רויטל חובל
רויטל חובל

שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן הגיע הבוקר (רביעי) לבית משפט השלום בירושלים. ליברמן העיד בפתח שלב ההגנה במשפטו בפרשת השגריר בה הוא מואשם שפעל למינויו של זאב בן אריה לשגריר בלטביה, לאחר שקיבל ממנו פרטים חסויים על חקירה חשאית שהתנהלה נגדו. ליברמן חזר בעדותו על דבריו במשטרה שלפיהם לא שוחח עם סגנו דני אילון על מינויו של זאב בן אריה.

16:50 כשנשאל ליברמן ע"י התובעת "מה צריך לעשות שגריר כדי שתמנע את המינוי שלו?" ליברמן השיב: "אם הוא היה רוצח בן אדם ושודד בנק, לא הייתי ממליץ עליו".

התובעת: "אמרת שאתה לא יודע מה פלילי ומה לא ושאתה לא שופט, אבל הורית לחקור קציני משטרה בעקבות הדלפה של חומרי חקירה"  ליברמן: "יש הבדל בין אדם שאחראי על חומר חקירה לבין אם החומר מגיע אליו במקרה. בן אריה לא איש חקירות, זה מקרה אחר לגמרי".

  התובעת: "קציני המשטרה לא העבירו מידע לנחקר, אלא לעיתונות. אתה פונה לחקור את הקצינים כי אתה יודע שזה פלילי ולגבי בן אריה, אתה לא שופט".

  ליברמן: "עניתי בהרחבה על השאלות".

  16:35 השופטת: "השאלה אם לא היה נכון להעביר לוועדת המינויים את שיקול הדעת ולגלות לה את אירוע הפתק?" ליברמן השיב : "יכול להיות. זו חוכמה בדיעבד. לפחות במונחים שלי, בקודים המוסריים שלי פעלתי באופן סביר."

  ליברמן בבית המשפט , הבוקרצילום: פלאש 90

  16:25 על מינוי אילון כיו"ר ועדת המינויים, אמר ליברמן "(אילון) לא היה איש אמוני. הוא מונה רק מסיבה אחת, לחסוך ממני זמן וכי הוא הכיר את המשרד". יחד עם זאת, ליברמן הודה כי "סמך על שיקול הדעת המקצועי של אילון".

  ליברמן אמר בחקירתו במשטרה כי לא דיווח לוועדת המינויים על המידע שמסר לו בן אריה כי לא רצה לחרוץ את גורלו. התובעת: "הסיבה שאתה אומר שזה לחרוץ את דינו כי אתה יודע שאם זה היה מתגלה הוא לא היה ממונה, הוא אפילו היה עומד לדין". ליברמן השיב: "זה נכון. זה אדם אינטליגנטי, הוא טעה, הוא הבין כשאמרתי לו- זה שטויות עזוב את זה. אדם עשה שטות פעם אחת. "אם הייתי חושף אותו, סביר שהוא לא היה מקבל את התפקיד. הוא מעולם לא חצה כביש במקום הלא נכון. לא צריך לקבור אותו חי בגיל 62. אם בן אדם עושה שטות אחת, לא צריך לקבור אותו".

  16:10 התובעת השמיעה הקלטה של דבריו של ליברמן בחקירה לפיהם הוא לא המליץ על בן אריה ולא זכר ששוחח עם אילון על המינוי. "האם אני דיברתי עם מישהו מהחברים בוועדה? אני מנסה להיזכר האם פניתי, האם דיברתי עם דני אילון, אני לא חושב שדיברתי", אמר ליברמן בחקירה הראשונה.

  בחקירה השנייה הוא נשאל האם הורה לדני אילון למנות את זאב בן אריה לתפקיד שגריר ישראל בלטביה? "לא, אין מה לפרט, לא", השיב באותה חקירה. ליברמן הכחיש אז שהורה לאילון למנות את בן זאב ואף שהביע דעתו בפני אילון.

  היום ליברמן אמר ש"יש פה בעיה של הבנת הנקרא". לדבריו, המצב האפשרי היחידי לדבריו הוא "כשישבנו כולם ועברנו על השמות ואמרנו על ההוא ככה ועל ההוא ככה".

  ליברמן, היום בביהמ"שצילום: גיל יוחנן

  15:17: ליברמן אמר שהוא לא זוכר אם נפגש עם מבקר משרד החוץ לשעבר ויקטור הראל, אבל מקבל את דבר קיומה, אם הוא טוען שהייתה. הראל טען בשעתו כי בפגישה שקיים עם ליברמן, מתח ביקורת על תפקודו המקצועי של בן אריה וטען שמינויו אינו ראוי. ליברמן תמה על כך שהראל, לא פנה במכתב רשמי חרף הביקורת על המינוי. הוא תמה על כך שמכתב כזה יצא לנציבות רק חמישה חודשים אחרי מינוי בן אריה.

  למרות שליברמן טען שאינו זוכר את הפגישה עם הראל, הוא אומר ש"הדבר היחיד שאני זוכר זה שחיכיתי שהפגישה תסתיים, ללכת הביתה לראות את הנכדות שלי".

  14:48: ליברמן טען בחקירתו כי כאשר הוא מעוניין במינויו של אדם, הוא לא מסתיר זאת, למשל במקרה של המינוי של נאור גילאון, סמנכ"ל מערב אירופה במשרד החוץ שמונה לשגריר ברמא. לדבריו, כולם במשרד החוץ ידעו על רצונו למנות את גילאון. יחד עם זאת, הוא מציין ש"לא דיבר בארבע עיניים עם דני אילון על מינויים". דוגמה נוספת למינוי שליברמן קידם הוא מינויו של שגיא קרני, לשעבר היועץ של עוזי לנדאו לתפקיד הקונסול בהונג קונג. ליברמן טורח לציין שקרני לא נמנה בין מצביעי ישראל ביתנו או ליכוד. "יש גם שמאלנים מוכשרים", הוא אומר.

  14:17: ליברמן מכחיש בעדותו את גרסת אילון לפיה ביקש ממנו לפעול למינויו של בן אריה וטוען כי בן אריה נבחר על בסיס שיקולים מקצועיים. ליברמן הוסיף שאם היה באמת רוצה להיטיב עם בן אריה ולקדם אותו, היה ממנה אותו לשגריר במוסקבה, שנחשב לתפקיד משמעותי יותר.

  13:50: התובעת, מיכל סיבל דראל, מציינת כי בשנת 2008 זאב בן אריה שקל לעזוב את משרד החוץ וליברמן אומר לו "חכה להזדמנות". סיבל דראל טוענת שמדובר ברמיזה לכך שהוא יגמול לו את העברת המידע. "רמזתי לו שאין לו שום סיכוי במגזר העסקי ושינסה להתקדם בתוך המשרד", אמר ליברמן. "ב-2008 אף פרשן פוליטי לא חלם על זה שאני אהיה שר חוץ".

  שר החוץ לשעבר אמר כי התכוון באמירתו לכך ש"אין לבן אריה שום חוצפה ישראלית ובגילו אין לו סיכוי לעבור למשרד אחר". ליברמן חזר על הקו לפיו בן אריה נבחר משיקולים מקצועיים: "לא היה דובר רוסית אחד חוץ ממני וגרי קורן שמסוגל לכתוב מכתב לנשיא רוסיה בלי שגיאות".

  ליברמן בבית המשפט, הבוקרצילום: פלאש 90

  13:38: התובעת לליברמן: "אתה תיארת את בן אריה כאידיוט". ליברמן: "לא במובן שהבנאדם אנאלפבית. הוא עשה מעשה שטות. ראיתי פעם את מסי מפספס משני מטר, והוא הרי השחקן הכי טוב בעולם, אבל אמרתי איזה אידיוט, איך הוא מפספס כדור כזה. בנאדם עושה שטויות שאף אדם לא ביקש ממנו, זה רק יכול להזיק, אז במובן הזה אידיוט. הוא בן אדם אינטיליגנטי וחכם, עושה שטויות שאף אחד לא ביקש ממנו".

  13:25:  ליברמן חוזר על גרסתו לפיה הוא סבר שבן אריה קיבל את ההדלפה אודות החקירה מהרשויות בבלארוסיה ולכן לא חשב שמדובר בקבלת מידע שלא כדין.

  התובעת מזכירה את דברי בן אריה במשטרה: "היה מקרה שהטריד אותי. קיבלתי בקשה ממשטרת ישראל שהופנתה לגורמים בלארוסים, למסור מידע בחקירה של ליברמן... כאשר הוא הגיע לביקור רשמי למינסק, מסרתי לו את המידע על העברת הבקשה ופרטי הבקשה". ליברמן הגיב לדברים ואמר: "אני לא אחראי על מה שבן אריה זוכר או לא זוכר".

  דני אילון התראיין לגלי צה"ל והגיב לעדותו של ליברמן ועל ההאשמות שהופנו כלפיו: "לא תופסים אדם בשעת צערו. ליברמן נלחם עכשיו על חייו הפוליטיים. לגבי האמת, אני משאיר את זה לשופטים. אני מניח שהם יראו את העובדות" .

  על טענת ליברמן לפיה עד הדחתו, אילון אמר רק דברים טובים על ליברמן, אמר: "דיברתי על ליברמן דברים טובים כשביקש ממני להצטרף לישראל ביתנו. כשהוא היה שר חוץ של מדינת ישראל זה היה תפקידי להגן עליו".

  לגבי הטענה על נקמנות בשל ההדחה, אמר אילון: "הוא עשה מה שעשה, ועד היום אגב לא ניתנה לי סיבה. צריך לזכור שלא אני יזמתי את התביעה נגד ליברמן , זו לא רק המילה שלי, יש גם את אנשי משרד חוץ". אילון התייחס לקולות כאילו בכירים במשרד החוץ חוששים להעיד בגלל שתיק החוץ שמור לליברמן: "כל אותם עדים שעדיין כפופים למשרד החוץ פתאום לקו בשכחה, אבל אני חושב שההיגיון אומר שהקול הסביר יגבר". אילון הוסיף כי לפני שנתיים וחצי לא ידע שבן אריה העביר לליברמן מעטפה.

  סגן שר החוץ לשעבר התייחס גם לטענות לפיהן לא היה איש אמונו של ליברמן. "אני ישבתי בוועדת המינויים כאיש אמונו של ליברמן. בד"כ יושב שם תמיד השר, אני ישבתי שם ללא שיקול דעת, אלא כדי לייצג את השר. הוא הנחה אותי במפורש ולא ראיתי בזה שום דבר מוזר.

  12:50: התובעת מזכירה לליברמן שבן אריה סיפר שהחזיק את הפתק הצהוב, ובו הפרטים מחיקור הדין, בארנקו. ליברמן העיד שפתח מעטפה, שלא הוזכרה על ידי בן אריה. ליברמן בתגובה: "אני לא מבין מה החשיבות. ממה שזכור לי, זה היה במעטפה". התובעת: "המעטפה לא היתה ולא נבראה". ליברמן הכחיש את טענת התובעת שלפיה הייתה בינו לבין בן אריה שיחה. ליברמן טוען שהשגריר לשעבר "לא אמר משהו מעבר ל'קח תסתכל'".

  התביעה הציגה הדמיה של הפתק, על פי הפרטים שמסר בן אריה במשטרה. ליברמן אומר שזה לא דומה לפתק שהיה כי לא כתוב שם "מדינת ישראל" ו"בלארוס".

  12:20: הסתיימה ההפסקה והחלה החקירה הנגדית - התובעת מיכל סיבל דראל חוקרת את ליברמן ומזכירה את מעורבותו בפתיחתה מחדש של השגרירות בבלארוס. בן אריה סיפר במשטרה כי ליברמן סייע לו אז להתמנות לשגריר בלארוס ב-2004. בעדותו בבית המשפט חזר בו בן אריה מהדברים. ליברמן מתייחס לדברים: "בטוח שלא התחייבתי לעזור, אני לא זוכר. האם הוא פנה או לא? אני לא יכול לשלול", אמר.

  11:33: ליברמן מכחיש שפנה לדני אילון כדי שיפעל למינויו של בן אריה: "לא היה ולא נברא. לפעמים אתה לא מבין אם בן אדם קשור לכדור הארץ או לא", אמר ליברמן על אילון. "הוא משמיץ אותי במשטרה, אוסף חומרים, ואז אומר שיש לנו יחסים טובים.

  "עד שהדחתי אותו היו בינינו יחסים קורקטיים, יחסי עבודה, חוץ מדבר אחד. היה ברור שמדובר באדם רודף תקשורת אובססיבי. נתתי הוראה במשרד למדר אותו מכל חומר סודי, כי כל חומר כזה היה מוצא את דרכו לתקשורת", אמר ליברמן.

  11:18: ליברמן נשאל אם בן אריה ביקש עזרה להתמנות לשגריר בלטביה: "לא ביקש לא עזרה ולא המלצה", אמר. לאחר מכן הוא נשאל מדוע להערכתו בן אריה בכל זאת פנה אליו. מתוך "נימוסים בסיסיים", השיב ליברמן.

  כנשאל שר החוץ לשעבר "איך השפיע המקרה בבלארוס על מינוי בן אריה?", השיב: "לא היה שום קשר, זה לא ישב לי בסטייט אוף מיינד, שמתי את זה בבוידעם וזה לא היה שום שיקול".

  10:59: ליברמן הגיב לדבריו של סגנו לשעבר: "דני אילון לא היה איש אמון, לא ישבתי איתו במסעדה והוא מעולם לא ביקר בביתי". שר החוץ לשעבר התייחס בכך לדברים שאמר אילון שלפיהם שימש יו"ר ועדת המינויים כיוון שהיה איש אמונו, היות ובעבר שרי חוץ היו משמשים יו"ר בעצמם.

  כשנשאל ליברמן האם אי פעם כפה מינוי על דני איילון, אמר: "לא הוריתי ולא כפיתי. גם במקרים שבהם היו לסגני הערות והוא היה אומר 'הבחור הזה פחות מתאים לתפקיד', הייתי מקבל את זה".

  10:46: ליברמן מעיד שלא ידע שמקור המידע שמסר בן אריה הוא בקשה רשמית של מדינת ישראל. "רק מתוך העיתונות הבנתי שמדינת ישראל העבירה את הבקשה". כשנשאל על ידי עורך דינו האם הרגיש שבן אריה עזר לו, אמר: " זה היה שירות דב קלאסי. אני מניח שכוונותיו היו טובות". לדברי שר החוץ לשעבר, הוא העיד במשטרה שחשש שבן אריה עלול לסבך אותו והיום הוא מעיד שזו היתה נבואה שהגשימה את עצמה.

  שירות הדב של בן אריה, כפי שהגדיר זאת ליברמן הזכיר לשר החוץ לשעבר סיפור ישן: "אני זוכר שנסעתי על סובארו ישן, עצר לידי בן אדם עם כבלים, שלצערי חיבר לא נכון ושרף לי את האוטו".

  10:25: ליברמן עלה לדוכן העדים ואמר על המפגש עם בן-אריה במלון במינסק: "כל האירוע הזה לקח 3-5 דקות... זה לא אירוע שיזמתי, אתה לוקח משהו כתוב בכתב יד וקורא... ואתה לא מבין מה קרה פה, אני רואה 'מדינת ישראל', 'חיקור דין', 'ליברמן', באותו רגע זה כרעם ביום בהיר. כל מה שאתה עושה אתה עושה אינסטינקטיבית... אתה לא מתחיל לחשב מהלכים. לקחתי את הפתק, הורדתי לשירותים, אמרתי הכל שטויות, זה פשוט לא מעניין, תודה, ואחרי דקה יצאנו. לא יכולתי להתעמק במה שכתוב". לדבריו, "ברגע שראיתי שכתוב 'חיקור דין - מדינת ישראל' ו'ליברמן', זה כבר לא עניין.  אינסטינקטיבית חשבתי שיש בזה פוטנציאל נזק".

  10:09: יעקב וינרוט, סנגורו של ליברמן, אמר בפתח הדיון הבוקר כי "ההתנהגות של ליברמן גם אם כל האמור בכתב האישום היה נכון (והוא לא נכון) היתה אנושית ואף מוסרית". לדברי וינרוט, "ההתנהגות של ליברמן היתה ראויה. יש להבחין בין התנהגות פלילית לבין התנהגות שנפל בה דופי". פרקליטו של שר החוץ לשעבר אמר כי ליברמן ראה במסירת המידע של בן אריה "מעשה מיותר ואידיוטי במובן הזה שהמעשה הזה היה יכול לסבך אותו בחקירה מיותרת".

  ליברמן צפוי לומר בעדותו היום, כי ראה בפרטים שמסר לו בן אריה על החקירה שהתנהלה נגדו באותה פגישה במלון במינסק “שטויות”. בחקירה הנגדית יעמדו התובעים, מיכל סיבל דראל וערן זלר, על הפער בין חקירתו במשטרה במארס 2010, אז טען ליברמן כי אינו זוכר אם דיבר עם אילון על בן אריה, לעומת עדותו במשטרה בדצמבר האחרון, אז הכחיש נחרצות שיחה ביניהם.

  חמשת סנגוריו של ליברמן ניסו להוכיח עד כה כי בן אריה לא קיים עם ליברמן שיחה בעל-פה בנושא החקירה שהתנהלה נגד שר החוץ לשעבר, אלא רק העביר לו את המידע רשום על גבי פתק, וכי ממילא לא ציין בן אריה כי מקור המידע בבקשה שהעבירה הפרקליטות דרך השגרירות בלטביה. בן אריה אישר תזה זו בעדותו בבית המשפט וחזר בו מדברים שאמר בחקירתו במשטרה, אך לא הוכרז עד עוין. סגנית בית משפט השלום בירושלים, חגית מאק קלמנוביץ’, העירה שאין טעם לעסוק בשאלה אם התקיימה גם שיחה בין השניים, שכן גם ליברמן אמר שבן אריה “קשקש משהו”.

  עדיין לא ברור מי עוד יבוא להעיד מטעמו של ליברמן, אך סנגוריו שוקלים לזמן לעדות את גאולה אבן, שראיינה את דני אילון כשבוע לפני הדחתו. בריאיון טען אילון כי אינו זוכר שליברמן פנה אליו לגבי המינוי, אולם כשנחקר במשטרה שינה אילון את גרסתו. ההסבר שסיפק אילון לפער בין גרסאותיו היה שכעס על שהופר עמו ההסכם שלפיו הריאיון יעסוק בעניינים מדיניים בלבד. אבן הכחישה תיאום כזה ועל כן סנגורי ליברמן שוקלים להביא לעדות גם את מפיק התוכנית שלה, ישי צ’רניאק.

  בעדותו ינסה ליברמן לקעקע את אמינותו של דני אילון ולהסביר כי הוא מונע מיצר הנקמה. יחד עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה הגיש כתב אישום נגד ליברמן גם שעמדה בפניו עדותו של אילון שהחמירה את תיאור האישום נגדו. על כן, הרכב השופטים יצטרך להכריע בראש ובראשונה בשאלה הנורמטיבית ופחות לעסוק בעובדות, שעל מרביתן אין מחלוקת: האם אי-דיווח על העבירה הפלילית שביצע בן אריה והבאת מינויו וקידומו של בן אריה לשגריר לטביה בפני ועדת השרים וישיבת ממשלה נופלים לגדר עבירת מרמה והפרת אמונים.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ