סנגוריו של אולמרט: "אחיו יוסי היה מוכן לקחת כסף גם מהשטן"

לאחר שחזר אתמול יוסי אולמרט מגרסתו במשטרה והוכרז עד עוין, הציגה ההגנה את רשימת הנושים הארוכה שלו. בין השמות: שוני גבריאלי ובני רביזדה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

סנגורו של אהוד אולמרט, עו"ד רועי בלכר, הופתע מגרסתו החדשה של אחיו הצעיר של לקוחו ועד המפתח נגדו, יוסי אולמרט, ומכפירתו בדברים שאמר במשטרה, לפיהם קיבל כספים מעד המדינה שמואל דכנר, ובהתאם לא התנגד להכרזתו כעד עוין. הוא ציין בפני בית המשפט, כי גם צוות ההגנה סבור שלא אמר אמת בעדותו, וכי מרשו אינו חולק על כך שדכנר העביר כספים ליוסי אולמרט. סנגוריו של אהוד אולמרט צפויים לנסות לטעון כחלק מקו ההגנה שלהם, כי יוסי אולמרט היה מעין "נרקומן" של כסף, או כפי שהם מגדירים זאת: "האיש שהיה מוכן לקחת כסף גם מהשטן".

בין השאר, הקריא עו"ד בלכר בדיון במשפט הולילנד אתמול (שני) את רשימת המלווים והנושים של יוסי אולמרט, בהם חברי ליכוד רבים, וגם כמה שמות מוכרים: איש העסקים ששמו נקשר בעבר בפלילים, שוני גבריאלי; ראש עיריית טייבה, סלאח ג'בארה; שאול סופר (אחיו של אבי סופר, בעל רשת חנויות חשמל); ומי שהוגדר כמלך השוק האפור והורשע בפרשת הבנק למסחר, בני רביזדה. בשלב מסוים בדיון אף עלה שמו של ח"כ לשעבר רוני בר-און, שגם ממנו ביקש אולמרט הצעיר הלוואה. קו ההגנה יבקש להציג, אם כן, את יוסי אולמרט כמי שלוקח כסף "מכל מי שרק אפשר", וכמי שהכיר את דכנר עוד מהתרומה שנתן לו בבחירות 1996 - כך שקיבל את הכספים המדוברים מדכנר ללא תיווכו של ראש הממשלה לשעבר ומבלי שהיה כלל מעורב.

על פי רשימת הנושים המדוברת, שהוגשה אתמול לבית המשפט, את ההלוואה "השמנה" ביותר, בסך כמיליון שקלים, נתן ליוסי אולמרט, ברי תמסטט, אחיין של פעיל הליכוד, דוד אלקובי, שסייע ליוסי אולמרט בבחירות ב-1996. קרוב משפחה נוסף של תמסטט, בשם אילן אליהו, הלווה לאולמרט הצעיר, 20 אלף שקלים, ואלקובי עצמו הלווה לו סכום של רבע מיליון שקלים. את תמסטט מגדיר יוסי אולמרט כ"גורם חוץ בנקאי". בעדותו אתמול סיפר האחרון כי "הקשר (ביניהם, ר"ח) נוצר בצורה לחלוטין מקרית. חשבתי בשלב מסוים שאני נאלץ לפנות למה שהוסבר לי אחר כך כשוק אפור, בעיתון זה היה הלוואות חוץ בנקאיות. אז פניתי לכתובת מסוימת בתל אביב וכשדיברתי איתם שאלו אותי לשמי, התברר שהם מחוברים לדוד אלקובי". גם רפי חכמון, המופיע שמיני ברשימת המלווים לאולמרט הצעיר, הוא מלווה חוץ בנקאי, שהלווה לו 26,400 שקלים. את ראש עיריית טייבה, ג'בארה, הכיר אולמרט הצעיר כששימש שדלן של עיריית טייבה, וזה הלווה לו בתורו 39 אלף שקלים.

עדותו של יוסי אולמרט בשיחת ועידה בוידיאוצילום: מוטי מילרוד

ברשימת הנושים מככבים גם שמות של פעילים ותומכים של יוסי אולמרט ממפלגת הליכוד, אשר לעיתים קיבל מהם כסף ישירות, ולעיתים אך נעזר בהם כדי להכיר אנשי עסקים אחרים שילוו לו. כך, למשל, יצחק כץ מסניף הליכוד בכפר סבא, הלווה לו 130 אלף שקלים; עמרם רפאלי מהליכוד ברעננה הלווה לו 5,000 שקלים; בני טמיר מהליכוד ברעננה גם כן - 11 אלף שקלים; יוסי מחלוף, בעל מגרש למכירת מכוניות ופעיל ליכוד מנתניה - 55 אלף שקלים; אלון אלרואי, ליכודניק מנתניה אף הוא - 30 אלף שקלים; מיכה מגידיש מפרדס חנה - 5,000 שקלים, וסכום זהה הלווה לו גם חיים שוורץ, איש ליכוד מאשקלון; דוד כהן, אף הוא מפרדס חנה הלווה לו 7,500 שקלים; ואריאל ויינברג, איש ליכוד מחדרה - 3,000 שקלים.

שוני גבריאלי, אביה של ח"כ לשעבר ענבל גבריאלי המואשם בניהול רשת הימורים באינטרנט ובהלבנת הון,הלווה ליוסי אולמרט עשרת אלפים שקלים. אתמול סיפר האחרון כי הקשר ביניהם נוצר "באמצעות פעילי ליכוד... אני לא זוכר, שוני גבריאלי היה במרינה, ושם היו כנסים של תמיכה בענבל גבריאלי, ואני מניח שאחד האנשים היה שוני גבריאלי". יוסי אולמרט טען כי הכיר אותו משכבר, אך כי לא היו חברים. "ניגשתי אליו ואמרתי שאני בקשיים כלכליים, הוא ידע את זה", העיד.

חלק מרשימת הנושים של יוסי אולמרט

דרך שלומי עוז, פעיל ליכוד ברמת גן, הגיע אולמרט אף לשאול לב, איש עסקים שלא הכיר ושלו הוא חייב 41 אלף שקלים, גם איש העסקים מאיר חסון הלווה לו סכום דומה. במקרה אחר, לקח הלוואה בסך עשרת אלפים שקלים מבני ודובי היקרי, בעלי מוסך ברעננה, שהיו תומכים שלו בפריימריז בליכוד ב-1996. כמו כן, נטל אולמרט הצעיר הלוואות ממועמדים ברשימתו בבחירות לראשות העיר רעננה בסוף שנות התשעים, כמו שוש מוסקונה (22 אלף שקלים) ויוסי גל (עשרת אלפים שקלים).

שמו של בני רביזדה לא מופיע אמנם ברשימת הנושים הרשמית, אלא ברשימה נפרדת שערכו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה כאשר הם נפגשו עם עו"ד רונן מטלון שייצג את יוסי אולמרט בהליך פשיטת הרגל שלו. לצד שמו של רביזדה נכתב באותה רשימה, "שיקים של יוסי אולמרט, שיקים של שאול סופר", אך לא צוינו הסכומים. כשנשאל יוסי אולמרט על ידי בלכר בדיון אתמול, מי הוא רביזדה, שנמצאו אצלו שיקים שלו ושל שאול סופר, ענה: "לא ידעתי אז אבל אחר כך נודע לי שהוא איש בכיר בשוק האפור". "בני רביזדה התקשר אלי לפי מיטב זכרוני פעם בטלפון, אולי פעמיים, הוא הציג את עצמו, אמרתי לו אין לי מושג מדוע אתה מתקשר אלי, כי לי אין שום קשר איתך, ובזה נגמרה השיחה, שיחה אחת בגדול, אולי שתיים, נמשכו אולי 45 שניות", העיד אולמרט הצעיר, "הוא אמר לי שיש לו שיקים שלי, אני אמרתי לו שאיך זה יכול להיות, מעולם לא נפגשתי או דיברתי איתך. השיחה היתה ידידותית מאוד".

גם שמו של שאול סופר אינו מופיע ברשימת הנושים, אך גם הוא מתברר כמלווה גדול של יוסי אולמרט. שאול סופר הוא כאמור אחיו של אבי סופר, סוחר של מוצרי חשמל באזור תל אביב. סופר קיבל כרטיסי אשראי של יוסי אולמרט ובתמורה לשימוש בהם מסר לאחרון סכומי כסף במזומן.

על פי רשימת הנושים בלבד, יוסי אולמרט הגיע לחובות של למעלה משלושה מיליון שקלים. לשאלת השופט דוד רוזן, השיב אמש כי אכן האמין בתמימות שיחזיר את הכספים הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ