חברי ועדת המינויים הכחישו שקיבלו הוראות מליברמן

שניים מבכירי המשרד שהיו חברים בוועדה שמינתה את השגריר זאב בן אריה חיזקו בעדותם את קו ההגנה של שר החוץ לשעבר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

את הדיון השני בשלב ההוכחות במשפטו של ח"כ אביגדור ליברמן סיים שר החוץ לשעבר בחיוך. העדויות שמסרו שני עדי התביעה, חברי ועדת המינויים - יוסי גל, אז מנכ"ל משרד והיום השגריר בצרפת, ושמעון רודד, אז ראש אגף משאבי אנוש והיום שגריר ישראל בתאילנד - תאמו את גרסתו של ליברמן, לפיה לא היה מעורב במינויו של זאב בן אריה לשגריר בלטביה וכי בן אריה נבחר על בסיס כישוריו המקצועיים.

עדותם בבית המשפט של שני חברי ועדת המינויים, המכהנים היום בתפקידים בכירים במשרד החוץ, תאמה את גרסתם במשטרה וסתרה את דבריו של העד בדיון הקודם, המפקח הכללי במשרד החוץ ויקטור הראל, שפרש לגמלאות.

גל הבהיר נחרצות בבית המשפט כי לא קיבל מסרים מליברמן למנות את בן אריה. יחד עם זאת, כשנשאל אם קיבל מסרים משר החוץ לגבי מינויים באופן כללי, החליף את הנחרצות בהתחמקות, והשיב: "בתפקידי כמנכ"ל עבדתי קרוב מאוד כמתחייב עם שר החוץ. בדרך הטבע, בשיחות החלפנו גם מדי פעם דעות על עובדים אלה או אחרים. אבל לא קיבלתי הנחיות או תכתיבים משר החוץ לגבי מועמדים מסוימים".

בחקירתו במשטרה בדצמבר האחרון התנסח גל בצורה פחות זהירה. כשנשאל אם היו מסרים משר החוץ אליו או משרון שלום (ששימש ראש המטה של ליברמן) בנוגע למינויים, השיב: "אני לא זוכר בקשות ספציפיות, היו שיחות שאפשר היה להבין מהם מידה של עניין, אבל בצורה ספציפית לגבי המקרה הזה אני לא זוכר". בשלב זה, שאלו החוקרים אם הייתה התערבות כלשהי מטעם שר החוץ במינוי של השגריר ברומא, נאור גילאון. בחקירה במשטרה רמז גל שכן. "היתה מה שאפשר לקרוא הבעה של עניין, רוח כללית, אני מניח שכן", אמר. לעומת זאת, בבית המשפט טען כי המינוי לשגריר ברומא נעשה לאחר שעזב לצרפת ולכן אינו יודע. ההסבר שנתן אתמול לפער בין שתי הגרסאות היה: "בוודאי שבמינויים של שגרירים בכירים, לשר החוץ יש יותר מאשר סיבה להתעניין במי המועמד".

ליברמן בבית המשפט, הבוקרצילום: אמיל סלמן

כשגל נשאל בחקירתו אם שר החוץ התערב במינויים באופן כללי (לא ספציפית בעניינו של בן אריה), השיב כי "עבודת ועדת המינויים היתה עצמאית, כמובן שפה ושם היו מסרים". התביעה רואה באמירה הזו משפט מפתח. ואולם כשנשאל את אותה השאלה בבית המשפט אתמול, סיפק תשובה אחרת. "לשר החוץ יש דעה על העובדים במשרדו, זה לגיטימי. במסגרת הזאת בוודאי שגם החלפנו דברים על עובד או אדם, הן לשבח והן פחות לשבח".

"האם נכון או לא נכון שהיו מסרים"? שאלה התובעת מיכל סיבל דראל. גל נתן תשובה מתפתלת: "היו מסרים במסגרת של חילופי הדברים".

גל סיפר בבית המשפט כי לפני כינוסה של ועדת המינויים התקיימה ישיבת הכנה, כמקובל. הוא לא זכר את הישיבה הספציפית, כיוון שלדבריו לא הייתה חריגה. "אמרתי במשטרה וגם פה שהיכרותי עם מר בן אריה מוגבלת מאוד. לא הכרתי את האיש. אני רק מניח שאת דעתי על המועמד גיבשתי מתוך קריאת התיקים המאוד מפורטים שהוגשו לוועדה". גל אישר את דבריו במשטרה לפיהם ככלל, בישיבות ההכנה "השאיפה היתה להגיע למועמד שמקובל על כולם בהנהלה המצומצמת". את מערכת היחסים בינו לבין ליברמן הגדיר "קרובה מאוד. זכיתי לגיבוי מלא מהשר".

בחקירה נחשפו עדויותיו של סגן שר החוץ לשעבר דני אילון, עד התביעה המרכזי שצפוי להעיד ביום חמישי. לפי שאלות התביעה והסנגוריה, אילון אמר בחקירתו במשטרה כי "קיימתי ישיבה מקדימה אצלי בחדר עם מנכ"ל משרד החוץ יוסי גל וראש אגף משאבי אנוש שמעון רודד, ובאותה ישיבה תיאמנו את עמדת ההנהלה בוועדה וסיכמנו בינינו עבור מי נצביע. זה נוהל רגיל". מדבריו של אילון עולה שבמפגש המקדים קבעו כי בן אריה יהיה המועמד המוסכם. בהמשך עדותו חשף אילון כי "המנכ"ל יוסי גל ציין בפניי בישיבת ההכנה שמר ליברמן דיבר איתו וביקש ממנו לדאוג למינויו של זאב בן אריה".
גל נשאל על כך בבית המשפט ואמר כי לא זכורה לו פנייה כזאת מצד ליברמן, ו"אין לו שום זיכרון ספציפי, זו אחת מתוך עשרות ישיבות שמקיים מנכ"ל". לגבי טיב זיכרונו של אילון השיב: "לא לי לשפוט את זיכרונו של מישהו אחר. אני על דעתי עומד... תשובתי עומדת בעינה. לי לא זכור שליברמן פנה אליי בעניין זה". כשנשאל במשטרה אם הוא אומר שדני אילון משקר, השיב גל: "אין לי מושג". גל הסכים להתעמת על כך עם אילון, אולם עימות כזה לא נערך.

בחקירה הנגדית שנערכה לשני העדים היום על ידי עו"ד גיורא אדרת, חשף האחרון כי לאחר חקירתו הראשונה של אילון התברר מיומנו כי בפגישה המדוברת נכחו שניים, הוא וגל, מבלי רודד. אדרת הציג את דבריו של אילון במשטרה כ"גרסתו הלא מדויקת", במה שככל הנראה היה קדימון לחקירה הנגדית שיערכו סניגוריו של ליברמן לאילון.

אילון העיד במשטרה ששמע מרודד כי שרון שלום פנה אליו בנוגע למינוי בן אריה. גם במשטרה וגם בבית המשפט אמר רודד כי "הדבר לא זכור לי באופן ספציפי, אבל אני לא רוצה לשלול את זה על הסף, כי הציגו בפניי טענה כאילו כן היה". יחד עם זאת, רודד אישר לסנגוריו של ליברמן שההחלטה לבחור בבן אריה הייתה על בסיס כישוריו ושיקולים מקצועיים וכי לא היה דבר חריג בהתנהלותה של הוועדה. שלום מכחיש את הדברים שאמר אילון. בחקירתו במשטרה: "הסיכוי שאני שוחחתי עם רודד על מינוי של בן אריה שואף לאפס".

למרות ההסתייגות במעורבות במינוי בן אריה, כשנשאל רודד אם לשלום היתה מעורבות במינוי שגרירים במשרד, השיב: "כן, התייעצויות. אני לא זוכר אמירות. היו לנו שיחות, למשל, על המינוי של השגריר בלונדון, היתה התייעצות לגבי השגריר המכהן ברומא. היו התייעצויות מהסוג הזה". רודד סיפר כרקע כי בוועדת המינויים ניתן משקל לרצון של השר. "אני לא מכיר ארגון שזה לא עובד ככה", אמר.

בחקירתו במשטרה אמר אילון גם כי במסדרונות משרד החוץ התרוצצו שמועות לפיהן רודד פנה לאחד המועמדים לתפקיד השגריר בלטביה, הקונסול הכללי באטלנטה עופר אבירן, ו"ייעץ" לו להסיר את מועמדותו כי "לשר יש מועמד שיקבל את התפקיד". בעדותו אתמול אישר רודד כי קיים שיחה עם אבירן שבה המליץ לו להתמודד לתפקידים נוספים, וטען כי "לא ראיתי שאנחנו מצליחים לגבש רוב שיתמוך בו בוועדה". הוא הכחיש שייעץ לו להסיר את מועמדותו. גם אבירן אמר בחקירתו כי העריך שבן אריה הוא "בעל הסיכויים בגלל שהוא בא מלשכת השר".

במקביל להתנהלות שלב העדויות במשפט, פנה אתמול לבג"ץ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, בבקשה לקבל ארכה בת חודש להגשת התגובה לעתירה שהגישו תנועת אומ"ץ וח"כ מיקי רוזנטל נגד סגירת התיק העיקרי נגד ליברמן. בעתירה שהוגשה על ידי עו”ד גלעד ברנע נגד היועץ המשפטי לממשלה, ראש אגף החקירות במשטרה וליברמן עצמו, דורשים העותרים לבטל את ההחלטה, הלוקה לטענתם בחוסר סבירות קיצוני, ולהגיש נגד ליברמן כתב אישום גם בפרשה העיקרית. בנוסף, ביקשו מבג”ץ להורות לפרקליטות לחשוף את חוות הדעת המלאות של פרקליט המדינה משה לדור ומנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות הפורשת עו”ד אביה אלף, אשר סברו כי יש להגיש אישום נגד ליברמן גם בתיק העיקרי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ