המשטרה החליטה לפתוח בחקירה נגד עמנואל רוזן

המשטרה בדקה בשבוע האחרון אם קיימת תשתית ראייתית מספקת לפתוח בחקירה נגד העיתונאי בחשד לעבירות על פי חוק למניעת הטרדה מינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20

המשטרה החליטה היום (שני) לפתוח בחקירה נגד העיתונאי עמנואל רוזן בחשד . באגף החקירות והמודיעין במשטרה בדקו בימים האחרונים את הפרשה וכעת הוחלט להפוך את הבדיקה לחקירה. מי שהופקד על החקירה היא היחידה הארצית לחקירות הונאה בלה"ב 433.

בשבוע שעבר, ימים ספורים לאחר פנייתה הרשמית של התארגנות בשם תא העיתונאיות לחקור את הפרשה, הודיע מפכ”ל המשטרה, רב־ניצב יוחנן דנינו, על פתיחה בהליך בדיקה. לדברי המשטרה, הבדיקה נועדה לקבוע אם קיימת תשתית ראייתית מספקת לפתיחה בחקירה רשמית. במסגרת הליך זה, תושאלו בשבוע שעבר, בין היתר, , , הממונה על נושא ההטרדות המיניות בחברה.

וייס ומרציאנו תושאלו באולפני חברת החדשות שבנווה אילן, ביוזמת המשטרה, על נסיבות פיטוריו של רוזן מהערוץ לפני כשלוש שנים בשל מה שהוגדר אז כ”התנהלות בלתי הולמת כלפי עובדת זוטרה”. העובדת סירבה אז להגיש תלונה נגד רוזן, אולם בתום חקירת ועדת בדיקה פנימית, בראשות מרציאנו, ובליווי היועץ המשפטי של הערוץ, עו”ד ישגב נקדימון, הוחלט לסיים את עבודתו של הפרשן המדיני הבכיר.

עמנואל רוזןצילום: אנצ'ו גוש - ג'יני

לפני כשבועיים הודיעו חברת החדשות של ערוץ 10, הטלוויזיה החינוכית ותחנת הרדיו 103 רדיו ללא הפסקה, על . מלבד הודעה קצרה שפרסם רוזן בתגובה להודעה זו, ובה כינה את הטענות “מסע הכפשות”, העיתונאי לא נראה או נשמע מאז בציבור. הוא שכר שני פרקליטים, עו”ד ירון לונדון ועו”ד ליאור אפשטיין, וכן את שירותיו של איש יחסי הציבור רונן משה ששימש בתקופת הבחירות האחרונה כיועץ התקשורת של מטה “ישראל־ביתנו”.

מוקדם יותר היום נערך דיון בוועדה למעמד האשה בכנסת בעקבות פרשת עמנואל רוזן. הממונה על ההטרדות המיניות בערוץ 10, היועצת המשפטית של הערוץ עו"ד דבורה קמחי, הודתה בדיון כי טיפלה במהלך כהונתה במקרה בודד של הטרדה מינית בערוץ. קמחי סירבה תחילה לחשוף את היקפי פעילותה בנושא בשנים האחרונות. רק לאחר שחברי הכנסת בדיון התעקשו, היא הודתה שמדובר ב"מקרה אחד, שטופל לפני שנים רבות".

לדברי עו"ד קמחי, רוזן יצא לחופשה מעבודתו מיד לאחר שהתקבל המכתב בנושא שהפיץ תא העיתונאיות. "מערכת היחסים בערוץ 10 היא מאוד קרובה בין העובדים", אמרה. "כולם מכירים אותי ויודעים שדלתי פתוחה בפניהם. בחוזים החדשים שלנו כתוב בדיוק מי ממונה על הטרדה מינית". עם זאת, הודתה קמחי, "לא עשינו שום פעולה הסברתית ממוסדת בתוך הארגון (בנושא מניעת הטרדות מיניות), אבל כמובן שאנחנו מקיימים את כל הוראות החוק".

במהלך הדיון ניסו המשתתפים לבחון את ייחודיותה של תופעת ההטרדות המיניות בכלי התקשורת לעומת מוסדות אחרים. עו"ד ליאת קליין מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית שהשתתפה בדיון אמרה כי "בגופי תקשורת לא תמיד ברור מי מנהל ומי כפוף לו. טאלנט אינו המנהל הישיר של התחקירנית, אבל ברור מה עמדת הכוח שלו ומה שלה. לכן המושג 'יחסים בהסכמה' בסיטואציה כזו מאד בעייתי". טל שניידר, חברת תא העיתונאיות, אמרה בדיון כי "ערוץ 2 הלך על פי החוק ובכל זאת, על אף שהממונה על הטרדות עשתה את עבודתה והאיש פוטר, במבחן התוצאה זה היה כישלון מערכות טוטלי". לדבריה, "אפשרו לתופעה לחזור ולפגוע בנשים נוספות. הם נהגו על פי חוק והבעיה לא נפתרה".

יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), אמרה בדיון כי "בשבוע האחרון קיבלתי פניות רבות מצעירות העובדות בשוק התקשורת, שטענו כי מקרי ההטרדות המיניות במקומות העבודה אינם נקודתיים, אלא מדובר בתופעה רחבה. הצעירות הללו חוששות להתלונן מחשש שיאבדו את מקום עבודתן. למרות שהחוק מחייב שכל מעביד ימנה ממונה על הטיפול בנושא ההטרדות המיניות, בפועל נראה כי קיימים גופים רבים בהם אין לנשים כתובת להתלונן ולרוב אין פעולות מניעה והסברה. גם כאשר אכן יש מישהי שמחזיקה בתפקיד, מסתבר שבמקרים רבים, רוב העובדות אינן יודעות על קיומה".

, סיפרה י', תושבת גוש קטיף לשעבר שהכירה את רוזן כשהיתה בת 18 בלבד, אז גויסה על ידי כלי תקשורת מרכזי לסייע בסיקור ההתנתקות מרצועת עזה. וכך פגשה את רוזן  שהרבה להשתתף בסיקור האירועים. “הייתי נורא צעירה”, סיפרה י'. “איכשהו הוא קיבל את מספר הטלפון שלי והתחיל לארוב לי בפינת הקפה. הוא היה מחמיא לי המון. כל הזמן היה שולח לי הודעות. בעיקר בערב. מה איתי, איך אני מרגישה, את מדהימה, יש לך כישרון, תבואי ואני אקדם אותך. הוא סיפר לי שהוא קידם גם את כ’ – בחורה אחרת, שהכרתי היטב, שהיתה אחת התחקירניות שלו."

"הייתי תמימה מאוד ולא נדלקה לי נורה אדומה. באתי מהגוש ולא ידעתי כלום על כלום, לא ידעתי אפילו שצריך לשלם בעלייה לאוטובוס, עד כדי כך. שמרתי נגיעה, חצאיות ארוכות, חולצות ארוכות. כל הזמן אמרתי לו ‘אתה יכול להיות אבא שלי’, והוא היה עונה לי ‘זאת אהבה אחרת’. הוא היה מבקש להיפגש, אומר לי שהוא חייב להציע לי משהו. אמרתי לו שאני עסוקה. הוא הציע שניפגש בבר – סירבתי. הוא הציע שבתוכנית החדשה שלו אהיה מנהלת התחקירניות – סירבתי. כששאלתי אותו אם לאשתו כל זה לא מפריע, הוא ענה שיש להם יחסים פתוחים. הוא כתב לי שוב ושוב ‘מתי אנחנו נפגשים’. שאלתי ‘למה להיפגש?’ והוא ענה ‘כדי שנרים את הקשר רמה קדימה’. שלחתי סימן שאלה, והוא ענה: ‘כדי שנשכב’. הייתי מזועזעת וכתבתי לו שלא יתקרב אלי יותר”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ