יניר יגנה

14 שנות מאסר נגזרו אתמול בבית המשפט המחוזי בבאר שבע על קצין מג”ב לשעבר, ניר סומך, שהורשע בהריגת בן טל בקיבוץ זיקים בשנת 2009. טל היה שכנם לשעבר של סומך ואשתו טלי, שעמה היתה לו היכרות מוקדמת. סומך טען כי טל הטריד אותם ואף איים על חייהם וכי הירי נבע מהגנה עצמית.

הפרקליטות האשימה את סומך ברצח, אך שופטי בית המשפט המחוזי זיכו אותו מאישום זה והרשיעו אותו בהריגה בלבד. עם זאת קבעו השופטים ברוך אזולאי, נתן זלוצובר ויעל רז-לוי בהכרעת הדין כי “לאחר שמיעת הראיות, נראה לנו שלא זו בלבד שהנאשם לא הצליח לעורר ספק באשר להגנה עצמית, הנאשם גרם למות המנוח מתוך הכנה וכוונה להמיתו”. הם ציינו כי “הנאשם ירה במנוח שלוש יריות לפחות - ירייה אחת לחזה שלא פגעה ושתי יריות לראשו. אחת פגעה בראשו והשנייה בצווארו - ירי שעלול להיות קטלני”, והוסיפו כי “מדובר בירי שלא היתה בו הצדקה, כאשר הנאשם לא היה בסכנת חיים כפי שטען”.

השופטים ציינו עם זאת כי בגזר הדין לקחו בחשבון את תרומתו של סומך לחברה ואת אישיותו. “יש לזקוף לזכותו כי הוא אדם נורמטיבי ללא כל עבר פלילי”, והוסיפו, “אין זה עניין של יום ביומו לדון נאשם בעבירה כה חמורה בעוד כה רבים מתארים את תרומתו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ