תיק הולילנד: יוסי אולמרט מוסר את עדותו

השופט הכריז על אחיו של ראש הממשלה לשעבר עד עוין. לעדות האח משקל מכריע בהחלטה אם לסגור התיק נגד אהוד אולמרט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בחדר 4717 של משרד המשפטים האמריקאי בוושינגטון, מעיד אחר הצהריים (שני) יוסי אולמרט, עד המפתח נגד הנאשם הבכיר בפרשת הולילנד, אחיו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. עדותו צפויה להימשך שלושה ימים והיא נערכת באמצעות מערכת וידאו קונפרנס בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט דוד רוזן, הכריז על אולמרט כעד עוין. 

ראש הממשלה לשעבר נאשם בקבלת שוחד בפרשת הולילנד, בגין כספים שהועברו לאחיו יוסי אולמרט. בחקירתו במשטרה סיפר עד המדינה שמואל דכנר, כי העביר לבקשת אולמרט עשרה צ’קים בסך כולל של חצי מיליון שקל לאחיו יוסי, שגלה לארה”ב והסתבך בחובות עתק, בין השאר, לשוק האפור.אולם, אף שהאח יוסי אולמרט הודה במשטרה בקבלת הכספים, הוא לא אישר שהכספים הועברו אליו לבקשת אחיו, אהוד. יוסי אולמרט טען כי אינו יודע מי ביקש מדכנר להעביר לו את הכסף, וגם לא זכר לומר כמה כסף קיבל.

העדות היחידה הקיימת באשר לכך שראש הממשלה לשעבר ביקש להעביר כספים, היא עדותו של דכנר, שמת. סנגוריו של אולמרט לא הספיקו לחקור אותו בעניין.  פרט לדברים אלה של עד המדינה, אין ראיות המוכיחות שאכן היתה בקשה כזו.

יוסי אולמרט מוסר את עדותו בתיק הולילנד, היום אחר הצהרייםצילום: מוטי מילרוד

הפרקליטות שבה וטענה לאחר מותו של דכנר, כי כתב האישום נגד אולמרט לא מסתמך אך ורק על עדותו של דכנר, וכי נמצא לדברים נגדו חיזוק בראיות חיצוניות. בפרקליטות מסתמכים על כך שמלבד אישורו של האח יוסי אולמרט, על כך שקיבל כסף מדכנר, נמצאה העברה כספית בסך 30 אלף דולר ממוריס טלנסקי לחשבונו של יוסי אולמרט. כשטלנסקי נשאל בחקירתו מדוע העביר את הכסף, אמר שהוא לא יודע מי זה יוסי אולמרט, אבל שסביר להניח שאהוד אולמרט ביקש ממנו. חיזוק נוסף לאישומים נגד אהוד אולמרט הוא עדות שלפיה האח נצפה על ידי אברהם נתן יוצא ממשרדו של דכנר עם צ’קים, ועל כך שלדכנר אין אינטרס ידוע לשלם כסף לאחיו. בחקירתו במשטרה סיפר נתן: “אני זוכר שיוסי יצא מדכנר כנראה עם צ’ק ביד, אני זוכר שיוסי אמר לי שקיבל צ’ק מדכנר... אני ראיתי את יוסי אולמרט יוצא עם נייר מקופל ויוסי אמר לי שקיבל צ’ק מדכנר”. בחקירתו בבית המשפט שינה נתן את גרסתו וטען כי אינו בטוח שראה את אולמרט יוצא עם צ’ק או עם פיסת נייר.  

כדי להוכיח את האישום בשוחד, התביעה תצטרך לשכנע את בית המשפט, כי מתוך מארג הראיות זו האפשרות הסבירה היחידה, שכן לטענת התביעה, אין זה סביר שדכנר נתן שוחד לאולמרט באמצעות אחיו, בלי שאולמרט ידע על כך, ובמיוחד כשלכאורה ביקש אולמרט בקשה דומה גם מטלנסקי. בפרקליטות הבהירו בעבר כי ברוב תיקי השוחד אין עדות לבקשת השוחד, ובכל זאת בתי המשפט הצליחו להרשיע נאשמים בקבלתו.

קו ההגנה של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, המיוצג על ידי עו”ד רועי בלכר, לא יחלוק על כך שדכנר נפגש עם יוסי אולמרט והאחרון קיבל ממנו כספים. בלכר יציג אפשרות לפיה אברהם נתן, לשעבר נציב שירות המדינה, היה חבר מרכז ליכוד, כיהן עד לאחרונה כיו”ר זכיינית קשת וכיום דירקטור בחברות עסקיות, המשמש כעד תביעה בפרשה, סיפר לדכנר על כך שהאח יוסי שקוע בחובות, ודכנר העביר את הכסף ללא ידיעת אולמרט. נתן אישר בעדותו שהכיר את יוסי אולמרט עוד משנות ה-90 מפעילותם המשותפת בליכוד, וכי משנת 2002 הוא ער למצוקה הכלכלית שלו. בחקירתו בבית המשפט אישר נתן שנפגש עם דכנר ונהג לשוחח אתו על נושאים רבים ויש אפשרות שסיפר לדכנר על מצוקתו של יוסי אולמרט. אהוד אולמרט עצמו טען בחקירתו שלא ידע על כך שדכנר העביר לאחיו כספים ולא ידע על חובותיו הכבדים של אחיו עד 2004, בעוד העברת הכספים מצד דכנר נעשתה ב- 2002. כשהאח עזב את הארץ ב- 2004 חובותיו עמדו על סך של שלושה מיליון שקלים.

בעקבות מותו של עד המדינה דכנר, ביקשו סנגוריו של אולמרט לסגור את התיק נגדו. מהיבט זה, עדותו של יוסי אולמרט היום היא בעלת חשיבות מכרעת לבחינת הפרקליטות את בקשת הסנגורים. עורכי הדין של אולמרט, אלי זהר ורועי בלכר, נפגשו באחרונה עם פרקליטת מחוז ת”א (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי, והציגו לפרקליטות את חולשת הראיות נגד אולמרט ואת הסתירות שהתגלו לדעתם בעדות של דכנר בעניינו. בפרקליטות העריכו כי החלטה סופית לגבי בקשתם של הסנגורים תתקבל רק לאחר עדותו של יוסי אולמרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ