רויטל חובל
רויטל חובל

היום הראשון בחקירת יוסי אולמרט, אחיו של הנאשם הבכיר בפרשת הולילנד, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, התנהל כטקס קבוע: התובעת הראשית בתיק, ליאת בן ארי, שאלה את אולמרט על העובדות שחשף בחקירת המשטרה שנערכה בארה”ב, והוא כפר. כך לגבי העדות שקיבל כסף מעד המדינה שמואל דכנר, לגבי פגישה עמו ועל כך שסיפר עליה לאברהם נתן, וכן על כך שקיבל כסף ממוריס טלנסקי.

השופט, שאמר בשלב מסוים לתובעת, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), “תציגי לו את העובדה ונשמע את ההכחשה”, הכריז על אולמרט כ”עד עוין”.

כזכור, ראש הממשלה לשעבר נאשם בקבלת שוחד בפרשת הולילנד בגין כספים שהועברו לכאורה לאחיו יוסי אולמרט. בחקירתו במשטרה סיפר עד המדינה שמואל דכנר, כי העביר לבקשת אולמרט עשרה צ’קים בסך כולל של חצי מיליון שקל לאחיו יוסי, שגלה לארה”ב והסתבך בחובות גדולים.

יוסי אולמרט מוסר את עדותו בתיק הולילנד, היום אחר הצהרייםצילום: מוטי מילרוד

אחת ההכחשות המהותיות של יוסי אולמרט בעדותו אתמול היתה לגבי עצם הפגישה עם דכנר. בחקירתו ביולי 2010 הודה יוסי אולמרט שקיבל כספים מדכנר בסוף 2002. הוא טען אז כי אינו זוכר את הסכום אך הגדירו כ”משמעותי”. הוא הוסיף כי אינו יודע מי ביקש מדכנר להעביר לו את הכסף. דכנר סיפר בחקירתו במשטרה כי העביר לבקשת אהוד אולמרט חצי מיליון שקלים לאחיו יוסי, שגלה לארה”ב והסתבך בחובות עתק. דכנר סיפר כי נפגש עם יוסי אולמרט ושהאחרון קיבל ממנו כספים, אולם ההעברה לא מופיעה בחומרי החקירה ולא נמצאת בתדפיסי חשבונות הבנק.

“לא קיבלתי כספים משמואל דכנר”, טען אתמול יוסי אולמרט בעדותו. “אותה תשובה בדיוק נתתי גם בראיון (החקירה במשטרה). היות ואני לא זוכר שהיו צ’קים, ביקשתי שיראו לי צ’ק כדי שארענן את זכרוני. התשובה היתה שאין צ’קים כאלה”.

התשובות חזרו על עצמן כשהתובעת ביקשה את תגובתו לגבי גרסתו המפורטת במשטרה, שבה סיפר שהעביר את הצ’קים שקיבל מדכנר לצדדים שלישיים ואף נפגש עם דכנר לקבלת הכסף בקפה אפרופו. “אני לא זוכר פגישה כזו בוודאות מוחלטת וזה מה שיש לי לומר”, אמר. כשנשאל לגבי מעורבות אפשרית של אחיו אהוד, הוא הקפיד לציין כי “אחי לא היה קשור בשום צורה שהיא לאיזשהו דבר שהיה או לא היה ביני לבין מר דכנר. מעולם לא הזכרתי את שמו”.

בתשובה לסתירות בין שתי העדויות, אמר יוסי אולמרט שהתייחס לדברים שהוטחו בו במשטרה כאל טנטטיביים וכי יש להתייחס לדבריו בהקשר הרחב של מצבו באותם ימים והישרדותו הכלכלית. “הייתי במצב שבו כל מה שעניין אותי זה לעבור בשלום עוד יום ואיכשהו לתקן את המצב המביך שנכנסתי לתוכו... אמרתי למראיינים שאני לא זוכר, אני לא יודע ואני לא בטוח ועכשיו אני אומר לך בוודאות שאני זוכר שלא היתה פגישה כזאת”, אמר.

יוסי אולמרט מסר את עדותו במשרדי התביעה הכלכלית בוושינגטון, באמצעות מערכת וידיאו קונפרנס, כשאחיו אהוד נוכח בחדר. “אהוד לא ידע שום דבר על מצבי הכלכלי. לא שיתפתי אותו, הוא לא התעניין, הוא היה עסוק בענייניו”, אמר יוסי אולמרט בתגובה לשאלות הפרקליטות שניסתה להוכיח שראש הממשלה לשעבר ידע על חובותיו הכבדים של אחיו בטרם הוכרז כפושט רגל ועזב את הארץ, ביולי 2004. עם זאת הוא אישר שאהוד אולמרט העביר לו צ’ק מחשבונו הפרטי על סך עשרת אלפים שקלים ב-2004 ואמר לו לא לפנות אליו יותר.

כשהתובעת בן ארי הטיחה ביוסי אולמרט שבעדותו הוא מגן על אחיו שהפעם, בניגוד לחקירתו במשטרה, נוכח אתו חדר, אמר יוסי אולמרט: “חובתי ותפקידי החוקית והמצפונית לומר את האמת. מה שעומד לנגד עיני זה לא לעזור לאחי שאני אוהב אותו, אלא לומר את האמת”.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ