תביעה תקדימית נגד הכשרת הישוב: השיבו קרקעות של נספי השואה

החברה לאיתור והשבת נכסי נספים דורשת מהחברה קרקעות באזור עפולה, שנקנו בשנות ה-30. הכשרת הישוב: העסקה בוטלה, אין חובות ליורשים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה הגישה תביעה תקדימית נגד חברת הכשרת הישוב בדרישה להעביר לשליטתה קרקעות באזור עפולה, שנרכשו, לטענת התביעה, על ידי יהודים שנספו בשואה לפני כ-80 שנה.

התביעה, שהוגשה אתמול (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי עורכי הדין אופיר פורת ואוריה גרוס, מגוללת פרשה היסטורית שמתחילה בשנות ה-20 של המאה הקודמת בעיר לודז' שבפולין, אז התאגדה קבוצה של יהודים ציונים בחברה בשם "זכרון אברהם" במטרה לרכוש קרקע בארץ ישראל כדי לעלות ולהתיישב בה.

הקרקע המקורית נרכשה באזור שייח' אבריק שבגליל התחתון באמצעות חברת הכשרת הישוב, שנוסדה ב-1909, אך במשך כעשר שנים לא העבירה החברה את הקרקעות על שם הרוכשים. בשנת 1935 נחתם הסכם לעסקת חליפין, במסגרתה הסכימה החברה להעביר לידי הרוכשים מגרשים באזור עפולה במקום המגרשים המקוריים. בנובמבר אותה השנה אף נערכה הגרלה והמגרשים חולקו בין הרוכשים.

משרדי הכשרת הישוב בבני ברקצילום: דודו בכר

התביעה מפרטת התכתבות ענפה בין אנשי לודז' לבין הכשרת הישוב בשנות ה-20 וה-30, במכתבים קובלים ראשי זכרון יעקב על העיכוב בביצוע העסקה. כך למשל הם כתבו להכשרת הישוב ב-1933: "...בזמן האחרון באים החברים שלנו בטענות שונות עלינו באמרם עד מתי לא קץ ותכלית עם המעות ששילמו לחברתנו ע"ח קניית אדמה 'בשיך אבריק' כי זה כבר עברה עשר שנים ואין להם עד כעת לא אדמה ולא כלום ז.א. לא כסף ולא שווה כסף והדבר ידוע לכל שכל מי שקנה חלק אדמה בא"י לפני עשר שנים יש לו היום שוה כפל כפלים...".

עם זאת, לטענת התביעה, הכשרת הישוב לא העבירה את רישום הקרקעות על שם "זכרון אברהם" או מי מהרוכשים עד לפרוץ מלחמת העולם השנייה. בשואה נרצחו רוב הרוכשים והעניין נשכח. "מטבע הדברים, הנסיבות ההיסטוריות לא אפשרו למרבית מחברי זכרון אברהם לדרוש את חלקותיהם מידי המשיבה. המבקשת, כמי שבאה בנעליהם של נספי שואה מכח חוק נכסי הנספים באה לתקן את העוול ההיסטורי ולהשיב את זכויותיהם של חברי זכרון אברהם לידי יורשיהם החוקיים", נכתב בכתב התביעה. לתביעה מצורף גם דוח ביקורת של מבקר הסוכנות היהודית משנת 1968 שקבע כי הכשרת הישוב מכרה שלא כדין קרקעות שנרכשו על ידי נספים בשואה.

החברה להשבת נכסים הוקמה ב-2006 מכוח חוק והיא חברה עצמאית בבעלות המדינה, אך אינה חברה ממשלתית. בשנים האחרונות מנסים בחברה לאתר נכסים שונים שהותירו אחריכם נספים בשואה כדי להעבירם לידי היורשים. בעקבות חקירה שנערכה בין היתר בארכיון הציוני אותרו המסמכים המקוריים של עסקת "זכרון אברהם" ועל בסיסם החל מו"מ עם חברת הכשרת הישוב.

בתביעה דורשת החברה להשבת נכסים להעביר לשליטתה שלושה מגרשים בני כ-20 דונם בסך הכל באזור עפולה וכן 4.5 מיליוני שקלים כתשלום בעבור חלקות אחרות שכבר נמכרו לצד שלישי. עד היום אותרו 15 נספים שרכשו קרקעות דרך זכרון אברהם. שלושה מהם רכשו קרקעות שלא נמכרו לצד שלישי, ושווי הקרקע של כל שאר המגרשים נע בין 120 ל-380 אלף שקלים, על פי הערכת שמאי מקרקעין שצורפה לתביעה. להערכת החברה להשבת נכסים, לרוב רוכשי הקרקעות המקוריים ישנם יורשים חוקיים החיים כיום בישראל. לאחר העברת הנכסים יתחיל תהליך איתור וזיהוי היורשים, כדי להעביר אליהם את הרכוש.

אולם הפרשנות לחילופי המכתבים בין החברה לבין הרוכשים שנוייה במחלוקת. בהכשרת הישוב טוענים שעסקת המכירה למעשה בוטלה ולא נותרו חובות פתוחים כלפי יורשי הנספים בשואה. עו"ד יהושע ננר, המייצג את הכשרת הישוב, אמר כי טרם קיבל לידיו את התביעה. אך לגופם של דברים טוענת החברה כי העסקה בוטלה כבר ב-1936 ואף מציגים מסמך מאותה שנה בו נכתב כי "לאחר שהעמדתם לרשותנו ע"י סוכנותכם בלודז סך של 1019 לא"י, נוסף לסכומים שקיבלנו עד היום והקרקע בעפולה, סלקת בזה את כל המגיע לחברת זכרון אברהם...".

"לחברה יש רישומים מסודרים למדי, מסודרים מאוד לתקופה של טרום המחשבים", אומר עו"ד ננר. "מי שיש לו אדמה שנרכשה על ידי בן משפחתו מופיע בספרים. אף אחד לא יודע מה האמת, אני יכול לסמוך על מה שכתוב ובספרים כתוב שאין חוב לזכרון אברהם או למי מחבריה". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ