משפט חוזר למורשע במעשים מגונים, בשל מחדל של סנגורו

הסנגור לא עיין בתיעוד הרפואי של המתלוננת הסובלת מסכיזופרניה, שעשוי היה לשמש לו קו הגנה. מ-1948 עד היום התקבלו רק 22 בקשות למשפט חוזר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בית המשפט העליון הורה בסוף השבוע שעבר לקיים משפט חוזר לעבד אל-קאדר סאלם, שהורשע בביצוע מעשה מגונה במאושפזת חולת נפש במוסד רפואי בדרום הארץ, שבו עבד כמדריך. סאלם כבר ריצה את עונשו, חצי שנת מאסר, שגזר עליו בית המשפט המחוזי בבאר שבע. הוא ממשיך לטעון לחפותו.

מאז קום המדינה ועד היום התקבלו רק 22 בקשות למשפט חוזר (כולל המשפט הנוכחי), מהן רק 14 מורשעים זוכו. כך עולה מנתונים שאספה עו"ד אפרת פינק, ראש מחלקת המשפטים החוזרים בסנגוריה הציבורית. כל שנה מוגשות בממוצע 30 בקשות למשפט חוזר לבית המשפט העליון.

ב-2003 הוגש נגד סאלם, תושב רהט בן 55, נשוי ואב לחמישה ילדים, כתב אישום בבית משפט השלום בבאר שבע, על ביצוע שלוש עבירות של מעשה מגונה במתלוננת חולת נפש המאושפזת במוסד רפואי בדרום הארץ, שם עבד כמדריך. הוא כפר באישומים. במשפט ביקש סנגורו לעיין בתיק הרפואי של המתלוננת, ולהרשות למומחה מטעמו לבדוק את המתלוננת לצורך הכנת חוות דעת פסיכיאטרית, בניסיון לבסס ספק סביר למהימנות גרסתה. בית משפט השלום דחה את הבקשה, ודחה על הסף את הבקשה לאפשר את בדיקת המתלוננת.

בסופו של דבר הורשע סאלם בעבירות ונגזר עליו עונש של שמונה חודשי מאסר בפועל.

 סאלם ערער על פסק הדין, ובית המשפט המחוזי קבע שיש למסור את התיעוד הרפואי לסאלם ובא כוחו כדי שיוכל להעבירם למומחה מטעמו. עוד הורה בית המשפט להחזיר את הדיון לבית משפט השלום, שיקבע את השלכות חוות הדעת על הכרעת הדין. החומר הרפואי הומצא לבית משפט השלום, אך הסנגור מעולם לא בא לעיין בחומר ולצלמו, וגם לא בא לדיונים. בית משפט השלום החליט, בסופו של דבר, להחזיר את הדיון למחוזי, למתן פסק דין סופי בערעור.

השופטת ארבל בבית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

בית המשפט המחוזי קיבל חלקית את הערעור, וסאלם הורשע בביצוע מעשה מגונה אחד (במקום שלושה). תקופת המאסר קוצרה לשישה חודשים. בית משפט העליון דחה את בקשת רשות של סאלם לערעור נוסף.

ביוני שעבר סאלם החליף ייצוג וטען, באמצעות עו"ד מיטל רון, כי יש לקיים לו משפט חוזר בשל כשל מהותי בייצוגו המשפטי על-ידי בא-כוחו הקודם. רון קיבלה העתק מהתיעוד הרפואי שכלל יותר מ-150 מסמכים, ובו דו"חות מעקב והתייחסות אנשי צוות המחלקה לבריאות הנפש להתנהגותה של המתלוננת בשנות אשפוזה. התיעוד הרפואי עבר למומחה, ד"ר סבר, שכתב חוות דעת שמחלת הסכיזופרניה ממנה סובלת המתלוננת היא מחלה שדמיון ומציאות מתערבבים בה ושהמתלוננת לא הפסיקה לסבול מעולם מעירוב זה. הוא קבע שאין לשלול אפשרות שהמתלוננת סובלת מהזיות שווא שהשתרבבו לעדותה והשפיעו על תוכנם ואמיתותם.

היועץ המשפטי לממשלה התנגד לבקשה לערעור בטענה שאין כשל בייצוג, אלא בקו הגנה שהכזיב.

אך שופטת העליון עדנה ארבל החליטה לקבל את הבקשה ולקיים משפט חוזר. "מוסד המשפט החוזר מבטא, בראש ובראשונה, את הכרתה של המערכת המשפטית כי היא אינה חסינה מטעויות", כתבה. עוד כתבה כי קיים "חשש ממשי שבהרשעה נגרם למבקש עיוות דין.... אי ההיענות לבקשת המבקש לעיין בתיעוד הרפואי בעניינה של המתלוננת מנעה מהמבקש את האפשרות להתגונן כראוי. אלא שהתמונה כפי שהצטיירה לפני היא כי עורך-הדין לא דאג לקבל את התיעוד הרפואי שהועמד לרשותו על ידי בית המשפט, ובכך נפגעה הגנתו של המבקש שלא יכול היה לעשות שימוש בחומר שאמור היה לסייע לו בהגנתו. נראה כי אופן ייצוג המבקש גרם לפגם דיוני שורשי שיש בו כדי לערער את יסודות ההרשעה... על פני הדברים, ומבלי לקבוע מסמרות, נדמה שחוות הדעת החדשה מהימנה ומגלה אמינות לכאורית המצדיקה בחינה עניינית".

למרות הביקורת שנמתחה על הסנגור, שהכחיש את רשלנותו, השופטת ארבל הוציאה צו איסור פרסום על שמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ