מנהיג מאחז חוות גלעד זוכה מעבירת תקיפת שוטר; השופטת: השוטרים שיקרו

איתי זר הואשם שהעליב ותקף שוטרי מג"ב ושהה במעצר בית במשך תשעה חודשים. השופטת קבעה כי השוטרים תיאמו גרסאות במטרה להפלילו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית משפט השלום בכפר סבא זיכה את איתי זר, מנהיג מאחז חוות גלעד שבשומרון, משורה של עבירות, בהן תקיפת שוטר. השופטת קבעה כי שוטרי מג"ב אותם תקף לכאורה, שיקרו ותיאמו עדויות. הזיכוי ניתן לפני כחודשיים, אולם הנימוקים לו ניתנו בשבוע שעבר.

כתב האישום נגד זר, המיוצג על ידי עו"ד עליזה עוזרי כשכש מהסנגוריה הציבורית, הוגש בגלל אירועים שהתרחשו כביכול בנובמבר 2009. באותה תקופה, היה רפ"ק פארס חיר אל דין סגן מפקד פלוגת מג"ב שהוצבה בשומרון. באישום נטען כי זר הפריע לפארס לשוחח עם שוטר אחר, וכינה אותו שקרן, פחדן וכלב. כאשר הקצין ניסה לעצור אותו, הוא התנגד בכוח ואף שרט אותו ביד שמאל. בעת הנסיעה לתחנת המשטרה, אמר לו זר: "אתה עבריין, פורע חוק ומרביץ לאשתך".

זר שוחרר ממעצר, ולאחר שלושה ימים שוב בא פארס לחוות גלעד. זר, לפי האישום, עקף את רכבו ומנע ממנו לנסוע. כאשר בא למקום שוטר אחר, אמר לו זר: "ערבי, תעופו מפה", וכן החזיק בידו סכין. בסופו של דבר, זר הואשם בשתי עבירות של הפרעה לשוטר, העלבת עובד ציבור ואיומים, ועבירה אחת של תקיפת שוטר, השתתפות בהתפרעות, חבלה במזיד ברכב וכן החזקת סכין.

איתי זר בביתו, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

  בשל הגשת כתב האישום, זר הוחזק במעצר בית במשך תשעה חודשים, מה שהביא לפגיעה ניכרת במצבו הכלכלי. בעת המשפט, שהתנהל בפני השופטת נאוה בכור, באו להעיד כל השוטרים שהיו באירוע. בכור החליטה לזכות את זר מכל אשמה. בהכרעת הדין, המתפרסת על 56 עמודים, היא התעכבה על הבדלים קלים בעדויות השוטרים, והצביעה על שורה ארוכה של סתירות בדבריהם. השופטת הגיעה למסקנה, כי הגרסאות של השוטרים תואמו כדי להפליל את זר. לדבריה, "עדויותיהם של השוטרים הותירו רושם ברור של תיאום והשפעה ביניהם... בין עדויותיהם של חברי צוות מג"ב, כמו גם בבחינת חלק מהודאותיהם, נפלו סתירות מהותיות, שקרים, תיאומים במשטרה ובבית המשפט, הפוגם באופן מוחלט במהימנות גרסאותיהם".

  עוד אמרה השופטת כי "אין להתעלם מנסיבות מעצרו של זר, לפיהן הופנתה כלפיו התייחסות אלימה, מילולית ופיזית של פארס ללא כל סיבה מוצדקת העולה כדי היעדר עילה מוצדקת למעצרו, כשבא לזירת האירועים טעון בעוינות כלפי זר ושכמותו – שאטמה אותו בפני כל יכולת ממשית לבירור ענייני ועובדתי של הקורות בשטח".

  בשיחה עם "הארץ" אמר איתי זר כי "גם אם אתה בטוח שלא עשית כלום, חשוב שבית המשפט ניקה את שמי. כמה שנים הרגשתי שתפרו לי תיק ושאני חסר אונים, שכל המערכת נגדי. היום יש לי הרגשת הקלה. יש פה קרוב ל-10 שוטרים שתפרו לי תיק, ששיקרו במצח נחושה וניסו להפליל אותי". עם זאת, זר הוסיף כי "אני חייב לציין שאני בקשר טוב עם מפקד המרחב, וכוחות הביטחון עושים עבודה חשובה ואנחנו אוהבים אותם. אבל צריך לטפל נקודתית בכאלה שחורגים מתפקידם ומנסים להפליל חלוצים ציונים".

  ממג"ב נמסר בתגובה לדברים כי "החומר הועבר לעיון מחלקת משמעת באגף משאבי אנוש לשקילת המשך צעדים בנדון".

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ