רויטל חובל
רויטל חובל

מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע לראש עיריית נצרת עלית שמעון גפסו כי בכוונתו להוציא צו הגנה גם ליועצת המשפטית של העירייה, עו"ד אולגה גורדון, שהתלוננה כי ראש העיר מתנכל לה והביא לפיטוריה בתגובה לכך שחשפה מעשי שחיתות. ההודעה מגיעה לאחר שהעניק המבקר צו הגנה גם לגזבר העירייה.

עם כניסתו לתפקידו הודיע גפסו לגורדון שאינו מעוניין להמשיך להעסיקה בעירייה וביקש ממנה להתפטר. גורדון טענה, כי גפסו פעל להפסיק את עבודתה רק מאוחר יותר, וזאת בעקבות שתי פרשות מרכזיות. האחת אירעה באוקטובר 2011 , כשגורדון כתבה חוות דעת משפטית לפיה אין מקום להעניק היתר לשימוש חורג למבנה תעשייתי שמשמש כאולם אירועים גרנס פאלאס. בתגובה לחוות הדעת, הגיש אחד מחברי המועצה הצעה לשקול בין היתר מינוי יועץ משפטי חיצוני תחתיה. גורדון פנתה לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה ובעוד התלונה מתבררת, עשרה חודשים לאחר מכן הודיעו לה על הפסקת עבודתה. הפרשה השנייה נגעה לניסיון של גורדון להחליף משרד רואי שהועסק שנים ללא מכרז.

גפסו טען מנגד כי גורדון לא התנגדה לחריגות שכר שניתנו והסכימה למחיקת חוב למקורב של ראש העירייה לשעבר. באשר לאולם אירועים טען כי ההצעה למנות עורך דין חיצוני הוגשה על ידי חבר אופוזיציה וכי תמך בהקמת האולם כיוון שבאותה עת לא היה בעיר אולם אירועים כשר. לגבי החלפת רואה החשבון, טען גפסו כי ההתקשרות עמו החלה עוד בתקופת ראש העירייה הקודם וכי גורדון והגזבר עופר לוי לא שיתפו אותו בפנייה למכרז.

ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסוצילום: תומר אפלבאום

בתגובתו למבקר טען גפסו כי גורדון אינה מקצועית, פועלת ממניעים לא ענייניים ומתוך רצון לפגוע בו וכי היא כותבת חוות דעות משפטיות שבהן נקבע כי יוזמות שונות שלו אינן חוקיות, אף על פי שניתן היה לאשרן בהתאם למצב המשפטי הקיים. על פי בדיקת המבקר, גפסו הביא דוגמאות לאירועים שהתרחשו אחרי שגורדון פנתה למבקר.
המבקר קיבל את גרסתה של גורדון וקבע כי גפסו אמנם הודיע סמוך לבחירתו שאינו מעוניין בהמשך העסקתה, אך ההחלטה התממשה רק מאמצע שנת 2011, לאחר שגורדון פעלה למניעת מעשי שחיתות.

בפנייתה למבקר סיפרה על אירועים נוספים שבהם מנעה מעשי שחיתות בעירייה. כך למשל כשהתנגדה לפרסום מכרז למנהל אגף תיאום בין העירייה למשרדי הממשלה, אף שלא הוקם כל אגף. במקרה אחר, היא התנגדה לניסיונות להעסיק שלא כדין מועמדים שלהם קרבה משפחתית לעובדי העירייה כדוגמת כלתו של מנכ"ל העירייה וכן התנגדות להתערבות הפוליטיקאים בהחלטות התביעה העירונית. אלה, לטענת גורדון, הביאו בסופו של דבר לניסיון להדחתה.

גורדון טענה עוד שגפסו ניסה למחוק חובות לבעלי החברה ששכרה נכס שבבעלות החברה הכלכלית של העירייה, שאליהם הוא מקורב. במקרה אחר נאלצה להתפטר לאחר שגפסו התערב בהליך משפטי שהגישה עובדת החברה הכלכלית נגד פיטוריה. העובדת טענה כי ראש העיר הפעיל לחץ על בעלה לשעבר ששימש חבר מועצה ודרש שכתנאי לביטול פיטוריה, יתמוך בו. לטענת גורדון, גפסו ניסה להתערב באופן ניהול ההליך המשפטי והיא התפטרה מהייצוג בתיק שהועבר לעורכת דין אחרת. בסופו של דבר מונתה אותה עורכת דין לשמש באופן קבוע כיועצת המשפטית של החברה הכלכלית.

המבקר קבע כי גפסו אמנם שוחח עם היועץ המשפטי של משרד הפנים על אפשרות לסיים את העסקתה בשנת 2010, אולם לא נקט צעדים מעשיים. בישיבות שהתקיימו במועצת העיר הגן גפסו על גורדון ואמר שהיא ,עושה את עבודתה ומגנה על העירייה". לכך לא היה לגפסו הסבר.

בפרקליטות מחוז צפון עדיין לא החליטו האם להגיש כתב אישום נגד גפסו לאחר שהמשטרה המליצה להעמידו לדין עוד ב-2009 בגין קבלת שוחד והפרת אמונים בנוגע להפעלת מתחם השוק העירוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ