תיעוד: עובדים שפעלו בשירות זוגלובק התעללו בתרנגולים

אחרי שמשאית התהפכה דחסו העובדים את התרנגולים, חלקם מתים ופצועים, לכלובים וסירבו לאפשר לפעילים למען חיות לפנותם לווטרינר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

סרטון שצילמו הלילה (שני) פעילים למען בעלי חיים חושף אלימות קשה כלפי תרנגולים מצד עובדים שפעלו בשירות חברת זוגלובק. העובדים נקראו לסייע באיסוף התרנגולים מכביש 22 בקריות, שם התהפכה משאית שהיתה בדרכה למשחטת זוגלובק בשלומי. בסרטון רואים עשרות תרנגולי הודו מתים, גוססים ופצועים פזורים על הכביש. העובדים בועטים בהם, משליכים אותם ודוחסים את התרנגולים לתוך כלובים. אחד העובדים אף אוחז בתרנגול מכנפיו והן נתלשות ממקומן.

העובדים סירבו לבקשת הפעילים להעביר את העופות הפצועים לטיפול אצל וטרינר. "מי שלא יכול לראות את זה יכול לעוף מפה", אמר אחד מהם. שוטרת תנועה שהיתה במקום ביקשה מהעובדים להיות עדינים יותר עם התרנגולים, אך בסרטון רואים כי הם אינם מתייחסים לדבריה. פעילים למען בעלי חיים מתחו ביקורת על השוטרים ואמרו כי היה עליהם למנוע את הכנסת התרנגולים הפצועים לכלובים ולאפשר פינוי שלהם לטיפול רפואי.

לירון סיגאווי, פעיל למען בעלי חיים, היה בזירת התאונה ותיאר את ההתרחשות בעמוד הפייסבוק שלו: "הכלובים הפוכים על הכביש, הכל מלא בנוצות, תרנגולי הודו מפוחדים שוכבים אחד על גופתו המרוסקת של השני. הפחד ניכר עליהם. הם נושמים בכבדות ובורחים כשמתקרבים אליהם. בתוך הכלובים, תרנגול על תרנגול, חי על מת על גוסס. הכל מכוסה דם ונוצות. הם בוכים. אי אפשר לטעות בקול שלהם, זה קול של בכי. בכי מכאבים, בכי מפחד, בכי מאי הידיעה מה הולך לקרות איתם". ההתעללות בתרנגולים - הסרטון קשה לצפייה:

הוא סיפר כי יחד עם פעילה נוספת, סיגלית נבו, הביא למקום מנשא וארגזים בתקווה להעביר תרנגולים פצועים לטיפול. "השוטרים לא מבינים על איזה וטרינר אנחנו מדברים. 'גברת', הם אומרים לסיגלית, 'התרנגולים האלה הולכים לשחיטה לא לווטרינר. גם אני הייתי רוצה לקחת אחד הביתה לאכול, אבל אסור'. גם כשהם כך, מוטלים על הכביש, עם עצמות שבורות ומוחות שפוכים על האספלט, גם אז הם עדיין אוכל, או כמו שהסבירו לנו 'סחורה'", הוסיף.

"הנהג של המשאית מאבד את סבלנותו אל מול טבעונית אחת שעמדה שם ומתחיל לצרוח ולקלל", המשיך סיגאווי לשחזר את ההתרחשות. "הוא צועק שמדובר בסחורה, שהוא ממש לא מתכוון לוותר אפילו על נוצה אחת. שמדובר ברכוש של בנאדם, שהשקיע כך וכך כסף בלגדל אותם. השוטרים חוזרים על המנטרה שמדובר ברכוש ואין מה לעשות. הם רק עושים את העבודה שלהם. הם רק ממלאים פקודות".

עדי וינטר, פעילה למען בעלי חיים, מתחה ביקורת על המשטרה שעצרה רק לפני שבועיים 10 חשודים בהנחת ראשי בקר כרותים בתל אביב, במסגרת פעולת מחאה נגד פעילות בתי המטבחיים. "התנועה שחרור בעלי חיים עומדת מול גל רדיפה משטרתית ומנגד אלו הבועטים, מחשמלים ושוחטים בעלי חיים לא נחקרים ובטח שלא מועמדים לדין", אמרה וציינה כי יותר מ-300 מיליון בעלי חיים מומתים מדי שנה בתעשיות המזון, "רובם המכריע לאחר חיים רצופי סבל". 

חברת זוגלובק הפסיקה את התקשרותה עם עובדי הקבלן בעקבות התיעוד ומסרה כי היא רואה בחומרה רבה את התנהגותם. "אנו רואים בשאט נפש את ההתנהגות הברוטלית של עובדי הקבלן שנשכרו באופן מיידי באמצע הלילה כדי לפנות משאית שלהם בכביש, שהיתה משולבת בתאונה... ננקוט בכל האמצעים על מנת שהתנהגות אגרסיבית זו לא תחזור לעולם. אנו מתנצלים בפני כל מי שחווה את החוויה העצובה שעלתה ביוטיוב. אין לנו אלא להצטער מעומקי לבנו. זו לא דרכה של החברה.

ממחוז חוף במשטרה נמסר כי "השוטרים היו בין הראשונים שהגיעו למקום. הם הוציאו מהניידות ציוד כדי שיוכלו לחלץ עופות שנמחצו ועמדו להיחנק בכלובים. הם גם פנו לאנשים שאספו את העופות וביקשו מהם מספר פעמים לנהוג בעדינות. אם מי שהיו במקום מעוניינים בכך, הם יכולים להגיש תלונה נגד העובדים שאספו את העופות והיא תיבדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ