אילון על אנשי משרד החוץ שסתרו עדותו: "ליברמן עלול לחזור למשרד - זה משפיע"

"מי שעדיין יכול להיות תלוי בליברמן, איננו זוכר. מי שלא תלוי, אומר דברים כהווייתם", אמר סגן שר החוץ לשעבר, שהעיד השבוע במשפט ליברמן

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

העד המרכזי במשפט ליברמן והשגריר, סגן שר החוץ לשעבר דני אילון, דוחה את סתירת עדותו על ידי שני בכירי משרד החוץ, וטוען כי חששם מפני שובו של ליברמן אל משרד החוץ הוא שהניע אותם. אילון העיד כי שמעון רודד (כיום השגריר בתאילנד) ויוסי גל (כיום השגריר בצרפת), שעדיין מכהנים במשרד החוץ, קיבלו גם הם הוראות מליברמן לפעול למינויו של השגריר זאב בן אריה. השניים הכחישו בעדותם את הדבר, וטענו כי המינוי היה כשר.

"שני האנשים האלה עדיין נמצאים במשרד החוץ, עתידם במשרד החוץ. הם יכולים לפגוש שרי חוץ כאלה ואחרים שיכריעו את גורלם – וכאשר מבחינתם יש את האפשרות שמר ליברמן יחזור למשרד החוץ, זה אולי איזשהו שיקול", אמר הערב (שבת) אילון בראיון ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 2. "הרי ליברמן עמד על כך שהוא יהיה שר חוץ ולא שר האוצר. למה הוא עמד על כך? אני לא יודע את התשובה, כדאי לשאול אותו", הוסיף. "מי שעדיין יכול להיות תלוי בליברמן, איננו זוכר. מי שלא תלוי, אומר דברים כהווייתם".

אילון הרחיב בראיון על תקופת עבודתו תחת השר ליברמן. "ארבע שנים היתה אווירה של טרור במשרד החוץ", סיפר, "שלחו אנשים לפוליגרף, דבר שלא היה בעבר. היתה לפעמים אווירה קשה, ואני יכול להגיד כהקבלה, שברגע שהוא הועבר מתפקידו, היתה הרבה יותר פתיחות במשרד. ברגע שמחליטים לשלוח על ימין ועל שמאל אנשים לפוליגרף, אז בוודאי שזה פוגע".

ליברמן וסגנו לשעבר אילון בבית המשפט בירושלים, אתמול. הימנעות הדדית מלחיצת יד צילום: אוהד צויגנברג

בתשובה לשאלה מה קורה במשרד, אם מישהו מסרב לליברמן, ענה אילון: "אולי הוא מוצא את עצמו בחוץ". הוא הדגיש שוב כי אינו פועל מתוך תחושת נקם. "אני נקראתי (למשטרה, ר"ח), לא יזמתי את העדות שלי. אני בא ואומר את כל האמת ורק את האמת. אני לא נוקם ולא נוטר, זה לא אופיי".

אילון התייחס בראיון גם לקו ההגנה שנקטו נגדו הסנגורים של ליברמן בשבוע שעבר בבית המשפט השלום בירושלים. הסנגורים, ובראשם עו"ד יעקב וינרוט, טענו בין היתר כי אילון נהג להסתכסך בעבר עם בכירים ממנו, בהם שר החוץ לשעבר סילבן שלום. "במקום להגן על עצמו, הם תקפו אותי", אמר אילון בתגובה, "יש לי רקורד של 25 שנים במשרד החוץ, אין לי מה להתבייש בו".

באשר לסתירות אותן ציינו הסנגורים בין דבריו במשטרה ובבית המשפט - ובין הדברים שאמר טרם הדחתו מתפקידו במשרד, לפיהם מינוי בן אריה אושר פה אחד ועל בסיס כישוריו - אמר אילון: "כדאי לחדד בין העקרונות של המשפט לעקרונות של הפוליטיקה והציבור. כשאני מדבר כפוליטיקאי בציבור, תפקידי להגן לא רק על שר, אלא גם על הממשלה. גם אם היו לי ויכוחים איתו, זה היה בחדרי חדרים... בבית משפט אתה מעיד בשבועה, בשיח הציבורי אסור לשקר, אבל לא צריך תמיד לחשוף את הכל, כי לפעמים זה יכול לפגוע בביטחון הציבור".

אילון אף טען כי דברים דומים שהשמיע בראיון לגאולה אבן היו אלה שהביאו להדחתו. "אנשים שמקורבים אליו כיום אמרו לי שמה שחרץ את גורלי היה דווקא אותו ראיון. ברגע שאמרתי שאני לא זוכר (אם ליברמן פנה אליו בעניין השגריר, ר"ח), זה נותן לו אליבי להדיח אותי בטענה שאני נוקם... הוא תכנן את האליבי, זה מה שרמזו לי אנשים".

בתגובה לסירובו של ליברמן ללחוץ את ידו במהלך המשפט, אמר: "החלטתי לספור עד 10. לא שופטים אדם בעת צערו. לכן אני סולח לו על זה ואני אפילו מבין אותו. אני בטוח שבבוא היום, הוא יבין שלגסות רוח כזאת אין מקום בשיח הציבורי". לבסוף, כשנשאל האם הוא מאחל לליברמן לצאת זכאי, הגיב אילון בדיפלומטיות ואמר: "אני לא מאחל לו שום דבר רע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ