המדינה לבג"ץ: החוק המתיר כליאת מסתננים ללא משפט - חוקתי

הפרקליטות ביקשה מבג"ץ למחוק עתירת ארגוני זכויות פליטים נגד החוק המתיר כליאה בלתי מוגבלת למהגרים, וטענה כי החוק "הולם את ערכי המדינה"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

פרקליטות המדינה מסרה אתמול (שני) את תגובתה לעתירה לבג"ץ שהגישו ארגונים למען פליטים נגד החוק למניעת הסתננות המאפשר לעצור אדם שהסתנן ללא משפט במשך שלוש שנים, וציינה כי היא מגינה עליו ומבקשת לדחות את העתירה. בתגובת המדינה נכתב כי "התיקון לחוק למניעת הסתננות על מארג הוראותיו הינו חוקתי. פגיעתו בזכות לחירות הינה לתכלית ראויה, הולמת את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ועומדת היא בעקרון המידתיות".

עוד נכתב בתגובת הפרקליטות כי "בשנים האחרונות הפכה מדינת ישראל למוקד משיכה עבור רבים מתושבי מדינות אפריקה. תחילה היו אלה מסתננים בודדים, בהמשך עשרות בודדות ובשלוש השנים האחרונות מאות ואלפים מדי חודש בחודשו... המחוקק העמיד לנגד עיניו משוואה מורכבת - מן העבר האחד את הצורך לבלום את תופעת ההסתננות ולמנוע את השתקעותם של אלפי המסתננים בחברה ובמשק הישראלי, תוך יצירת מנגנון משמורת שיהיה הולם בתנאיו, מאוזן ונתון לביקורת שיפוטית יזומה והדוקה; ומן העבר השני, את ההכרח לתת מענה הולם לבחינת בקשותיהם של פליטי חרב, בהתאם למחויבותה של המדינה לאמנת הפליטים".

עתירת ארגוני זכויות האדם מתייחסת לתיקון לחוק למניעת הסתננות, שהתקבל בכנסת בינואר אשתקד כ”הוראת שעה” לשלוש שנים, וזאת, כפי שכתבו המחוקקים, במטרה להגן על “האינטרס הציבורי”. החוק מאפשר כליאה לתקופה בלתי מוגבלת, גם של מי שמדינת ישראל אינה יכולה לגרשו למדינתו בגלל הסכנות הנשקפות לו שם. החוק לא מבחין בין מבקשי מקלט ופליטים ובין מהגרי עבודה, ומגדיר תקופה של שלוש שנים שאחריה ניתן יהיה לשקול שחרור ממעצר. כמו כן, החוק מאפשר לכלוא ילדים ללא הגבלת זמן ומכשיר בכך מצב שבו ילדים גדלים מאחורי סורג ובריח.

באופן תקדימי, גם התערב האו"ם בעתירה. לדיון בבג"ץ שנערך לפני כחודשיים הגיע נציב האו"ם לפליטים בישראל, ויליאם טול, והובאו חמישה מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן, הכלואים כיום בכלא סהרונים. בתגובת המדינה שהוגשה לקראת הדיון, הודתה המדינה כי במתקני הכליאה כלואים 2,004 בני אדם וכי יותר ממחציתם הגישו בקשות מקלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ