הסדר טיעון עם רעיית וינשטיין: תורשע בהעסקת עובד זר ותשלם 20 אלף ש'

כתב האישום בגין העסקת עובד זר ללא היתר הוגש נגד רעיית היועץ המשפטי לממשלה בלבד, אף שהועסק בביתם המשותף של בני הזוג

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

אביבה וינשטיין, רעייתו של היועץ המשפטי לממשלה, הגיעה להסדר טיעון עם רשות ההגירה בפרשת העסקת עובד זר בביתה ללא היתר. על פי ההסדר, שיוצג מחר (רביעי) לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, וינשטיין תורשע ותשלם למדינה קנס בגובה 20 אלף שקלים.

מחר היתה אמורה להתקיים הקראת כתב האישום בתיק, אולם ל"הארץ" נודע כי הצדדים הגיעו להסדר טיעון. וינשטיין לא תופיע לדיון משום שהיא יושבת שבעה על מות אחותה. עו"ד של וינשטיין, ארנה לין, סירבה להתייחס לדברים. ברשות ההגירה נמסר כי "לא נוכל להתייחס לנושא בשלב זה".

כתב האישום נגד וינשטיין הוגש בחודש פברואר על ידי רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. על פי כתב האישום, העובד, אזרח הודו, הועסק בבית משפחת וינשטיין בהרצליה במהלך שנת 2009 בעבודות משק בית שונות. זאת, על אף שאשרתו התירה לו לעסוק בעבודת סיעוד בלבד. דבר העסקתו נחשף ב"הארץ" בדצמבר 2010. "במועדים הרלוונטיים לכתב האישום העובד לא היה אזרח ישראל או תושב בה ולא היה רשאי לעבוד אצל הנאשמת", נכתב בכתב האישום, "הנאשמת העסיקה את העובד בתקופה בעבודות משק בית שלא על פי היתר כדין".

צילום: אוליבייה פיטוסי

העובד הזר הועסק שלא כחוק בביתם המשותף של הזוג וינשטיין, אולם כתב האישום הוגש נגד אביבה וינשטיין בלבד. למרבה האירוניה, על כתב האישום חתומה נציגת היועץ המשפטי לממשלה, מאחר ופורמלית כל התובעים בהליך פלילי ממונים על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

ב-2011 הוגש כתב אישום גם נגד רעיית שר הביטחון לשעבר, נילי פריאל, בגין העסקת עובדת זרה בניגוד לחוק. בשני המקרים העבירה מיוחסת רק לאשה, אך בניגוד לתיק של פריאל, שנסגר בטרם הועבר הטיפול במעסיקים עבריינים ממשרד התמ"ת לרשות ההגירה, ונפתח שם בשנית, במקרה של וינשטיין נידון התיק כולו מלכתחילה במקום אחד – רשות האוכלוסין וההגירה. 

וינשטיין, בניגוד לפריאל, בחרה להגיע להסדר טיעון ולא לנהל את התיק ולטעון לאכיפה בררנית נגדה. פריאל ביקשה לקבל לידיה נתונים על מספר כתבי האישום שהוגשו נגד אנשים פרטיים, להבדיל מחברות כוח אדם, בגין העסקת עובד זר, במטרה להוכיח אכיפה בררנית. פריאל אף היתה מוכנה לשלם קנס גבוה יותר, כדי להימנע מהרשעה.  לאחרונה קיבל בית הדין הארצי את עמדתה של פריאל והורה לרשות ההגירה להעביר לידיה העתקים של כתבי האישום שהוגשו באותה עבירה, כדי לאפשר לה להוכיח את טענתה.‬

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ