צבי בר יבקש הרכב מורחב בבג"ץ לדיון בתביעה להתפטרותו

ראש העיר רמת גן החליט להיאבק בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה הדורש את התפטרותו נוכח האישומים החמורים נגדו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש העיר רמת גן צבי בר החליט להיאבק בעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הדורש את התפטרותו. בר יפנה לבג”ץ, באמצעות עו”ד נבות תל-צור, ויבקש כי ייקבע הרכב מורחב שידון בהתפטרות.

וינשטיין הודיע שלשום, בתשובת המדינה לבג”ץ, שהחלטת מועצת העיר רמת גן שלא להעביר את בר מתפקידו היא בלתי סבירה באופן קיצוני. העתירה, שהגיש חבר אופוזיציה בעירייה, אבי ליליאן, מבקשת להשפיע על בג”ץ שיקבע הלכה דומה להלכת דרעי ופנחסי, ולפיה ראשי ערים ייאלצו להתפטר עם הגשת כתב אישום חמור נגדם.

את הלכת דרעי-פנחסי קבע הרכב בראשות נשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר וארבעה שופטים בשנת 1993. את פסק הדין כתב השופט אהרן ברק ושאר השופטים הצטרפו אליו. נקבעה בו ההלכה כי שרים וסגני שרים שהוגש נגדם כתב אישום חמור ייאלצו להתפטר מתפקידם. היועץ המשפטי לממשלה דאז הביע עמדה דומה לזו שהביע וינשטיין אתמול.

עד אותה הלכה לא היה חוק שהתייחס למקרה ששר נאשם בפלילים. ההלכה של בג”ץ לא חלה על פקודת העיריות, שקובעת כי ראש עיר יועבר מתפקידו רק כשהורשע בעבירה שיש עמה קלון. 20 שנה אחרי הלכת דרעי-פנחסי, שבהן נחקרו ראשי רשויות רבים ואף הועמדו לדין, נדרש כעת בג”ץ לדון אם לא הגיעה העת להלכה דומה לגבי ראשי ערים. ראשי הערים טוענים שהם נבחרי ציבור שנבחרים באופן ישיר, בהבדל משרים הממונים לתפקידם על ידי ראש הממשלה, ועל כן הלכה כזו עשויה לפגוע בהליך הדמוקרטי.

מוטי ששון, ראש עיריית חולון, הציע מנגנון של השעיית ראש עיר בזמן שהוגש נגדו כתב אישום. כך שאם יזוכה יוכל לשוב לתפקידו. עורך הדין רועי בלכר ציין כי אין זה מתפקידו של בית המשפט העליון להתערב בסוגיה זו אלא מתפקיד הכנסת.

עו”ד אילן בומבך, המייצג את מועצת העיר רמת גן שווינשטיין תקף את החלטתה, אמר אתמול ל”הארץ”: “אנחנו הולכים להיאבק על עמדתנו. דווקא העמדה של וינשטיין היא בלתי סבירה באופן קיצוני. איך אתה קובע שהחלטת המועצה בלתי סבירה? הרי המועצה קיימה דיון מאוד ארוך והיועץ אפילו לא מתייחס לטיעונים שהועלו”. לדבריו, “הודעת וינשטיין היא לא פחות מהפרה של צו בג”ץ, הודעה תמוהה מאוד.

כזכור, בג”ץ הורה לשר הפנים להגיש את עמדתו לבג”ץ בשאלה אם להכריז על בחירות בעיריית רמת גן, תוך מתן זכות טיעון לעירייה. בפועל, מה שעשה וינשטיין הוא ליטול לעצמו את הסמכות בלי שהתבקש לכך, בניגוד למה שבג”ץ הורה. איננו יודעים מה עמדתו של שר הפנים. וינשטיין מבקש להחיל על ראשי ערים אותן נורמות שחלות על שרים”.

לדברי עו”ד בומבך, “כאשר מציע היועץ המשפטי להחיל נורמה של העברת ראש עיר מתפקידו, זאת חתירה תחת רצון הבוחר, פגיעה במושכלות יסוד ופגיעה באמון הציבור. לפני שאתה מגיע לראשי ערים, תחיל את זה על חברי כנסת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ