בית המשפט קבע כי הפרת צו אלוף על כניסה לשטח סגור אינה עילה למעצר

תושב השטחים שוחרר לאחר שנעצר כי נכנס למאחז "רמת מגרון" שנמצא תחת "צו תיחום". באי כוחו: משטרת ש"י ניסתה להרחיק אותו ממגרון שלא כדין

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית משפט השלום בירושלים שיחרר ללא תנאים צעיר אותו ביקשה משטרת מחוז ש"י לעצור עד תום הההליכים. בפסק הדין קבע השופט גד ארנברג כי הפרת צו אלוף האוסרת כניסה לשטח סגור אינה עילה למעצר. ההחלטה ניתנה בעניינו של דב מורל בן 18, המתגורר במאחז "רמת מגרון". כוחות הביטחון מנהלים בחמש השנים האחרונות מלחמת חורמה נגד המאחז.

בעבר, הוצא במקום צו שטח צבאי סגור, אך הצו מחריג "תושבי קבע" בתוך השטח הסגור. המתנחלים במקום טענו שהם תושבי קבע, וטענתם התקבלה. כתחליף, הוציאו מפקד פיקוד מרכז ניצן אלון "צו תיחום" למאחז. זהו צו שהומצא ב- 2003, ומאפשר "לתחם" שטח מסויים, לפנות ממנו את כל האנשים ולהרוס את המבנים שיש בו.

מורל נעצר אתמול (חמישי) בבוקר עם חברה ברמת מגרון ונאמר לו כי האזור אסור לכניסה בצו תיחום. בסיומה של החקירה חברו שוחרר, אך נגד מורל הוגש כתב אישום בהליך בזק עם בקשה לעצור אותו עד תום ההליכים. השופט גד ארנברג כתב בהחלטתו כי "כניסה אחת בניגוד לצו אלוף אינה עילת מעצר ומשאין עילת מעצר אין לקבוע תנאי שחרור".

רמת מגרוןצילום: אמיל סלמן

עודך דין דוד הלוי המייצג את הנער מטעם עמותת "חננו" ציין כי "החלטת בית המשפט מדברת בעד עצמה. בית המשפט לא נתן ידו לשימוש הפסול והבלתי מרוסן שעשתה התביעה בניסיון להביא שלא כדין להרחקתו של מרשי ממגרון".

בשטחים יש כמה מאחזים מתוחמים, כגון גבעת אסף, אך הם לא נאכפים. במקרה זה ניסתה המשטרה לקבוע רף של מעצר עד תום ההליכים לצו שנאכף לעתים רחוקות, אך החלטת בית המשפט תיאלץ אותה למצוא דרכים אחרות להילחם בתופעות האלימות במאחזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ