בית המשפט דחה בקשה נוספת לסגור את "החתול והכלב"

המשטרה טענה כי קיים חשש ממשי לשלום הציבור אם המועדון התל אביבי ימשיך לפעול. השופטת השיבה: "זכות המשיבים להתפרנס"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה ערעור של המשטרה על ההחלטה לאפשר למועדון החתול והכלב להמשיך לפעול גם בזמן ההליך המשפטי נגדו. בעקבות פעילות של סוכן סמוי שחשף סחר בסמים בתחומי המועדון, דרשה המשטרה להוציא לעסק צו סגירה לצמיתות. השופטת אביגיל כהן קבעה כי בקשת המשטרה לסגור את המועדון עד לתום ההליך המשפטי העיקרי נגדו, שעשוי להימשך חודשים ואף שנים, אינה מידתית.

"סגירת עסק לאחר הגשת כתב אישום ובטרם ניתן פסק דין יכולה להיות בעלת השלכה קריטית לחוסנו הכלכלי של העסק, ולמעשה גזר דין מוות לעסק עוד בטרם ניתן פסק דין בהליך העיקרי", כתבה השופטת בהחלטתה. השופטת הדגישה כי גם אם נכונה טענת המשטרה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שהיה סחר בסמים בשטח המועדון, אין זה מצדיק צעד חריג וקיצוני של סגירת העסק ללא הגבלת זמן עד לתום ההליך המשפטי.

בפסק הדין הקודם, שעליו הוגש הערעור, הפצירה השופטת מי-טל אל-עד קרביס במשטרה להידבר עם בעלי המועדון ולפעול יחד עמם למיגור התופעה. בעקבות הביקורת של בית המשפט נועדו נציגי המשטרה עם אנשי המועדון, שהביעו נכונות להיאבק בסחר בסמים ולהשקיע בכך משאבים. "אין מדובר במקרה שבו המשיבים יושבים בחוסר מעש, מאפשרים פעילות סמים במועדון, וסבורים כי המשטרה צריכה למנוע זאת ולא הם", כתבה השופטת כהן.

עוד הוסיפה כי "שלום הציבור וביטחונו הוא ערך חשוב ביותר שיש לקחת אותו בחשבון ואין על כך חולק", אך לדבריה "יש גם לזכור שזכות המשיבים לעסוק בעיסוקם ולהתפרנס, לרבות דאגה לפרנסת עובדיהם הרבים, היא ערך שיש לקחת אותו בחשבון". השופטת הדגישה כי הוצאת צו סגירה לצמיתות, לפי סעיף 17 לחוק רישוי עסקים, היא צעד חריג: "לא מדובר בהליך אוטומטי. בית המשפט אינו חותמת גומי".

החתול והכלבצילום: דודו בכר

המשטרה טענה בערעור כי זהו "עסק אשר רף המסוכנות בהשארתו פתוח הוא גבוה ביותר". היא ציינה כי נכון להגשת הערעור היו 287 ידיעות מודיעיניות הנוגעות לפעילות עבריינית בתחומי המועדון, 67 מהן מהשנה האחרונה, ועיקרן עוסקות בסחר ושימוש בסמים. לדברי המשטרה, חלק מהידיעות האלה מצביעות על ידיעתם ומעורבותם של חלק מבעלי המועדון בעבירות. המשטרה הוסיפה, בלי לפרט, כי קיימת בידיה ידיעה מודיעינית המעידה על חשש ממשי לשלום הציבור אם המועדון ימשיך לפעול.

בערעור צוטטו קטעים מעדותו של הסוכן הסמוי, שלפיה המועדון "ידוע על ידי רוב בלייני תל אביב ומחוץ כמקום שמתבצע בו סחר בסמים בקנה מידה גדול של סם מסוג קוקאין. בליינים רבים מגיעים למועדון על מנת לרכוש את הסמים ולהשתמש בהם. במקום יש מספר רב של סוחרי סמים הידועים על ידי הבליינים וחלקם סוחרים מרכזיים שמוכרים לבעלי המועדון". עוד אמר בעדותו כי המאבטחים, הסלקטורים והיחצנים של המועדון מכירים את סוחרי הסמים וכניסתם לעסק חלקה.

פרקליטות מחוז תל אביב, שייצגה את המשטרה בערעור, הזהירה את בית המשפט מההשלכות שיהיו לדחייתו: "אי היענות לבקשת המערערת לסגירת העסק נשוא הבקשה, עד להכרעה בכתב האישום, כמוה כהיתר בית המשפט לפעילות לא חוקית על ידי המשיבים, או בין כותלי העסק... והמשך סיכון חיים, תוך חשש ממשי לפגיעה בציבור המבלים במועדון ובכלל".

עורכי הדין של המועדון, אביגדור פלדמן, מיקי חובה וענת שמעוני, טענו כי בקשת המשטרה לסגירה קיצונית תפגע לא רק ב-15 בעליו, אלא גם ב-120 עובדיו ובעשרות ספקים. הם הדגישו כי בעלי העסק הציעו תוכנית בטיחות למועדון, הכוללת בין השאר את החלפת צוות האבטחה ובחירת אחר בעצה אחת עם המשטרה, הגדלת מספר השומרים, הוספת מאבטח סמוי, הצבת מאבטחים נוספים בחדרי השירותים, תוספת מצלמות אבטחה והתקנת לחצני מצוקה. עוד הוסיפו כי המשטרה לא ערערה על ההחלטה שלא לסגור את מועדון הבלוק ולכן מפלה את החתול והכלב לרעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ