יום מכריע במשפט ליברמן: ההגנה תנסה לערער את עדות אילון

סגן שר החוץ לשעבר יעלה היום על דוכן העדים. בית המשפט יידרש להכריע אם פעל מתוך נקמנות על הדחתו או אם חשף את התנהלות ליברמן בגילוי לב

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

אחד הרגעים המכריעים יותר במשפטו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, יתרחש היום (חמישי) עם עלייתו לדוכן העדים של עד התביעה המרכזי, סגנו לשעבר של ליברמן, דני אילון. יום הדיונים צפוי להיות מחול חרבות בין אילון לסנגוריו של ליברמן, שינסו לקעקע את אמינות דברי אילון במשטרה, שלפיהם ליברמן היה פעיל במינוי זאב בן אריה לשגריר בלטביה. ליברמן מכחיש מעורבות פעילה במינוי. אילון הוא עד התביעה החמישי והאחרון, ועדותו תחתום את השמעת דברי התביעה. עמדת ההגנה, ובה עדות ליברמן, תחל בסוף החודש.

בית המשפט יידרש להכריע אם אילון פועל מתוך נקמנות, בשל הדחתו מרשימת ישראל ביתנו בבחירות האחרונות לכנסת, כפי שינסו לטעון סנגורי ליברמן; או אם חשף את הדברים בגילוי לב כשניתנה לו ההזדמנות, אחרי שנחשף המחדל המביך של הפרקליטות, שבו עדי מפתח – חברי ועדת המינויים במשרד החוץ ובהם אילון – לא נחקרו במשטרה, עד שהוחלט להגיש כתב אישום.

גם כתב האישום המקורי ייחס לליברמן עבירה של מרמה והפרת אמונים, משום שלא חשף בפני חברי ועדת המינויים והממשלה את העובדה שהשגריר זאב בן אריה גילה לו מידע חסוי על חיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס. האישום המקורי לא ייחס לליברמן מעורבות פעילה בקידום המינוי ונוסחו הוחמר בעקבות הדברים שמסר אילון במשטרה.

ליברמן ואילון בכנס בירושלים, ב-2011צילום: אוליבייה פיטוסי

שלשום בבית המשפט הוצג לצדדים קדימון לצפוי היום. סנגורו של ליברמן, עו"ד גיורא אדרת, הציג את דברי אילון במשטרה: "קיימתי ישיבה מקדימה אצלי בחדר עם מנכ"ל משרד החוץ, יוסי גל, וראש אגף משאבי אנוש שמעון רודד. אפשר לבדוק את מה שאני אומר ביומן שלי. באותה ישיבה תיאמנו את עמדת ההנהלה של שלושתנו בוועדה וסיכמנו בינינו עבור מי אנחנו מצביעים בוועדה". 

לדברי אילון, "זה נוהל רגיל כדי לקיים את שגרת הניהול במשרד במיוחד בנושא מינויים".
לאחר הודעתו, בדקו חוקרי המשטרה את יומנו של אילון וגילו שלא היתה פגישה משולשת, אלא פגישה בנוכחות אילון וגל בלבד – טעות שסיפקה לסנגורים תחמושת לטענה שאילון הוא עד לא אמין.

בהמשך עדותו סיפר אילון שגל אמר לו כי ליברמן "דיבר אתו וביקש ממנו לדאוג למינויו של זאב בן אריה". אבל גל הכחיש את הדברים בבית המשפט. בחקירתו במשטרה ביטל ליברמן את דברי אילון, שלפיהם ביקש ממנו לפעול למינוי בן אריה, ולאחר שזה אושר בוועדת המינויים התקשר לליברמן והודה לו על כך. "ויש כאלה שאומרים שרצחתי את ארלוזורוב", אמר ליברמן בתגובה.

מאז הדחתו, מבקר אילון בפומבי את תפקוד ליברמן כשר חוץ. בפברואר אמר בשבתרבות במועצה האזורית דרום השרון: "ליברמן ניסה להעביר מינויים בשירות החוץ, אך הצלחתי לסכל את הלחצים ולשכנע אותו שהמינויים אינם ראויים". הוא הוסיף שאינו מוצא סיבה עניינית להדחתו. 

בראיון ל"ידיעות אחרונות" לפני כשבועיים התייחס ליברמן לפער בין דברי אילון לפני ואחרי הדחתו מישראל ביתנו. "תיכנס ליוטיוב ותראה מה הוא אמר עליי כשר החוץ. הוא שיבח והלל אותי ואמר שיש לי פוטנציאל להיות ראש הממשלה ותראה מה הוא אמר עליי מיד אחרי שלא מצא את עצמו ברשימה לכנסת. זה מדבר בעד עצמו. מה אפשר לצפות מאדם שקודם מושיב את שגריר טורקיה על כיסא נמוך ואחר כך הוא הראשון שמברך על ההתנצלות?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ