התנועה לאיכות השלטון: הוועדה לביקורת המדינה פוגעת בחושפי שחיתויות

לטענת התנועה, הוועדה שדנה בליקויים שחשף דו"ח מבקר המדינה בעיריית נצרת עילית, בחרה לבחון דווקא את צווי ההגנה שהוצאו למתלוננים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בעקבות דיון הוועדה לביקורת המדינה בממצאי דו"ח מבקר המדינה יוסף שפירא בעניין השלטון המקומי, שחשף ליקויים קשים בהתנהלות עיריית נצרת עילית, טוענת התנועה לאיכות השלטון כי הוועדה המעיטה בחשיבות הממצאים ובחרה לבחון דווקא את צווי ההגנה שניתנו לחושפי השחיתויות בעירייה.

בתנועה טענו כי "הדיון התנהל כולו כמעט במנותק מממצאי דו"ח המבקר או מממצאי נציבות תלונות הציבור, כאילו עמדו שתי גרסאות, זו של ראש העירייה וזו של שומרי הסף, שטרם נבחנו, נבדקו והוכרעו לגופן". בתנועה התקוממו בעיקר נוכח אחד מסעיפי הסיכום, לפיו "יש לשקול אם מתן צו הגנה לגזבר וליועצת המשפטית בעירייה מהווים פתרון הולם למצב".

לדברי עורכות הדין מיקה קונר קרטן ודפנה קירו מהתנועה לאיכות השלטון, "מהלך שכזה מצדה של הוועדה מהווה מסר של חוסר אמון ותמיכה במבקר המדינה ובנציבות תלונות הציבור, מסר מחליש ומרתיע לשומרי הסף שלא לעמוד על משמר החוק אם יפגע הדבר ביחסיהם עם ראש העירייה; וחמור מכל, מעניק בכך רוח גבית לכל מעשיו הבלתי תקינים והבלתי ראויים של ראש העירייה".

בחודש שעבר הוציא המבקר שפירא צו הגנה של חושף שחיתויות לגזבר העירייה, עופר לוי, נגדו נפתחו הליכי פיטורים לאחר שחשף מעשי שחיתות בעירייה. שפירא ביטל את זימונו לשימוע של לוי וציווה כי העירייה לא תפגע בזכויותיו, בתפקידו או בתנאי עבודתו בכל דרך שהיא. "הליכי הפיטורים התבססו על שיקולים זרים ונפתחו בין היתר בתגובה למעשיו של המתלונן, אשר מילא את תפקידו כשומר סף האמון על הבטחת תקינותה של העירייה וביקש למנוע מעשי שחיתות", כתב המבקר.

ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסוצילום: תומר אפלבאום

המבקר התייחס בין היתר לתלונתו של לוי בפרשת "רשות החנייה", בה נבדק חשד לביטול דו"חות חנייה שנרשמו לחובתם של ראש העיר שמעון גפסו ובכירים בעירייה. בסופו של דבר החליטה הפרקליטות שלא להעמיד איש לדין בפרשה מחוסר ראיות, החלטה עליה הגיש לוי ערר.

לפני כשבועיים הודיע מנהל נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה, עו"ד הלל שמגר, לגפסו כי בכוונתו להוציא צו הגנה שימנע את פיטוריה של היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד אולגה גורדון. לדברי שמגר, גורדון נקטה פעולות לחשיפה ולמניעה של מעשי שחיתות בעירייה, ובתגובה נקטה העירייה צעדים כדי להביא לפיטוריה מעבודתה. גורדון התלוננה לשפירא כי גפסו מתנכל לה ומבקש להביא לפיטוריה בתגובה על כך שחשפה או מנעה מעשי שחיתות.

בתווך גם פנה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לשר הפנים גדעון סער, באמצעות ראש תחום ייעוץ וחקיקה במשרד היועץ, ארז קמיניץ, בבקשה שיפעיל את סמכויותיו להבטחת פעילותה של עיריית נצרת עילית בהתאם לכללי מינהל תקין. "זו תקופה ארוכה שאנו עדים להתנהלות בעייתית של העירייה", כתב קמיניץ וציין כי התנהלות זו "מביאה לפגיעה בתפקודה ולפגיעה בתושבי העיר". מסער ביקש "להידרש לסוגיית התנהלותה תוך בחינת הצעדים הדרושים בהתאם לסמכויות המוקנות למשרד הפנים על פי חוק, כדי להבטיח שהעירייה תתנהל בהתאם לאמות מידה ציבוריות ראויות".

בדו"ח המבקר העוסק בנצרת עילית, נמצאו, בין השאר, ליקויים בניהול כוח אדם של העירייה. על פי הדו"ח, בשנים 2009 ו-2010 העסיקה העירייה ארבעה יועצים ועוזרים לראש העיר בעלות כוללת של כ-750,000 שקל לשנה, וב-2011 העסיקה חמישה עוזרים ויועצים בעלות של כ-918,000 שקל, זאת בניגוד להנחיות המאפשרות למנות שני בעלי תפקידים בלבד. בין יועצי ראש העיריה גם יועץ לענייני התיישבות, שעבור הוצאות העסקתו התבקש גזבר העיריה להקצות תקציב של 200,000 שקל לשנה. בדו"ח מצוין כי משרד הפנים אישר את העסקת היועץ בשכר בכירים, וזאת למרות שההליך בוצע בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל משרד הפנים עצמו. עוד נמצא כי מכסת הקילומטרים של יועץ זה גדלה השנה מ-12,000 ק"מ בשנה ל-50,000 ק"מ בשנה.

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: ניר קידר

עוד מוזכרים בדו"ח מנהלת מחלקת קליטה בעלת השכלה תיכונית, שהועדפה על בעלת תואר שני בניגוד לתנאי המכרז שדרש השכלה על-תיכונית, ועובד עירייה שמונה לתפקיד מנהל אגף פיקוח וביטחון בחוזה בכירים, ללא מכרז, ללא חתימת גזבר ובניגוד לחוות דעתה של היועצת המשפטית של העיריה.

מעיריית נצרת עילית נמסר אז בתגובה: "זהו עוד דו"ח מביש של מבקר המדינה שייזרק לפח. דו"ח חסר ערך, בזבוז זמן וכסף של משלם המסים הישראלי. זהו דו"ח פוליטי ומגמתי, שבמקום מטרתו המקורית - לנסות לעזור למערכות הציבוריות - מחפש להצדיק את קיומו על ידי כותרות ושערוריות, שברובן לא היו ולא נבראו. אחרי שנה וחצי של נבירות, חקירות אינטנסיביות והיטפלות לכל בדל שמועה, כל מה שמצאו אנשי המבקר הן כמה טענות קטנוניות וטרדניות שבינן לבין טובת הציבור אין דבר. אנשי המבקר, לאחר שלא מצאו שערוריות עסיסיות שיצדיקו את עבודתם - קיבלו בקלות ערימת רפש דמיונית מידי שני משתפי הפעולה שלהם - הגזבר והיועצת המשפטית, והפכו את גיבוב השטויות הזה לדו"ח רשמי מטעם המדינה".

בתנועה לאיכות השלטון הביעו פליאה גם על העובדה שתגובה חריפה זו לא זכתה "לגינוי מפורש ובלתי מתפשר מצד הוועדה לענייני ביקורת המדינה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ