משפט ליברמן, עדות אילון |

ההצגה הטובה בעיר לא אכזבה

בתום חקירה וחקירה צולבת של שעות, הכריזה התובעת "אלו עדיי". סגן השר לשעבר תיאר את מעורבות ליברמן במינוי השגריר וניסה להדוף את חצי ההגנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבית משפט השלום בירושלים נערך היום (חמישי) אחד הרגעים המכריעים במשפטו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן - עם עלייתו לדוכן העדים של עד התביעה המרכזי, סגנו לשעבר של ליברמן, דני אילון.

יום הדיונים הפך למחול חרבות בין אילון לסנגוריו של ליברמן. אילון חזר על גרסתו במשטרה, לפיה ליברמן היה פעיל במינוי זאב בן אריה לשגריר בלטביה - ואילו פרקליטי ליברמן ניסו לקעקע את עדותו בפרשה, כמו גם את אמינותו האישית. אילון היה עד התביעה החמישי והאחרון, ועדותו היום חתמה את השמעת דברי התביעה. עמדת ההגנה, ובה עדות ליברמן, תחל ב-29 במאי.

14:20: בתום שלוש שעות חקירה נגדית, סיים עו"ד וינרוט את שאלותיו. לפרקליטות ניתנה הזדמנות לחקירה חוזרת, ואולם הוחלט להסתפק בדברים שנשא אילון. "עבדתי עם שלושה ראשי ממשלה, ארבעה שרי חוץ, לא היו סכסוכים", אמר אילון והקריא דברים שכתבו עליו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ומזכירת המדינה האמריקאית לשעבר, קונדוליסה רייס.

התובעת בתיק, עו"ד מיכל סיבל-דראל, הכריזה "אלו עדיי", תוך הסתייגות שאולי יזומן חוקר פרשת הנסיעות החריגות‬ ‫כדי לברר מי פנה למי: דני אילון למשטרה או ההיפך. 

14:13: אילון מזכיר לנוכחים בבית המשפט: "זה לא דני אילון נגד ליברמן. זה מדינת ישראל נגד ליברמן. אני מוכן ללחוץ לו את היד". בתגובה ענה ליברמן, "חס וחלילה. אני לא לוחץ יד לא לרמאים ולא לשקרנים. שלא תעיז אפילו".

13:56: וינרוט פותח בקו הגנה נוסף: אילון הדליף חומרים לעיתונאי "ידיעות אחרונות" נחום ברנע ואיתמר אייכנר. לדבריו, אילון אמר בעדותו במשטרה כי תיבות המייל של אייכנר וברנע נפרצו, וכי בהמשך נפרצה גם תיבת המייל שלו. אילון סיפר על כך לחוקרי המשטרה, ובהמשך נפרצה גם תיבת המייל שלו. וינרוט האשים את אילון כי חשש "שמי שיפרוץ למייל יגלה שאתה שלחת להם במיילים את כל החומרים לכתבה שעסקה בליברמן?". אילון פסל טענה זו. "לחלוטין לא. אפשר לבדוק את זה".

וינרוט מציין גם כי אילון מסר במשטרה את חשדותיו לגבי הנסיעות החריגות של מקורביו של ליברמן, לימור שלאל ושרון שלום. פרשה שנחשפה על ידי עיתונאי "הארץ" אמיר אורן.

13:36: עם השיבה מההפסקה, פתח וינרוט בקו הגנה חדש, וטען כי אילון הסתסכך גם עם שר החוץ לשעבר, סילבן שלום. בית המשפט התערב וביטל ניסיון לקשור בין המקרים.

אילון וליברמן באולם בית המשפט, הבוקרצילום: יוסי זמיר

וינרוט הזכיר כי אילון נענש משמעתית על כך שהקליט עובדים בבית השגריר, בזמן שהיה שגריר בוושינגטון - כשהרקע לפרשה היה טענתו כי שלום ורעייתו פעלו לפטר את עוזרו בשגרירות, כי לא הצליח לתאם עבורם פגישה עם מדונה. הוא טען כי אילון נקם בשלום כשהתלונן על אותה פרשה לאחר שהיחסים ביניהם עלו על שרטון, עת שלום ביקש שיסיים את תפקידו כשגריר בוושינגטון. אילון הכחיש. 

13:13: לאחר שעתיים של חקירה צולבת על ידי סניגורי ליברמן, הוחלט בבית המשפט על יציאה להפסקה. 

12:55: וינרוט חשף באולם בית המשפט את אחד מעדי ההגנה - עיתונאי ערוץ 10, ברוך קרא - והקריא מהדברים שאמר עת חשף את הפרשה בערוץ 10, לפיהם חברי ועדת המינויים הביעו תמיהה כי לא נחקרו. באותו הדיווח ציין קרא כי חבר ועדת המינויים אמר לו בהקשר לאי-חקירתו: "אני לא סנילי, אני זוכר בדיוק מה היה שם".

וינרוט טען כי אילון היה המקור של ברוך קרא לידיעה, ואילון אישר כי דיבר עמו. "קרא התקשר אלי מיוזמתו. מעולם לא התקשרתי אליו ביוזמתי. הוא שאל אותי האם חקרו אותי?". וינרוט תקף את אילון, "תגיד לי, אתה רציני? צריך עוד להגיד לו מה היה שם?", והוסיף: "עד ההדחה אתה שר שירי תהילה לליברמן. אחריה, העולם מתהפך". וינרוט האשים את אילון כי הסיבה שדיבר עם קרא היתה "כי רצית שזה יניע את הגלגלים של המשטרה, כדי שזה לא יראה כאילו אתה הלכת למשטרה".

אילון אמר בתגובה, "לא מינה ולא מקצתה". וינרוט הוסיף עוד כי אילון יצר קשר לאחר הפרסום עם סגן-ניצב יורם נעמן, אחד מחוקרי תיק ליברמן, וביקש לציין כי לא הוא המקור של קרא. "עשיתי את זה בנפש חפצה כדי לנקות את מצפוני, כדי לוודא שאני עושה מה שביקשו ממני", אמר אילון בתגובה, "המשטרה ביקשה ממני לסייע ככל שאני יכול בחקירה. יש גם אזרחים שומרי חוק במדינת ישראל".

אילון לפני עדותו במשפט ליברמןצילום: יוסי זמיר

ואולם וינרוט האשים אותו כי הסיבה שהתקשר לנעמן, "היא כי בער לך הכובע, שאתה המקור של ברוך קרא". בתגובה ענה אילון, "מה, זו בושה להיות מקור של ברוך קרא?".

12:46: אילון נשאל גם באשר לסוגיית הראיון עם גאולה אבן, שגם עליה תושאל בידי הפרקליטות מוקדם יותר. וינרוט תהה מדוע הצדיק אילון את המינוי בראיון, ועל כך השיב אילון, "אני לא מפליל שר חוץ בשידור חי". כמו כן הוסיף, "סוכם לפני הראיון שמדברים רק על דברים מדיניים. לא סוכם על מה לא מדברים, אלא על מה כן מדברים".

על הסתירה בין דבריו לגאולה אבן ובין דבריו במשטרה, הסביר אילון, "אמרתי לאבן כי איני זוכר, מאחר וזעמתי על הפרת הסיכום איתה שהראיון יהיה בנושאים מדיניים". וינרוט הקשה, "אני אגיד לך למה שינית את התשובה", ובתגובה הדגיש אילון, "אתה תגיד למה אתה חושב ששיניתי". וינרוט המשיך, "שינית משום ששמעת שגאולה אבן ואילה חסון אומרות שלא היה סיכום שלא מדברים על זה, והן יהיו עדות בבית המשפט", והציג את דברי גאולה אבן בשידור, בהם הכחישה כי היה סיכום עם אילון טרם אותו ריאיון.

בתגובה להתעקשותו של וינרוט כי לא היו סיכומים עם הערוץ הראשון, שאל אילון: "מאיפה הביטחון?". על כך הגיב וינרוט, "למה לא אמרת שלא תתייחס?", ואילון השיב, "לא רציתי להביך את השר".

וינרוט ביקש הסבר על דברים אלו של אילון, כי לא רצה "להפליל את ליברמן בשידור חי", השונים מדבריו במשטרה, ועל כך הגיב אילון, "אסור להוסיף? מה זה, תנ"ך?".

12:20: לאחר שנשאל על ידי הפרקליטות על הדחתו מישראל ביתנו, ואמר כי "אינו נוטר טינה, ואינו נוקם", נשאל אילון על הסוגיה גם על ידי עו"ד וינרוט. וינרוט ציטט דברים שאמר אילון בראיון, לפיהם היה מלא תדהמה ואכזבה נוכח הדחתו מהרשימה, והטיח בפני אילון, "אתה כעסת". בתגובה השיב לו אילון, "מדוע אתה מדלג על החלק בראיון שבו אני אומר שלא חשתי לא כעס ולא עלבון?". אילון אישר כי ביקש מליברמן לשקול שוב את הדחתו מרשימת ישראל-ביתנו, ואמר שיסתפק גם במינוי כיו"ר ועדה. כמו כן הוסיף, "אני שמח שליברמן עכשיו ממלא את מקומי".

ליברמן, בבית המשפט היוםצילום: אמיל סלמן

11:53: עו"ד וינרוט דורש לדעת מיהו מקורו של אילון לדברים שאמר במשטרה, לפיהם היו שמועות כי בכיר משרד החוץ שמעון רודד פנה לאחד המועמדים וייעץ לו להסיר מועמדות, שכן "לשר יש מועמד". אותו מועמד - עופר אבירן, הקונסול הכללי של אטלנטה - הכחיש בחקירתו כי רודד פנה אליו, וציין כי הניח שלבן-אריה הסיכויים הגבוהים ביותר, שכן היה יועץ השר ודובר השפה.

וינרוט שאל את אילון האם המשטרה חזרה אליו לאחר שגבתה את עדותו של אבירן. תשובתו שלילית. את שמו של המקור ל"שמועות", מסר אילון בפתק לבית המשפט, וזאת לדבריו, "מטעמי הגנה על אותו מקור שממשיך לעבוד". בתגובה, תקף אותו וינרוט: "אני אומר שדבר כזה לא היה ולא נברא, שהוא שמע את זה ממישהו. אף אחד לא אמר לו דבר כזה". אילון השיב, "איך אתה יודע? אתה היית שם?", והציע להיבדק "כבר מחר" בפוליגרף, אף שבדיקה שכזו אינה קבילה בבית משפט. וינרוט קפץ על המציאה ואמר: "תזכור, אין חרטות אחרי זה".

בנוסף, הקשה וינרוט על אילון כשטען כי "התקפל" בהליך מינויו לוועדת חוץ וביטחון, לאחר שנשלחו לו טפסים לצורך בדיקת פוליגרף. על כך ענה אילון: "לחלוטין לא. שלחו לי את הטפסים הרגילים, טפסי הסיווג הביטחוני".

11:44: אילון נראה כמתמודד היטב עם הניסיון לערער את אמינותו בידי סניגוריו של ליברמן, אינו מתפתל ועונה בנחרצות. "אתה עושה את תפקידך", אמר לעו"ד וינרוט, "גם אני הייתי בתפקידך ארבע שנים והגנתי על אותו נאשם".

כמו כן ציין אילון, "שיתפתי פעולה עם רשויות אכיפת החוק כמו שכל אזרח שומר חוק עושה. כנבחר ציבור, אני רואה את עצמי כחייב לשמש דוגמה ולכן חשוב לעמוד על הדברים בצורה הכי שקופה". בתגובה, השיב לו עו"ד וינרוט בעוקצנות, "במובן הקפקאי".

11:30: וינרוט תקף את אילון על עדותו בפני הפרקליטות מוקדם יותר, בה ציין את דבר קיומה של פגישה שנייה בינו ובין ליברמן - ובה לדברי אילון, הזכיר שוב ליברמן את מינוי בן אריה. "בפגישה הזו עלה נושא בן אריה כבדרך אגב, כשהייתי בדרכי החוצה, רק שאלה אם אני זוכר לגבי בן אריה, זה הכל", אמר בן אריה בעדותו בפני הפרקליטות. וינרוט הקשה: "מדוע לא סיפרת למשטרה שהיתה פגישה שנייה ונזכרת רק ברענון בפרקליטות?". לכך השיב לו אילון, "למשטרה היו היומנים. הם יכלו לראות את הפגישה". בתגובה תקף וינרוט: "כשראית את היומן, הסיפור התנפץ לך בפרצוף. הולדת שיחה שלא נולדה ולא נבראה", ואילון ענה: "זה דבר מופרך, לא נכון. אני הייתי שם ולא אתה". הוא הוסיף כי נזכר בשיחה השנייה רק לאחר שראה את יומנו.

11:08: החלה חקירתו הנגדית של אילון בידי סניגוריו של ליברמן. עו"ד יעקב וינרוט מתעכב על הסתירה בין דבריו של אילון, כי נערכה פגישה משולשת לפני ועדת המינויים, בעוד ביומן כתוב כי בפגישה היו שני נוכחים בלבד. וינרוט תקף את אילון על דבריו במשטרה: "הזיכרון שלך היה מאוד מחודד, מאוד פלסטי. תיארת לפרטי פרטים". בתגובה ענה לו אילון, "מה הכוונה ב'פלסטי'?".

וינרוט הקשה על אילון ושאל מדוע לא עידכן מיוזמתו את המשטרה כי גילה שעל פי יומנו, נכחו בפגישה שני אנשים בלבד. אילון השיב כי לא ראה בכך צורך, שכן מסר את היומן לידיהם. "זה זוטי זוטות. אני לתומי חשבתי שמה שחשוב זה מי אמר למי", הוסיף אילון.

10:47: הסתיימה עדות אילון בפני התביעה. סנגוריו של ליברמן ביקשו לצאת להפסקה, לאחריה צפויה החקירה הנגדית והצולבת.

10:40: אילון נשאל על הדחתו מרשימת ישראל-ביתנו לקראת הבחירות לכנסת האחרונה. "לא היתה לכך שום השפעה", ענה אילון בפני בית המשפט, "אני לא נוקם ולא נוטר". לדבריו, "אין לזה שום משמעות מבחינתי לגבי המשפט. משפט זה דין צדק, זה אמת, זה לא קשור בכלל לעתידי הפוליטי".

10:34: הפרקליטות דורשת מאילון להתייחס לראיון שהעניק לגאולה אבן, בו אמר כי מינוי בן אריה היה ראוי, עבר פה אחד, וכי לא זכור לו שליברמן דיבר איתו עליו. "היתה מדיניות שלא מתראיינים בנושא ליברמן או משפטיו השונים", אמר אילון בפני בית המשפט, "זו היתה אמירה דיפלומטית שהיתה צריכה לסמן לה לעזוב את העניין וכי לא ראוי לדבר על זה". לדבריו, הראיון נערך לאחר חזרתו לארץ על רקע הבקשה הפלסטינית להתקבל כמדינה לא חברה באו"ם, "ועל כך נסב". עוד הוסיף אילון, "עם כל הכבוד לגברת אבן, האולפן שלה הוא לא בית משפט".

10:22: ליברמן התפרץ לדבריו של אילון וביקש מבית המשפט כי סגנו לשעבר יגביר את קולו, שכן הוא אינו שומע בגילו המופלג. אילון ענה לו: "הוא לא כל כך מופלג".

אילון המשיך בעדותו, וחזר על גרסתו במשטרה. "אחרי שמינויו של בן אריה אושר בוועדת המינויים, התקשרתי לליברמן והוא אמר לי 'תודה רבה'". לאחר דברים אלו, החליף ליברמן את מקומו באולם בטענה כי אינו שומע, והתמקם מאחורי אילון.

10:11: אילון פתח את עדותו במשפט, ועונה לשאלות התובעת ברהיטות, בביטחון ובקלילות. את דבריו פתח בחזרה על דבריו במשטרה: "ליברמן ביקש ממני להיכנס לחדרו, דיברנו גם על דברים אחרים והוא ביקש למנות את בן אריה, כי הוא המועמד הטוב". על הבקשה הוסיף אילון: "לא חשבתי על זה יותר מדי. זו היתה הפתעה, כי לא ידעתי שהוא מועמד, אבל לא נפלתי מהרגליים".

אילון סיפר כי שמעון רודד, מבכירי המשרד, ציין בפניו, לפני ועדת המינויים, כי קיבל את המסר לגבי מינויו של בן אריה משרון שלום, ראש מטה ליברמן.

09:51: ראש מטהו של אילון, קלרינה שפיץ אבירם, התבקשה לצאת מהאולם, לאחר שפרקליטו של ליברמן, עו"ד וינרוט, הודיע כי יבקש ממנה להעיד בשלב דברי ההגנה. שפיץ אבירם יצאה מן האולם, אביה, שהתלווה גם הוא למשפט, נותר במקומו.

09:42: אילון הגיע ראשון לבית המשפט, מלווה בפמליה נרחבת ובה אחותו, ואחריו הגיע ליברמן, גם הוא מלווה בפמליה גדולה. פרקליטו של ליברמן, עו"ד וינרוט, איחר. ליברמן התבדח עם הנוכחים על ההפסד של ברצלונה אמש. אולם בית המשפט מלא מפה לפה, בעיקר בעיתונאים, בהם גם שתי עיתונאיות מדר שפיגל הגרמני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ