גילי כהן
גילי כהן

איתמר אלון, היורה בסניף הבנק בבאר שבע שהרג אתמול ארבעה בני אדם, נשא נשק פרטי ברישיון, כמו אחד מכל 19 אזרחים בגירים בישראל. המקרה האחרון מציף שוב אל פני השטח שאלות קשות הנוגעות להליך הפשוט לקבלת רישיון לאחזקת נשק, ולחוסר הביקורת על נושאי הנשק כחוק.

בעל רישיון לנשיאת נשק צריך לחדשו בכל שלוש שנים. במסגרת ההליך עליו לעבור מטווח, למלא תצהיר בריאותי ולהחתים עליו את רופא המשפחה שלו. מלבד הצהרתו בתצהיר, בשום שלב לא נבדקת כשירותו הנפשית של מבקש הרישיון.

מרגע קבלת הרישיון עולה בעיה אחרת שנובעת מחוסר הביקורת על נושאי הנשק. כך למשל, רישיונו של אדם שעבד בשטחים חקלאיים ונשא אקדח לא יישלל ממנו גם אם שינה את מקום עבודתו. זהו גם המצב במקרה של אדם שהתגורר בהתנחלות ועבר לגור ביישוב בתוך הקו הירוק. לפי המשרד, בעל הרישיון צריך לדווח על השינוי במצבו מיוזמתו: אם “חדלה להתקיים העילה בשלה ניתן הרישיון, חובה על בעל הרישיון להודיע על כך לפקיד הרישוי באופן מידי”.

חנות למכירת נשק בתל אביבצילום: פבל וולברג

בישראל רשומים כיום 292,625 כלי נשק אזרחיים, מתוכם כ-160 אלף שמוחזקים בידי נשים וגברים שעמדו בקריטריונים מיוחדים, וכ- 130 אלף ששייכים לחברות אבטחה, חברות פרטיות אחרות המעסיקות שומרים, עסקים בגדה המערבית ועוד.

כדי שאדם פרטי יוכל לאחוז בנשק ברישיון, עליו לעמוד בקריטריונים שהוגדרו מראש, כמו מגורים בהתנחלות או עבודה שמצדיקה זאת. עם זאת, בהגדרת העילות של המשרד לביטחון פנים ניתן למצוא גם סעיפים בעייתיים, כמו זה שנקרא “תבחין משמר” ומתבסס אך ורק על ותק בנשיאת נשק. לפי המשרד, “מי שמחזיק כדין ברישיון תקף לאקדח, רובה אוויר או אקדח אוויר, במשך עשר שנים או יותר ברצף”, יכול לשאת כלי נשק פרטי ברישיון.

לפי המשרד לביטחון פנים, מי שמתגורר בהתנחלות או באחד מיישובי קו התפר, או מי שעובד שם, רשאי להחזיק באקדח אחד וב-50 קליעי תחמושת. כמו כן, קצינים מדרגת סרן ומעלה ונגדים מדרגת רס”ר ומעלה רשאים אף הם לשאת נשק, בהתאם להמלצת מפקד היחידה שלהם.

עילה נוספת המאפשרת לאזרח לשאת נשק מוגדרת כ”עבר ביטחוני”. אדם שהשתחרר מצה”ל בדרגת סגן-אלוף ומעלה, או קצינים הנמצאים בשירות מילואים פעיל בדרגת סרן ומעלה, נחשבים לבעלי עבר ביטחוני. גם קציני ביטחון בגוף ציבורי המוכר על ידי משטרת ישראל, בעלי ותק של שנה לפחות יכולים לשאת נשק פרטי ברישיון, בכפוף להמלצת ראש חטיבת האבטחה במשטרת ישראל.

בעלי מקצועות נוספים הרשאים לשאת נשק פרטי הם מובילי חומרי נפץ, כבאים, עובדי מד”א, מטפלים בנזקי חקלאות, ציידים ומשתתפים בתחרויות ירי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ