יניר יגנה

ועדת הבדיקה שמינה מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו, לבחינת הטיפול המשטרתי שקדם לרצח הילדות ביישוב אל-פורעה שבפזורה הבדואית בנגב, צפויה להמליץ למפכ"ל להדיח את מפקד תחנת ערד, סגן ניצב יוני זייטק.

הוועדה, שמונתה הבוקר (רביעי), בדקה את התנהלות תחנת המשטרה בערד, לאחר שהתברר כי אמן של הבנות הגיעה ערב לפני הרצח לתחנת והתלוננה כי האב מאיים לפגוע בבנותיו. מבדיקת הוועדה המיוחדת, עולה כי שוטרי התחנה לא עשו כלום בנידון , ולא טיפלו בתלונה כראוי.

המפכ"ל עצמו התייחס הערב בטקס מצוינות של המשטרה להתנהגות השוטרים בערד ואמר: "לא נרשה חריגה ולו הקטנה ביותר מנהלי המשטרה וערכיה. דוגמה לכך היא בצוות שמיניתי לבדיקת האירוע המחריד. אין ולא יהיו הנחות, אין ולא יהיו פשרות. בכל הרמות, שוטרים ומפקדים כאחד".

זירת הרצח באל-פורעהצילום: אליהו הרשקוביץ

מפקד התחנה זייטק מונה לתפקיד לפני כשלוש שנים. חלק מפקודיו העידו כי מדובר בקצין ערכי ומקצועי, אולם לפני מספר שבועות צילם נהג בכביש 6 את זייטק נוסע במהירות מופרזת. על פי הסרטון שפורסם בערוץ 2, צילם את זייטק נהג שנסע במהירות של 160 קמ"ש - ועדיין לא הצליח להדביק את רכבו של הקצין, שהודה שלא היה בנסיעה מבצעית.

אביהן של הילדות בנות ה-3 ו-5 שגופותיהן נמצאו עם סימני חנק ואלימות קשים, עדיין לא אותר והחיפושים אחריו נמשכים. מחקירת המשטרה עולה החשד כי האב מעורב ברצח וייתכן כי ביצע אותו בעצמו או שלח אדם אחר לעשות זאת. האירוע באל-פורעה דווח לראשונה כשצוות של מגן דוד אדום הגיע אמש ליישוב בעקבות דיווח על שתי ילדות מחוסרות הכרה. פרמדיקים שהגיעו למקום קבעו את מותן. גורמים במגן דוד אדום סיפרו כי "הזירה היתה מזעזעת ומחרידה". במשטרה הזניקו לזירה מעבדה ניידת לבחינת נסיבות מותן של השתיים.

סלאמה כבועה, שעומד בראש היישוב הביע צער על המקרה והאשים את הרשויות ומועצת אל קאסום שלא טיפלו לדבריו כראוי במשפחה. "היתה פה רשלנות של המשטרה, הם חיכו לגופות ורק רצו להגיד - היינו. הם היו צריכים לערב מיד את גורמי הרווחה אך לא עשו זאת. אם אשה בדואית הגיעה להגיש תלונה היו צריכים לתת לזה עדיפות עליונה. המקרה הטראגי הזה נפל בין הכיסאות ואף גורם לא עשה דבר". הוא הוסיף כי "אם היו מתערבים בצורה מסודרת אפשר היה למנוע את הרצח. כולם מכירים את המשפחה, ידעו שהם אנשים עם בעיות שחיים במצוקה כלכלית משמעותית. לא היה ידוע לי על אלימות שגילה האב".

מועצת אל-קאסום הדגישה בתגובה כי הורי הילדות אינם מוכרים לשירותי הרווחה ולא נעשתה כל פנייה של האב או האם לשירותי הרווחה של המועצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ