משפט ליברמן, שלב ההוכחות |

עד התביעה: "רוב חברי ועדת המינויים ידעו מי זה בן אריה ועם מי יש להם עסק"

מבקר משרד החוץ לשעבר הוסיף כי "בן אריה אינו מתאים לנהל שגרירות". השגריר לשעבר על הסתירות בעדויותיו במשטרה: "הייתי לחוץ".

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שלב ההוכחות במשפטו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, נפתח היום (חמישי) בבית משפט השלום בירושלים. הראשון לעלות על דוכן העדים הבוקר היה השגריר לשעבר, זאב בן אריה.

התובעת בתיק, עו"ד מיכל סיבל דראל, סיפרה בנאום הפתיחה שלה כי היו ליקויים בתפקודו של בן אריה כשגריר וכי מדובר במינוי לא ראוי. פרטים אלה אמנם לא נכללים בכתב האישום, אך עלו בשיחת הריענון עם ויקטור הראל, מבקר משרד החוץ לשעבר. בן אריה עלה לדוכן העדים, ובתשובה לכל שאלות התביעה עונה ש"אינו זוכר". הפרקליטות ביקשה להכריז על בן אריה כ"עד עוין", אך השופטים הורו לפרקליטות להמשיך בחקירת העד.

בנאומה אמרה התובעת כי "המעשים והמחדלים שביצע ליברמן נעשו תוך סטייה ממשית מהמוטל עליו כשר חוץ". לדבריה, "אנחנו נביא ראיות לכך שמינוי בן אריה לתפקיד נוסף של שגריר היה בעייתי מסיבות נוספות למעשה הפלילי של העברת המידע לנאשם, בשל ממצאים שליליים בביקורת של משרד החוץ בשגרירות שניהל בבלארוס, נסיבות שהנאשם ידע עליהן. דבר זה מחמיר את מעשי הנאשם ויש בהם להצביע על הנזק שהיה יכול להיגרם לו המינוי היה יוצא לפועל... חרף כל זאת הנאשם בחר שוב ושוב לקדם את המינוי".

התובע ערן זלר פנה לבן אריה ואמר לו: "בשנת 2010 אמרת במשטרה שביקשת עזרה מליברמן לסייע לך לקבל את התפקיד. למה אתה כדרג מקצועי במשרד החוץ פונה לאדם פוליטי?". בן אריה ענה לו כי "לא זכור לי שביקשתי עזרה ממר ליברמן. אתה שואל למה ביקשתי עזרה כאשר אני אומר שלא ביקשתי עזרה".

לאחר שסיימה התביעה לגבות את עדותו של בן אריה, החל השלב הראשון של החקירה הנגדית. אחד מסנגוריו של ליברמן, עו"ד יעקב וינרוט, הציג מסמך עם הערכות חיוביות שכתבו על בן אריה הממונים עליו במשרד החוץ. וינרוט ניסה בשאלותיו להוכיח שבניגוד לקביעת הפרקליטות, בן אריה אכן היה מועמד ראוי לתפקיד. לדבריו, המועמדים האחרים לא היו דוברי אוקראינית, רוסית ובלארוסית, כמו בן אריה. 

וינרוט עימת את בן אריה בסתירות לכאורה לגבי עדותיו במשטרה. בעדותו הראשונה טען בן אריה שכאשר העביר לליברמן את המעטפה עם המידע על חיקור הדין הסודי בעניינו שוחח עם ליברמן על תוכן המעטפה, ואילו בחקירתו השנייה טען שלא החליף עמו מלה. בן אריה הסביר כי "הייתי בלחץ נוראי, למרות זאת רציתי למסור בחקירה את תוכן הדברים ביוזמתי. בהמשך העדות ביקשתי לעדכן את עדותי. נזכרתי שחששתי לדבר עם ליברמן על הנושא, בשל האזנות, לכן הכנתי פתק. החוקרים לא האמינו. בגלל החשש מהאזנה לא אמרתי מלה, ואמרתי את זה גם בחקירה, רק מסרתי את הפתק ולא דיברנו כלל".

אביגדור ליברמן, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

סנגורו של ליברמן שאל את בן אריה לגבי דבריה של התובעת, לפיהם מינויו לשגריר לא היה ראוי. "יש אדם בשם ויקטור הראל. אתה שמעת ממנו פעם אחת מילת ביקורת כלפיך?", שאל וינרוט. בן אריה השיב: "לא. אבל אם כבר שאלת, זה המקום הכי כואב כי ציניות מסוג זה לא ראיתי".

מבקר משרד החוץ לשעבר, ויקטור הראל, עלה לדוכן העדים. הוא סיפר על פגישה שערך בזמנו עם ליברמן בארבע עיניים, בה סיפר לו על ממצאי הביקורת שנעשתה בשגרירות בבלארוס. לטענתו, בן אריה מתאים להיות נספח תרבות, אך לא יכול לנהל שגרירות.  

הראל הוסיף בעדותו כי "רוב חברי ועדת המינויים ידעו עם מי יש להם עסק ומי זה בן אריה". לטענתו, "אנשי משרד החוץ לא מוכנים לכתוב ביקורת אחד על השני, זה מסורת של יותר מ- 60 שנה. לא תמצא כמעט ביקורת בכתב".  

התובעים מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו”ד סיבל דראל ועו”ד ערן זלר, הודיעו אתמול כי הם זקוקים לשלוש עד ארבע ישיבות החודש ובחודש הבא כדי לסיים את פרשת התביעה. אם יורשע ליברמן בעבירה שיש עמה קלון ויוטל עליו מאסר בפועל של שלושה חודשים או יותר, הוא יהיה מנוע מלהתמודד בבחירות לכנסת במשך שבע השנים שאחרי תום ריצוי העונש.

בכתב האישום המתוקן ייחס לליברמן היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מעורבות פעילה בקידום מינויו של בן אריה לשגריר. לפי האישום, לפני כינוס ועדת המינויים של משרד החוץ באוקטובר 2009, זימן ליברמן לחדרו את סגנו אילון והורה לו למנות את בן אריה לשגריר, בטענה שהוא המועמד המתאים ביותר. בהסתמך על דברי ליברמן והמסמכים שהונחו לפני ועדת המינויים, פעל אילון לבחירת בן אריה בוועדה, מתוך עשרה מועמדים.

בכתב האישום נכתב כי ליברמן “פעל ביודעו כי מעשיו של בן אריה נעשו בכוונה להיטיב עם הנאשם, וכי במינויו ליועץ במטה המדיני של שר החוץ ולשגריר בלטביה היה משום הענקת גמול למי שביצע עבורו מעשים חמורים, או שהדברים עלולים היו להיראות כהענקת גמול אסורה כאמור. כל זאת עשה הנאשם בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור לבין תחושת מחויבותו האישית”.

בחקירתו בדצמבר האחרון עומת ליברמן עם עדותו של אילון. בתמלילי חקירתו, שנחשפו אתמול בערוץ 10, הכחיש ליברמן שזימן את אילון והורה לו למנות את בן אריה.
החוקרים הציגו בפניו קטע מעדותו של אילון, כשבועיים לאחר שהודח מרשימת ישראל ביתנו לפיו: “ליברמן שוחח עמי. באופן כללי, מינוי שגרירים זה בסמכותו של שר החוץ באמצעות ועדת המינויים של משרד החוץ... מתוקף זה היה נהוג ששר החוץ מעת לעת מביע את דעתו ואת רצונו לפני קיום הוועדה וכך היה במקרה של זאב בן אריה”.

ליברמן הגיב על הדברים בחקירה ואמר: “שלילי. לא היה ולא נברא. זו דעתו של דני וזו עמדתי”. בתגובה לדברי אילון לפיהם התקשר לליברמן לאחר שמינויו של בן אריה עבר בוועדת המינויים וליברמן הודה לו על כך, אמר “ויש כאלה שאומרים שרצחתי את ארלוזורוב”. בניסיון של החוקרים ליישב את הסתירה בין העדויות אמר: “אני לא מפרש את האחרים”.

כשביקשו החוקרים שוב את תגובתו של ליברמן למעורבותו במינוי בן אריה, לדבריהם “מכיוון שרצית לעזור לבן אריה על רקע נאמנותו אליך כשהעביר לך מידע סודי מבקשת חיקור הדין לבלארוס”, שוב הכחיש ליברמן: “התשובה היא שלילית. הוא לא העביר לי שום מידע קריטי או מידע מודיעיני רגיש. אמרתי לו מיד שזה שטויות ואמרתי לו ביידיש 'פיסטי חלויימס' שזה 'חלומות סתמיים' ואני אומר גם שלא הבנתי מה כתוב חוץ מהשם שלי”, השיב לחוקרים.

סנגוריו של ליברמן אינם כופרים בעובדות שתוארו בכתב האישום המקורי, אך טוענים כי דבריו של אילון אינם נכונים. בתגובתם לאישומים בבית המשפט טענו הסניגורים, עורכי הדין יעקב וינרוט, ירון קוסטליץ, עודד גזית, גיורא אדרת ונתי שמחוני, כי ליברמן “לא פעל לקידום בחירתו של בן אריה על ידי ועדת המינויים, כפי שנטען בכתב האישום”.

אתמול פנו סנגוריו של ליברמן לווינשטיין בדרישה לחקור את פרסום תמלילי החקירה של ליברמן במשטרה ואת דבר החקירה נגד עובדי לשכתו. סנגוריו של ליברמן איימו שאם וינשטיין לא ייפתח בחקירה עד יום ראשון הקרוב, הם יעתרו לבג”ץ. “לא יכול להיות חולק, שמקור ההדלפה בעניין זה הוא מי מאנשי רשויות אכיפת החוק, שכן אנו קיבלנו את החומרים בעניין בשעות הערב המאוחרות, רק בסמוך מאוד לפרסום בעיתון ‘הארץ’”, נכתב בפנייתם ליועץ. “עיתוי פרסום חומרים הללו ערב פתיחת שלב ההוכחות במשפט, והמגמתיות שבתוכן הפרסומים נגד מרשנו, לא יכולים להותיר ספק, כי מדובר בניסיון פסול להשפיע שלא כדין על ההליך המשפטי”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ