בן 45 נפצע באורח בינוני מפליטת כדור של חברו המאבטח

שני החברים ישבו עם בנות זוגם במכונית בעת שנפלט הכדור. במשטרה אומרים כי לא מדובר בירי מכוון וכי חלק מיושבי המכונית היו שיכורים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי

תושב חיפה בן 45 נפצע היום (שבת) באורח בינוני מפגיעת כדור שנפלט מאקדח של חברו, מאבטח המחזיק בנשק שניתן לו במקום עבודתו. הפצוע הועבר על ידי מד"א לטיפול בבית החולים רמב"ם בעיר ואילו היורה הועבר לחקירה בתחנת המשטרה.

הפוגע והנפגע ישבו היום אחר הצהריים במכונית ביחד עם בנות זוגם. בספסל האחורי ישב המאבטח, בן 34, ביחד עם בת זוגו. מסיבות שעדיין לא ברורות נפלט כדור מאקדחו של המאבטח לעבר חברו שישב במושב הקדמי ביחד עם בת זוגו. מחקירת המשטרה עולה כי חלק מיושבי המכונית היו שיכורים בזמן המקרה. אין חשד כי הירי בוצע במכוון ונראה כי מדובר ברשלנות.

ועדת הפנים של הכנסת דנה לפני כשבועיים בסוגיית תפוצת כלי הנשק בישראל. למרות הנתונים על התפוצה הרחבה, הדיון התמקד בעיקר בנושא אחד – איסוף כלי נשק מהמאבטחים בתום יום עבודתם. נציגי המשטרה וחברות האבטחה שנכחו בדיון ביקשו להרחיב בעניין ולדון גם בשאלת החזקת כלי נשק על ידי אנשי צבא אחרי שעות העבודה, אולם יו”ר הוועדה, ח”כ מירי רגב, (ליכוד), סירבה להתייחס לנושא זה, והתעקשה להתמקד בסוגית המאבטחים.

במהלך הדיון, ועדת הפנים תבעה מהמשטרה להורות לחברות האבטחה לנעול את כלי הנשק בכספות, ולא לאפשר למאבטחים לצאת עוד עם האקדחים לבתיהם.ניצב ניסים מור, ראש אגף המבצעים במשטרה, הציג את התוכנית לצמצם מקרי הרצח. לפיה, חברות האבטחה יאספו את כלי הנשק מן המאבטחים מיד לאחר שעות העבודה. היוזמה תחול על מאבטחי מסעדות, קניונים, בנקים ובתי ספר ותופעל בהדרגה עד ספטמבר הקרוב.

ח”כ ישראל חסון, סגן ראש השב”כ לשעבר, תקף את היוזמה בחריפות. “המהלך הזה הוא כיסוי תחת של המשטרה והמשרד לביטחון הפנים”, אמר בוועדה. לדבריו, הפתרון הוא הפחתת מספר כלי הנשק: “בשביל מה כל החימוש הזה? כשפחדנו ממחבלים מתאבדים היתה לזה הצדקה. אבל מאז אנחנו מחזיקים כל כך הרבה כלי נשק בשביל להילחם בעיקר בוונדליזם. צריך לצמצם את מספר כלי הנשק שבידי המאבטחים מ-40 אלף ל-5,000”.

פיני שיף, מנכל ארגון חברות האבטחה, הבהיר בדיון שמהלך של איסוף כלי נשק אחרי שעות העבודה, עלול להתברר כחסר משמעות, משום שלטענתו, ״מי שאמור להפקיד את הנשק, יכול לפתוח ולסגור את הכספת כאוות נפשו ולקחת עמו את הנשק״. ח”כ רגב סיכמה את הדיון בדברים: “האקדח אינו רהיט בבית. יש לאחסן אותו. עסקים המחויבים ברישיון העסק שלהם באבטחה חייבים לדאוג להפקדת הנשק בסוף משמרת המאבטח. אנו רוצים למנוע את הרצח או ההתאבדות הבאה”.

לפי הנתונים הרשמיים של המשרד לביטחון פנים, בישראל כיום, ישנם 292,625 כלי נשק בידי אזרחים. כ-157 אלף כלי נשק מתוכם פרטיים. כ-130 אלף כלי נשק מוגדרים ‘ארגוניים’. לפי נתון זה, שאינו כולל את כלי הנשק שנמצאים בידי הצבא, בידי המשטרה ובשירות בתי הסוהר – בישראל יש נשק אחד לכל 19 אזרחים בגירים. (חישוב זה מבוסס על מספר בעלי זכות הבחירה בישראל בבחירות האחרונות שנערכו בינואר השנה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ