וינשטיין: נתניהו והשרים ביקשו ממני למנוע הפגנות

היועמ"ש אמר בפורום של לשכת עורכי הדין כי הוא "חרד לזכות ההפגנה" וציין כי גוף הפיקוח על הפרקליטות שעתיד לקום יקבל תלונות גם מהציבור

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, תיאר אתמול כיצד ייראה גוף הפיקוח על הפרקליטות וטען כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרים בממשלה פנו אליו בדרישה למנוע הפגנות משיקולים ביטחוניים. את הדברים אמר וינשטיין בדיון שנערך בפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין. 

במהלך הדיון עלתה סוגיית כתבי האישום שמוגשים על ידי המשטרה נגד מפגינים. כשהועלתה על ידי אחד מעורכי הדין ביקורת על כתב האישום שהוגש נגד דפני ליף, אמר וינשטיין “אני מוכן לבקש לבחון במה מדובר. באמת ובתמים אינני מכיר את הנושא הזה”. וינשטיין הוסיף כי הוא חרד לזכות ההפגנה וכי “בשנים האלה עברו בפניי נושאים כאלה בשעה שהייתי צריך להתיר או לאסור הפגנה – פנו אליי ראש הממשלה, שרים, וכוחות הביטחון לאסור הפגנה כזו או אחרת. אני ככלל הייתי מאפשר את ההפגנה”. וינשטיין הבהיר כי איסורי כמה הפגנות נבעו משיקולים ביטחוניים. מדובר על ההפגנות בסילוואן, באום אל פחם וכן על מצעד הגאווה שנערך בירושלים.

וינשטיין. צילום: אוליבייה פיטוסי

באשר לגוף הפיקוח על הפרקליטות, וינשטיין אמר במהלך הדיון כי הוחלט לערוך בו שינוי כך שגם הציבור יוכל להתלונן בפני הגוף באופן ישיר, ולא רק עורכי הדין. בימים אלה מתגבש הנוסח הסופי שיגדיר את מבנה הגוף וסמכויותיו, אולם עדיין לא ברור למי הוא יוכפף. לדברי וינשטיין הגוף יוכפף אליו, אולם שרת המשפטים ציפי לבני מעוניינת כי הגוף יהיה עצמאי כמו המודל של נציב תלונות השופטים. בשלב זה הוסכם כי בראש הגוף יעמוד שופט מחוזי בדימוס.

בנוסף, ביקשה לבני כי הגוף יעסוק גם בתלונות על יחידת התביעות המשטרתית ולא רק הפרקליטות שביקורת רבה נשמעת גם ביחס לעבודתה. ככל הנראה הגוף שיוקם בקרוב יעסוק בתלונות על עבודת הפרקליטות ובהמשך תתאפשר גם הגשת תלונות נגד התביעה המשטרתית.

“חשבתי שאם יוקם גוף כזה הוא יגרום להגברת אמון הציבור בפרקליטות”, אמר אתמול וינשטיין בכינוס הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין. “אמרתי בהזדמנויות שונות שהתחביב שלי הוא לא להתחבב על 900 פרקליטי המדינה. העיקר הוא שאזרחי המדינה יחשבו על הפרקליטות מה שאני חושב עליהם. אני חושב שהפרקליטות עושה עבודה מצוינת, ואני אומר את זה לאחר שנים שהייתי סנגור. לפעמים חשבתי שהם שוגים, היו לי טענות, אבל מעולם לא חשבתי שהם לא פועלים ביושר. אלמלא שנת הבחירות וגזירות אולי מחמירות מדי שגזרתי על עצמי בתקופה הזו ייתכן שהגוף הזה היה כבר קיים עכשיו. הבחירות הגיעו לסיומן, יש ממשלה, נקדם את העניין”.ב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ