וינשטיין: ההחלטה שלא להדיח את צבי בר "לוקה בחוסר סבירות קיצוני"

היועץ המשפטי לממשלה קבע כי אף שראש העיר ר"ג לא הורשע בעבירה שיש עמה קלון, לאור האישומים נגדו הוא "אינו ראוי לכהונתו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קבע הערב (ראשון) כי ראש העיר רמת גן, צבי בר, אינו ראוי להמשיך בתפקידו נוכח האישומים החמורים נגדו. בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב כי החלטת מועצת העיר רמת גן לא להדיח את בר מתפקידו, בישיבה מיוחדת שהתקיימה לפני כחודשיים, "לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואינה יכולה לעמוד". בר מואשם בקבלת שוחד בסך כ-1.9 מיליון מיזמי נדל"ן בתמורה לקידום ענייניהם. כמו כן, מופיעות בכתב האישום נגדו עבירות מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט.

החוק אמנם קובע כי ראש רשות מקומית יועבר מתפקידו רק לאחר הרשעה בעבירה שיש עמה קלון, אך היועץ מבהיר כי ניתן וראוי להפסיק כהונה של ראש עיר בנסיבות מיוחדות. "גם אם החוק אינו קובע פסלות אוטומטית", נכתב בתשובת המדינה, "אין בכך כדי לשלול את סמכות המועצה לבחון התנהלותו הבלתי הולמת של ראש העיר". התשובה נמסרה הערב לבקשת השופטים עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין ועוזי פוגלמן, בדיון שהתקיים לפני כחודש בעתירת חבר מועצת העיר רמת גן, ד"ר אבי ליליאן, המבקש להדיח את בר מתפקידו.

עמדתו של וינשטיין עשויה להשפיע על נבחרי ציבור נוספים, ובפרט ראשי רשויות, הנאשמים בפלילים. עד כה היתה הבחנה ברורה במשפט הישראלי בין נבחר ציבור, דוגמת ראש רשות מקומית, לבין מי שהתמנה לתפקיד מכוח החלטה מנהלית, כגון שר בממשלה. על פי פקודת העיריות, ראש עיר פסול מלכהן רק אם הורשע בפסק דין סופי ונקבע שבעבירה שהורשע דבק קלון. כך גם קובע החוק במקרה של ראש ממשלה ושרים. השינוי חל עם פסק הדין של בג"ץ בעניין המשך כהונתם של שר הפנים אריה דרעי וסגן שר הדתות רפאל פנחסי, שקבע כי ניתן לחייב שר לסיים את כהונתו אם הואשם בעבירה חמורה, אז אפילו מחויב ראש הממשלה להעביר את השר מכהונתו.

צבי ברצילום: עופר וקנין

העמדה של היועץ עשויה להשפיע בראש ובראשונה על שלמה לחיאני, ראש העיר בת ים, שהפרקליטות החליטה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות חמורות, וביניהן קבלת שוחד בגובה של 900 אלף שקל. המקרה של לחיאני דומה למקרה של צבי בר, שכן בשני המקרים מדובר בכתב אישום שכולל עבירות חמורות ביותר, שנעשו במסגרת תפקידו כראש עיר. לחיאני בוודאי יבקש להביע עמדתו בפני בג"ץ. בעבר טען כי "עד שראש עיר לא הורשע בעבירה שיש עמה קלון, אני מתפקד רגיל. המקרה של ראש עיר שונה משרים, כי הוא נבחר בבחירות ישירות. בסוף אנחנו דמוקרטיה. ראש עיר נבחר על ידי הציבור. אי אפשר להוריד אותו באמצעות הגשת כתב אישום. זה טוב שהחוק מגן על נבחרי ציבור. הם צריכים הגנה כי המשטרה היא כלי פוליטי". 

אך נשאלת השאלה אילו נסיבות ייקבעו למקרה שאין זה סביר שראש עיר מואשם בפלילים יישאר בתפקידו והאם גם עבירות בנייה או אישום במרמה והפרת אמונים ייכנסו להכללה. במקרה של ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, הוא מואשם ברישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות שבוצעו לא במסגרת תפקידו כראש עיר, אלא כיו"ר קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות. שופטי בג"ץ ייאלצו להגדיר רף של עבירות חמורות שיכריעו האם גם ראש העיר טבריה, זוהר עובד, שמואשם בעבירה על חוק מימון בחירות, קשירת קשר לביצוע עבירת פשע, חדירה לחומר מחשב ופגיעה בפרטיות, ייאלץ להתפטר.

ההודעה צפויה להשליך גם על ראש העיר נצרת עלית, שמעון גפסו, שהפרקליטות עוד לא הודיעה על הגשת כתב אישום נגדו אולם ל"הארץ" נודע כי לפחות בפרשה נגדו בה הוא חשוד בסחיטה הוחלט על הגשת כתב אישום. בפרשה השנייה חשוד גפסו בקבלת שוחד. 

יחד עם זאת, בפרקליטות מניחים שעמדת היועץ וההלכה שתיקבע בעקבותיה על ידי בג"ץ תביא לכך שבדומה לשרים, ראשי עיר שיוחלט על הגשת כתב אישום חמור נגדם יתפטרו מעצמם. כך למשל נהג שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, שאף שהוגש נגדו כתב אישום בעבירה של מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר שנחשבה כקטנה לעומת התיק הגדול נגדו, והתפטר.

בתשובתו של היועץ המשפטי לממשלה שפורסמה הערב נכתב כי "בעבר רווחה התפישה כי יש מקום להבחנה ברורה בין נבחר ציבור לבין מי שהתמנה לתפקיד ציבורי מכוח החלטה מינהלית, שכן העברה מתפקיד מהווה פגיעה בזכות היסוד לבחור ולהיבחר לשלטון המקומי. להבחנה זו יש עדיין חשיבות, אם כי בעת האחרונה הולכות ומתרבות הנקודות בהן בית המשפט מגלה את דעתו בנוגע לחשיבות של העמדת כלים מתחומי משפט מגוונים למאבק בשחיתות השלטונית של נבחרים ברשויות מקומיות, אשר הוגש נגדם כתב אישום חמור, המייחס להם ביצוע עבירות פליליות בזיקה ישירה למשרה הציבורית".

"בנסיבות הקונקרטיות של המקרה דנן, המדובר בכתב אישום בעל חומרה יתרה", קובע היועץ המשפטי לממשלה. הוא מדגיש כי הפרשיות בהן מואשם בר מצביעות על דפוס פעולה עקבי לאורך שנים וכן כי העבירות המיוחסות לו בוצעו במסגרת תפקידו הציבורי, כשהמשרה הציבורית שימשה כלי לביצוען. "ההתנהגות מושא האישומים בכתב האישום אינה, כלשון סעיף 22(א) לחוק הרשויות המקומיות, הולמת את מעמדו של ראש עיר, ואין הוא ראוי לכהונתו", מסכם היועץ.

היועץ מציין כי בשל סמיכות מועד הבחירות לרשויות המקומיות, שצפויות להתקיים בעוד כחמישה חודשים, שר הפנים אינו יכול למנות מחליף לבר. השר יכול להורות על קיום בחירות, אך היועץ אינו רואה טעם בכך. "הגם שמבחינה תיאורטית אין מניעה משפטית להורות על קיומן של בחירות, הרי שבמועד בו אנו מצויים, הכרזה על בחירות כעת, אינה סבירה, ומשמעותה פגיעה בארגון הרשות המקומית, ואילוצה לקיים שתי מערכות בחירות בתוך כחמישה חודשים, על כל המשמעויות הכלכליות והנוספות של הנושא".

לדברי וינשטיין, הפתרון אינו בבחירות בזק, אלא בהחלטה של מועצת העיר רמת גן, על פי הסמכות הנתונה לה בחוק, להעביר את בר מתפקידו ולמנות לו מחליף זמני: "ככל שראש הרשות המקומית יועבר מתפקידו לפי סעיף 22 לחוק הרשויות המקומיות, ובשים לב לכך שמצויים אנו בשנת בחירות, תבחר המועצה ממלא מקום לראש הרשות מבין חבריה והוא יכהן עד בחירת ראש הרשות במועד הבחירות לרשות המקומית".

מגיש העתירה, ד"ר אבי ליליאן, בירך על עמדת היועץ המשפטי והגדיר אותה "אמיצה וצודקת". לדבריו, "תושבי העיר רמת גן בפרט ואזרחי ישראל בכלל שמאסו בראשי עיר מושחתים המועלים באמון הציבור. תקופת השלטון המושחת לכאורה של צבי בר הגיעה לסיומה, ועתה התקווה חוזרת לעיר רמת גן, כמו וגם לתושבי רשויות אחרות בהן עומדים כתבי אישום מול ראשיהן". עו"ד עפר לרינמן, שהגיש את העתירה בשם ליליאן, הוסיף כי עתה "מה שנדרש הוא מעשה: הרחקת צבי בר מתפקידו. זאת אין המדינה טורחת לעשות, ואנו נפנה בימים הקרובים להרכב בג"ץ הדן בעתירה ונבקש כי בית המשפט יורה לבר לסיים את תפקידו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ