כתב אישום נגד ראש העיר רמת השרון: זייף קבלות בכ-100 אלף שקל

יצחק רוכברגר נאשם כי הגיש לצורך החזר חשבוניות על הוצאות פרטיות, בהן על שיעורי אנגלית לבתו, ארוחה משפחתית וקניות בסופרמרקט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (שני) כתב אישום נגד ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד. במסגרת השימוע שנערך לו על ידי פרקליט המדינה משה לדור, החליטו בפרקליטות שלא להגיש נגד רוכברגר אישום גם בעבירה של קבלת דבר במרמה. הגשת האישום היום נעשה כמעט חמש שנים אחרי המלצת המשטרה לעשות כן.

כתב האישום מייחס לרוכברגר את ביצוע העבירות במסגרת תפקידו כמנכ"ל ויו"ר קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות, המוחזקת בבעלות שווה של הסתדרות הפקידים ומרכז השלטון המקומי. רוכברגר שימש בתפקיד זה במקביל לכהונתו כראש העיר רמת השרון, אליו נבחר ב-2003.

חוק הרשויות המקומיות אסר על רוכברגר לקבל שכר על עבודה שביצע שאינה קשורה לתפקידו כראש העיר, כך שאת עבודתו כיו"ר הקרן הוא יכול היה למלא רק בהתנדבות. עם זאת, הוא היה זכאי לקבל החזר הוצאות במסגרת תפקידו בקרן. דירקטוריון הקרן החליט כי הוא זכאי להחזר הוצאות בגובה 500 שקלים, ובמארס 2005 הוא עלה ל- 6,000 שקלים. בפרקליטות רואים בהחלטה זו עקיפה של החוק.

על פי האישום, רוכברגר אמנם הגיש קבלות רבות על הוצאות פרטיות שונות, בהן חשבוניות על שיעורים פרטיים באנגלית לבתו (600 שקלים), נסיעה לספרד במסגרת משלחת נוער (3,910 שקלים) קניות בשופרסל (כ-31 אלף שקלים), בתי קפה ומסעדות (כ-65 אלף שקלים), אך אלה לא שימשו אותו לצורך מילוי תפקידו. הפרקליטות מייחסת לו קבלת 118 אלף שקלים, "שלא על פי מצגי אמת ותוך זיוף מסמכים וקבלות". רוכברגר החזיר את הכספים ב- 2007, לאחר שהתגלו החשדות נגדו.

עוד נכתב באישום כי ראש העיר נהג לצרף לכל הגשת חשבונית מסמך המפרט את אותן הוצאות וקושר אותן לתפקידו בקרן ההשתלמות, אך למעשה זייף פרטים, כשההחזרים ניתנו לו ללא בדיקה של ממש. במקרה של השיעורים הפרטיים, שינה רוכברגר את שם בתו על הקבלות לשמו, כך שיתפרש שהוא זה שלכאורה למד אנגלית. גם במקרה הנסיעה לספרד במסגרת משלחת נוער, הקבלה היתה רשומה על שם בתו, אך הוא שינה אותה לשמו, כך שייראה כאילו הוא זה שנסע עם המשלחת על חשבון הקרן. באשר ל-73 קבלות שהגיש על רכישות מזון בסניף שופרסל ברמת השרון, ששימשו את משפחתו, טען כי מדובר ב"כיבוד". במקרה נוסף, נטען באישום, אחת החשבוניות שהגיש רוכברגר היתה על סך 5,000 שקלים ממסעדת "פאשה" בירושלים. רוכברגר טען כי מדובר ב"אירוח כבאים", כשלמעשה היה זה אירוע משפחתי.

במקרה אחר של קבלות על תשע ארוחות במסעדות בסכום של כמעט 2,200 שקלים, רוכברגר קיבל החזר כפול, גם מהקרן וגם מהעירייה. רוכברגר גם רכש מוצרי חשמל, כמו מאייד למזגן בגובה 2,150 שקלים, מקרר בגובה 3,400 שקלים ומחשב בכ-5,000 שקלים, ששימשו אותו לצרכיו הפרטיים.

בכתב האישום נטען כי מדובר ב"הגשה שיטתית של תיעוד על הוצאותיו האישיות, או הוצאותיהם של אחרים בהם זויפו פרטים, כאילו מומנו על ידו במסגרת מילוי תפקידו בקרן... הנאשם ניצל את ההבנות אליהן הגיע עם מקצת מבכירי הקרן, ואת התנהלותם של גורמי הקרן שהיו מופקדים ואחראים על הנהלת החשבונות של הקרן, לצורך קבלת תגמול על שירותיו כמנכ"ל וכיו"ר של הקרן - תגמול אותו לא היה רשאי לקבל".

רוכברגר ישלים בקרוב כהונה שנייה כראש העיר רמת השרון. בחמש השנים האחרונות התנהלו נגדו 10 חקירות משטרה, אך הן לא הבשילו לכתב אישום. סנגורו ליאור אפשטיין טען כי "מדובר בטעות בהתחשבנות ובאופן הפעלת הנוהל ולא בעבירה פלילית, בטח במקרה שהרבה לפני החקירה הוחזרו הכספים לפני שנפתחה. הפרקליטות סגרה ללא שימוע אחת עשרה פרשות קודמות נגדו. מדובר בתחום שבו יש מנעד גדול של טעויות ואי הבנה הרבה לפני שנחצה הגבול הפלילי".

הגשת האישום נגד רוכברגר היא המקרה השני בחצי השנה האחרונה בו הפרקליטות מודיעה על הגשת כתב אישום נגד ראש עיר מכהן, וזאת לקראת הבחירות ברשויות המקומיות שיתקיימו באוקטובר השנה. בינואר הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כתב אישום נגד ראש העיר רמת גן צבי בר שנאשם בקבלת שוחד של שני מיליון שקלים. כמו כן, לאחרונה הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ראש העיר בת ים שלמה לחיאני ועל סגירת התיק נגד ראש העיר חדרה, חיים אביטן. בקרוב צפויה להודיע פרקליטות מחוז צפון על הגשת כתב אישום נגד ראש העיר נצרת עלית, שמעון גפסו.  

עורך דינו של רוכברגר, ליאור אפשטיין, מסר היום כי "עניין לנו במקרה זה בפרשנות של נורמה ובשאלה איזה הוצאות על הקרן להשיב ואלו הוצאות לא. ראש העיר בתפקידו כיו״ר הקרן היה זכאי להחזר הוצאות בהתאם לאישור כל הגורמים המוסמכים. ראש העיר מייד לאחר שנערכה ביקורת לפני שבע שנים שמצאה מספר החזרי הוצאות שגויות השיב את מלוא החזר ההוצאות עד לבדיקה מעמיקה. מצער שבעולמנו לא נותרה פרשנות נוספת ביד הרשויות אלא כמסקנה שהכל פלילי והכל אסור. באקלים שנוצר בחברתנו מדובר בשאלה משפטית שראוי שתתברר בבית המשפט ולא במשרדי הפרקליטות. חבל שלפני 6.5 שנים, שנה קודם לבחירות הקודמות לראשות העיר, התחיל להיחקר התיק, והיום, חצי שנה קודם לבחירות הבאות, הוחלט להגיש כתב אישום. כל זאת כאשר בטווח הזמנים שבין ההחלטות הללו לא נעשה דבר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ