ערב לפני רצח הילדות: האם התלוננה שהאב מאיים לפגוע בהן

מפכ"ל המשטרה הורה להקים ועדת בדיקה להתנהלות המשטרה. ל"הארץ" נודע כי השוטרים לא יצאו למקום לאחר תלונת האם

יניר יגנה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
ג'קי חורי

התפתחות בחקירת רצח הילדות בנות השלוש והחמש אמש ביישוב אל-פורעה שבפזורה הבדואית בנגב. היום התברר כי אמן של הילדות, שנעצרה היום למתן עדות, יחד עם ארבעה בני משפחה נוספים שנחשדו במעורבות ברצח, הגיעה ערב קודם לתחנת המשטרה בערד והתלוננה כי האב מאיים לפגוע בבנותיו. לפי מידע שהגיע ל"הארץ", השוטרים לא יצאו למקום לאחר התלונה. בני הזוג חיו בתקופה האחרונה בנפרד, ויש להם שני ילדים נוספים. הבנות שנרצחו חיו עם האב, בעוד האם התגוררה אצל הוריה. 

אביהן של הילדות, שגופותיהן נמצאו עם סימני חנק ואלימות קשים, עדיין לא אותר והחיפושים אחריו נמשכים. מחקירת המשטרה עולה החשד כי האב מעורב ברצח וייתכן כי ביצע אותו בעצמו או שלח אדם אחר לעשות זאת.

בעקבות המידע החדש הורה מפכ״ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, להקים ועדת בדיקה ארצית לבחינת הטיפול המשטרתי שקדם לאירוע הרצח. הצוות יתבקש לגבש ממצאים ראשוניים והמלצות להכרעת המפכ״ל עוד היום.

ראש הכפר: אם היו מתערבים בזמן, אפשר היה למנוע את האירוע

האירוע באל-פורעה דווח לראשונה כשצוות של מגן דוד אדום הגיע אמש ליישוב בעקבות דיווח על שתי ילדות מחוסרות הכרה. פרמדיקים שהגיעו למקום קבעו את מותן. גורמים במגן דוד אדום סיפרו כי "הזירה היתה מזעזעת ומחרידה". במשטרה הזניקו לזירה מעבדה ניידת לבחינת נסיבות מותן של השתיים.

סלאמה כבועה, שעומד בראש היישוב הביע צער על המקרה והאשים את הרשויות ומועצת אל קאסום שלא טיפלו לדבריו כראוי במשפחה. "היתה פה רשלנות של המשטרה, הם חיכו לגופות ורק רצו להגיד - היינו. הם היו צריכים לערב מיד את גורמי הרווחה אך לא עשו זאת. אם אשה בדואית הגיעה להגיש תלונה היו צריכים לתת לזה עדיפות עליונה. המקרה הטראגי הזה נפל בין הכיסאות ואף גורם לא עשה דבר". הוא הוסיף כי "אם היו מתערבים בצורה מסודרת אפשר היה למנוע את הרצח. כולם מכירים את המשפחה, ידעו שהם אנשים עם בעיות שחיים במצוקה כלכלית משמעותית. לא היה ידוע לי על אלימות שגילה האב". 

מועצת אל-קאסום הדגישה בתגובה כי הורי הילדות אינם מוכרים לשירותי הרווחה ולא נעשתה כל פנייה של האב או האם לשירותי הרווחה של המועצה. 

אחד התושבים בכפר סיפר הבוקר ל"הארץ" כי "למשפחה הזו היו הרבה קשיים. האבא גר עם הבנות בתוך המתחם, האמא חזרה לגור עם הוריה ואחרי שהגישה את התלונה חזרה לביתם. ביום שלאחר מכן האב נעלם ולא ראינו אותו בכפר. ידענו שיש להם בעיות אך לא האמנו שזה יגיע לרצח של שתי ילדות". 

זירת הרצח באל-פורעהצילום: אליהו הרשקוביץ

רצח אחרון בשרשרת אירועים שטופלו באופן לקוי

מדובר במקרה רצח שני בתוך שבועיים שטופל באופן בעייתי למרות אינדיקציות מחשידות זמן קצר לפניו. ב-9 במאי נרצחה בשכונת שפירא בתל אביב יוליה וינוקורסקי. חקירת האירוע העלתה ששעה וחצי לפני הרצח נקראה המשטרה לדירה בעקבות תלונות שכנים על צעקות שנשמעו במקום. כוח סיור של משטרת תל אביב הגיע למקום והסתפק בהצצה דרך החלון לתוך הדירה. הסייר לא הבחין בדבר והחליט לעזוב את המקום. מאוחר יותר התקשר הבעל והודיע כי רצח את אשתו בדירה שאליה הוזעקו השוטרים.

בשלוש השנים האחרונות אירעו מקרים נוספים שבהם היתה התנהלות לקויה של המשטרה, החל בעבודת המוקדנים ועד לשוטרים בשטח, שהסתיימו בסופו של דבר בתוצאה טרגית.

לפני שנה בדיוק נרצח בבאר שבע גדי ויכמן, לאחר ששכנים התלוננו על רעש ברחוב. שוטרת ופקח עירוני נשלחו למקום, אולם כלל לא הגיעו לזירה שבה נרצח ויכמן בדקירות זמן קצר לאחר מכן. בדיקת המשטרה חשפה כי השניים שיקרו בחקירתם ותיאמו גרסאות, והושעו לאחר מכן.

בינואר 2011 נרצחה אלאא דאהר, בת 19 מחיפה. חצי שנה קודם לכן הגישה הנרצחת תלונה במשטרה נגד בן זוגה, חסאם אבו גאנם מרמלה, שלפיה איים עליה ותקף אותה בהזדמנויות שונות. המשטרה כלל לא זימנה את אבו גאנם לחקירה וגנזה את התיק מחוסר עניין לציבור מאחר שחשבה שהמתלוננת עזבה למולדובה.

ביולי 2010 הגיעה אלמו מסרט, תושבת פ"ת, להתלונן בתחנת המשטרה על איומי רצח מצד בעלה. לפי הוראת השוטרים המתינה בתחנה, אך משהבינה שתלונתה אינה מטופלת, עזבה אותה. כמה שעות לאחר מכן נרצחה בפתח בניין בעיר.

חודש קודם לכן רצחה מזל בר אושר את טלי עטר בדירתה באשדוד, זאת אף שלפני המקרה התקשרה הרוצחת למוקד 100 של המשטרה והתריעה על מה שעומד להתרחש. "יש לי פה בעיות עם השכנה", אמרה בר אושר למוקדנית. "אני התקשרתי למשטרה בבוקר, אף אחד לא הגיע. היא מאיימת עלי. אני הולכת לדקור אותה, עכשיו אני הולכת לפתוח לה את הבטן". אולם המוקדנית ביקשה להתעכב דווקא על סגנון דיבורה של בר אושר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ