתפה בהכנת הידיעה: עפרה אידלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ