"מכתב סער": לא תיפתח חקירה פלילית נגד השר

בתום חקירת תוכן המכתב שהכפיש את סער, לא עלה כל חשד להתנהלות פלילית של השר. לא נמצאו ראיות מספיקות נגד החשודים בזיוף והתיק נסגר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

המשטרה הודיעה אחר הצהריים (חמישי) כי לא תפתח בחקירה פלילית נגד שר הפנים גדעון סער בעקבות הטענות שהופיעו במכתב אנונימי שהופץ זמן קצר לפני הבחירות. בהודעת המשטרה נטען כי בתום חקירת תוכן המכתב, לא עלה כל חשד להתנהלות לא תקינה, לא שכן פלילית על ידי השר בהקשר שהועלה במכתב. במשטרה ציינו כי חקרו שני חשודים במעורבות בזיוף אך הם נוקו מכל חשד. במשטרה הודיעו על סגירת התיק. 

זמן קצר לפני הבחירות לכנסת ה-19 הופץ לחברי מרכז הליכוד מכתב אנונימי שמוען לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו הועלו טענות קיום קשר אינטימי בין סער לבין עובדת שלו במשרד החינוך. "אני כותבת לך מכתב זה לאחר מחשבות רבות והיסוסים רבים", נפתח המכתב המופנה לראש הממשלה נתניהו, "הבנתי שהקשר הזה (עם השר סער) היה בעייתי מאוד, ובעצם היה ניצול מעמדו של שר החינוך אשר פגע בי והשאיר משקעים קשים עד היום. תקופה זו לא קלה עבורי מכיוון שכולם במשרד יודעים במה מדובר".

"אני פונה אליך בבקשה אחת שלא תמנה את גדעון סער לשר החינוך בממשלתך הבאה", נכתב בהמשך המכתב, "לא ראוי ולא מוסרי שהוא, מוכשר ככל שהוא, יהיה שר חינוך שאמור לשמש דוגמא לדור הצעיר". המכתב מסתיים במשפט הבא: "אני מקווה שלא לעסוק בזה יותר, אך אם כבודו ירצה להיפגש עמי אנשי לשכתך יידעו לאתר אותי במספר שיחות לכמה אנשים במשרד החינוך".

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

כמה ימים לאחר פרסום המכתב, הורה היועץ המשפטי לממשלה לערוך בדיקה ראשונית של המכתב. זמן קצר לאחר מכן אמרה העובדת לה מיוחס המכתב כי הוא מזויף. "אין לי כל קשר למכתב הזה וכל הדברים שכתובים בו לגבי לא היו ולא נבראו", אמרה בשיחה עם "הארץ". בלשכתו של סער סירבו להתייחס לעניין, אך מקורבים אמרו כי מדובר בזיוף, שנועד לפגוע בו מבחינה פוליטית. לא השר סער ולא העובדת הגישו תלונה על זיוף המכתב.

במסגרת הליך הבדיקה במשטרה, נגבו עדויות ונאספו חומרים שלא העלו כל חשד להתנהלות פלילית של סער. עוד עלה בממצאי הבדיקה, כי מדובר על פניו במסמך מזויף שנועד לפגוע בשר ממניעים פסולים. לאור זאת נעשו פעולות חקירה רבות, חיפושים ובדיקות מעבדה תוך שימוש במשאבים ובאמצעים טכנולוגיים ופורנזיים במטרה להתחקות אחר האחראים לזיוף ולקשור בין המכתב לחומרים אחרים שהופצו, לרבות חקירתם באזהרה של שני חשודים בזיוף, אולם לא נמצאו ראיות מספיקות הקושרות את מי מהמעורבים לזיוף.

בהודעת המשטרה נכתב כי "המשטרה רואה בחומרה רבה את הניסיון לפגוע בכל אדם באשר הוא, ובכלל זה באישי ציבור ובנבחרי ציבור, באמצעות מכתבים אנונימיים ומכירה בפוטנציאל הפגיעה הגלום בכך. מרגע ההכרה כי מדובר בזיוף, נעשה מאמץ גדול לאתר את כותבי המסמך. המאמץ, כאמור, לא נשא פרי, אך יחייב קיום שיח משמעותי בנוגע לתופעה, מעבר לחקירה המשטרתית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ