יזם פרויקט הולילנד: קציני משטרה הדליפו מידע מהחקירה לחשודים

לדברי הלל צ'רני, חוקרי יאח"ה מסרו מידע לחשודים על החקירה לפני שהפכה לגלויה. הוא הכחיש ששיחד את עד המדינה דכנר: "מה שעשה בלתי נסלח"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הלל צ'רני, יזם פרויקט הולילנד והנאשם המרכזי בפרשה, טען היום (ראשון) כי קציני משטרה העבירו מידע מתוך החקירה לכמה חשודים בפרשה עוד בטרם הפכה לגלויה. צ'רני, שאמר את הדברים בבית המשפט המחוזי בתל אביב עם פתיחת פרשת ההגנה במשפט, שב והכחיש כי נתן שוחד לעד המדינה המנוח שמואל דכנר. צ'רני אף כינה את דכנר, שמת לפני כחודשיים, "העד הזומם", ואמר שהוא "מאחל לו את כל הרע שבעולם הבא, כי מה שעשה בחמש השנים האחרונות לחייו הוא בלתי נסלח".

לדברי צ'רני, "מדצמבר 2008, כשהודענו ליצחנקיא (עורך דינו של דכנר, ר"ח) שהוא לא יראה אגורה מהולילנד, מהרגע הזה אני מחכה למשטרה. כל הזמן ידענו... גם ידענו מה קורה ביאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה). לא הפתיע אותנו, לא נבהלנו... יש מי שדאג לספר". בשלב זה שאל השופט דוד רוזן אם משמעות דבריו היא שקצינים ביאח"ה הדליפו פרטים לנחקרים, וצ'רני השיב: "יש מי שדאג לספר לחלק מהאנשים שנמצאים פה ואחר כך הדברים הגיעו אליי לא ממקור ראשון... קצינים ביאח"ה הדליפו, כל הדבר הזה היה ידוע". כפי הנראה, לא נפתחה חקירה לאיתור המדליף. על פי חומר החקירה, המאכער מאיר רבין, שתיווך בהעברת כספי השוחד וטובות ההנאה, נפגש עם צ'רני זמן קצר לפני גל המעצרים בכביש ברמלה, והודיע שהגיע אליו מידע מתוך יאח"ה כי דכנר החל למסור את העדויות המפלילות.

לפי כתב האישום, צ'רני השתמש בשמואל דכנר כצינור להעברת כספי שוחד לנבחרי ועובדי ציבור לצורך קידום פרויקט הולילנד. אלה העניקו ליזמים הטבות מופלגות, בהן הפחתה של מיליוני שקלים בהיטלי ההשבחה, ויתור משמעותי על בניית מבנים לטובת הציבור וקבלת אחוזי בנייה אסטרונומיים ששיקפו רווח וחיסכון של עשרות מיליוני שקלים.

צ'רני בבית המשפט, ארכיון צילום: תומר אפלבאום

גם בבית המשפט, כמו בחקירתו במשטרה, צ'רני הכחיש שנתן כספי שוחד לדכנר. לדבריו, "לו היינו רוצים לתת לדכנר כספים למטרות לא לגיטימיות בכל שלב כזה או אחר, לא היינו טורחים להביא כסף מחו"ל, להצהיר עליו בבנק ישראל, לרשום אותו במאזנים, להתחשבן עליו ולהסביר עליו לרואה חשבון... הייתי לוקח את דכנר לפינה, מבקש ממנו מספר חשבון שלו בחו"ל וסוגר את זה אי-שם באירופה... זה סיפור שהוא כל כך מופרך, שהוא לא נותן כבוד להגיון הטבעי", העיד. "אין שוחד בהולילנד, לא היה שוחד בהולילנד ולא יהיה שוחד בהולילנד... גם דכנר לא שילם שוחד".

למרות הכחשתו ששילם שוחד, צ'רני אישר שתרם כספים לעמותות של בכירים בעיריית ירושלים. עם זאת, הוא טען כי אין קשר בין התרומות לבין רצונו לקדם את פרויקט הולילנד, וכי משפחתו תורמת לארגונים רבים ברחבי הארץ. "בשנים 1994 עד 2007 תרמה משפחת צ'רני 50-45 מיליון שקל למטרות שונות", אמר היום בבית המשפט. "אם מתוך זה חטאתי ונתתי שני מיליון שקל ליד שרה, אני מתנצל".

עוד טען צ'רני שהחתימה המופיעה בתחתית המסמך ששלח אליו דכנר ב-1999, שבו הוא מזכיר "תשלומים" שניתנו 'באישורך ובהסכמתך לגורמים שונים' ובהם: א"א (אהוד אולמרט) וא"ל (אורי לופוליאנסקי)" ועוד - זויפה. הוא הוסיף כי דכנר הועסק בפרויקט הולילנד על ידי מנהל הפרויקט יואב סרנה, ובתחילת הדרך הוא עצמו כלל לא הכיר את דכנר. "הכתובת שלי לפרויקט היתה רק יואב סרנה. דכנר היה מבחינתי עובד ולכן אני דוחה את הטענה בשאט נפש, לא פגישה ולא דיבור ולא שוחד ולא כלום", העיד.

עם זאת, בעת שצ'רני נחקר במשטרה הוצג בפניו מכתב מקיץ 2005 שבו דכנר עדכן אותו במצב הסכם הפיתוח של הפרויקט. במכתב כותב דכנר: "אתמול אחר הצהריים אישרה ועדת הכספים את ההסכם. אני אפגש ביום א' עם כל מי שצריך. ראש העיר, הגזבר, מהנדס העיר וכו'. לאור כל הריצות והעצבים והבקשות שלי להשלמת הנושא, התחייבתי כלפי כל הנוגעים בדבר (גם לשם הסדרת החתימה) לשלם 75 אלף דולר ולא 40". צ'רני ענה מיד במכתב משלו: "קיבלתי המכתב, יטופל ביום ראשון מתוך תקווה שזהו זה, משום שאחרת זה הופך להיות בלתי אפשרי". במכתב התגובה הוסיף דכנר את הפרט הבא: "הנני מעסיק את אורי שטרית מהנדס העיר - שכר חודשי + השכרת מכונית". יומיים חלפו ולחשבונו של דכנר הגיע הסכום המבוקש מהולילנד בגובה 300 אלף שקלים.

כך, למרות ההכחשה החוזרת, בחקירתו במשטרה הודה צ'רני כי הבין שדכנר משלם שוחד. ברגע דרמטי אמר צ'רני במשטרה: "בעצה אחת עם עורך-דיני ובבושה גדולה אני מודה בסיפור הזה. למרות שקיבלתי מדכנר מכתב שהייתי אמור להעיף אותו מכל הרוחות, נעניתי לו בלי לשאול. אני מודה בזה שיכולתי להבין מדבריו של דכנר שהכסף הולך לאנשי עירייה". יומיים לאחר מכן הבהיר היזם שלא הודה במתן שוחד. "אני חוזר בי כאן מכך שהודיתי ששילמתי שוחד בסך 300 אלף שקל. הייתי, כפי שאמרתי, נפשית, במצב שאני מכיר בזה שהסכום הזה עלול לשמש כשוחד, אולם מרגע זה הכנסתם אותי, החוקרים, למעין מארב ואני פסעתי לתוכו", אמר.

ביאח"ה ביקשו שלא להגיב לדברי צ'רני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ