השופט שהתבטא באופן לא ראוי הודיע על פרישה מתפקידו

שופט התעבורה, שלמה נחשון אטינגר, אמר לתובעת משטרתית: "יופי, אני רואה שז' את מוצאת מהר". שרת המשפטים לבני: זה הצעד הנכון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט שלמה נחשון אטינגר הודיע היום (שני) לנשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, כי החליט לפרוש מתפקידו מחרתיים, זאת בעקבות הביקורת על התבטאויות מיניות ולא ראויות כלפי תובעת משטרתית בעת דיון באולמו לפני כשבועיים.

השופט נחשון אטינגר, 60, שימש כשופט תעבורה ב-20 השנים האחרונות ופרש לאחר ששרת המשפטים ציפי לבני פנתה במכתב תלונה יחד עם הנשיא גרוניס לנציב תלונות השופטים לפתוח בבדיקת המקרה.

על פי התלונות שפורסמו בערוץ 10, לאחר שהתובעת המשטרתית חיפשה את התיק שנקבע לדיון הבא בפני השופט ולא מצאה, היא ביקשה מהשופט לדעת את שם משפחתו של הנאשם כדי לחפשו על פי שמו. השופט השיב לה שתחפש את התיק באות ז' – האות הראשונה בשם משפחתו של הנאשם.

לפי גרסאות שונות, כשמצאה את התיק אמר לה השופט אמירה בסגנון: "יופי, אני רואה שז' את מוצאת מהר", או "שבז' את מתמצאת". לאחר שבאולם נשמעו צחקוקים, השופט ניסה להסביר את דבריו, אך ככל הנראה רק החמיר את הרושם, ובסופו של דבר התובעת עזבה את האולם.

השופט שלמה נחשון אטינגרצילום: דוברות בתי המשפט

זו לא הפעם הראשונה ששמו של השופט נקשר לאמירות בעייתיות כלפי נשים. בעבר פורסם כי בעת דיון אמר השופט לקלדנית באולמו: "תעזבי הכל ותתחילי להקליד". כשניסתה להסביר לו מדוע התעכבה השיב לה: "אל תעני לי, אני לא אוהב שנשים עונות לי". כשתובעת שנכחה במקום ניסתה למחות על הדברים, אמר לה השופט: "אם לא מוצא חן בעינייך תגישי תלונה". 

מדוברות בתי המשפט נמסר אז כי "הדברים שנאמרו הם המשך לשיח קודם ונאמרו בבדיחות דעת. היה ומי מהשומעים ראה בכך אמירה העלולה להתפרש כפגיעה, הרי שלא זו היתה הכוונה ועל כך מובעת התנצלות בית המשפט".

השופט אטינגר נחשון מסר אז בתגובה כי "במהלך דיוני הקראות ולאחר שהתקשתה התובעת למצוא תיק של נאשם תחת שמו הפרטי וביקשה לדעת את שמו הנוסף, ציינתי את שם משפחתו של הנאשם, המתחיל באות ז', כשכוונתי בדברים לאות השביעית בעברית בלבד! מתן משמעות אחרת לדברים חוטאת לכוונתי ויוצרת עיוות שאינו ראוי של דברי. באם דברי הובנו באופן שונה יש להצטער על כך".

שרת המשפטים, ציפי לבני, מסרה היום בתגובה לפרישת השופט כי "זהו הצעד הנכון. פרישתו של השופט מוכיחה שפעולה משותפת מהירה, נמרצת ולא מתלהמת של הממונים וגוף הפיקוח היא הדרך הנכונה לטפל במי שפוגעים בהתנהגותם הפסולה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק והמשפט". 

בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין שהתקיים בשבוע שעבר באילת הודיעה לבני כי "אם הדברים יתבררו כנכונים, ואפילו מקצתם, אגיש בעצמי תלונה לנציב תלונות השופטים". נשיא בית המשפט המחוזי בבאר-שבע, השופט יוסף אלון, רמז בדבריו באותו כנס כי אם הדברים אכן נכונים, אלה מעוררים שאלות לגבי התאמתו של השופט לתפקיד. "יש פער עצום בין המהומה לבין מה שבסוף מתברר כעובדות הנכונות", פתח את דבריו כשנשאל על הפרשה.

אלון הוסיף כי הוא "לא מכיר שום פרט מכלי ראשון. באופן תיאורטי, אני חושב שזאת התבטאות חמורה ביותר, התבטאות כזאת לא צריכה להיות בבית משפט ואני חושב שצריך לאחוז באמצעים. איזה אמצעים? אני לא עומד פה בבית דין משמעתי, זה לדעתי מעורר סימני שאלה על התאמה לתפקיד. אסור לטאטא דברים כאלה. מצד שני, צריך להיזהר אנחנו עוסקים פה בדיני נפשות ובכבודה של מערכת שחשובה לכולנו. אין לנו מערכת שמחליפה את מערכת המשפט ולפעמים שוכחים את זה... זה מערכת שלא ייתכן שפה ושם לא יהיו מעידות, זה יהיה בלתי אנושי. אנחנו חייבים להקפיד שיהיו מנגנונים שיבררו את זה כראוי, יש גם תהליכים משמעתיים ויש את הוועדה למינוי שופטים...".

בתשובה לשאלה מתי בפעם האחרונה שופט עמד לדין משמעתי, אמר: "אני לא מכיר את הפרטים. היו מקרים ובהרבה מאוד מקרים, שופט שעומד בפני מצב כזה, ישקול אם לא כדאי לו לפרוש קודם".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ